close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Červen 2010

Útok a obrana (část 2)

19. června 2010 v 14:19 | Karoll |  Život strašilky
Útok:
Spousta lidí si myslí, že strašilka "něco dělá". Téměř každý, kdo ji nezná, se zeptá: Skáče? Kouše? Štípe? Asi je její vzhled dost děsivý.
Ona totiž neumí vůbec nic. Kusadla má jen na jídlo, konec ocasu jen imituje skroucený list. Není příbuzná se štírem. A není jedovatá.

Takže co se útoku týče, není nebezpečná.

Obrana:
Ovšem strašilka se v divočině musí nějak bránit. Její hlavní zbraní je maskování, vypadá jako suchý list. Je velice malá šance, že si jí na větvičce někdo všimne. Aby se to stávalo co nejméně, jako suchý list se i chová. Hýbe se ze strany na stranu a předvádí pohupování lístku ve větru. Díky tomu se i špatně fotí, většina fotek je rozmazaná :-)
 Co kdyby si jí i přes všechna maskování všiml nějaký dravec, třeba pták? Musí se nějak ubránit. Ve chvíli nebezpečí se prostě pustí. Pustí se a spadne ze stromu na zem. Klidně i z výšky. Přijde mi to docela nebezpečné...
 Poslední, co umí, je sevření. Sice nevím, k čemu ho v přírodě přesně používá, ale na lidi to platí. Zkrátka leze po ruce a najednou se něčeho ho lekne. Může to být výkřik, dotyk, trhnutí. Strašilka se vyděsí a v tu chvíli prudce sevře nohy k sobě. Nepřipravený chovatel ji snadno upustí.

Tyto věci, zvlášť pouštění a svírání, trochu komplikují kontakt strašilek a lidí. Ale jenom trochu...

Strava (část 1)

18. června 2010 v 7:14 | Karoll |  Život strašilky
Některé z vás zajímalo, čím se strašilka vůbec živí. Odpověď je: listím. Ale pozor, nežere všechno! Jelikož pochází z Austrálie, kde jsou rostliny úplně jiné, mohla by se "nějakým" listem snadno otrávit. Tak tedy: Má ráda ostružiník, maliník, břízu a lísku.
Možná ještě něco, ale tyto mám vyzkoušené.

Docela zajímavý je samotný způsob, jakým listy žere. Na hlavě má docela děsivě vyhlížející ústní ústrojí, prostě kusadla. Má tem několik různých částí a střídavě jimi pohybuje.(trochu vidět na 2. fotce)
 Kusadla přiloží k listu a začne kousat. Tělo drží ve stejné poloze, ale hlavou pohybuje nahoru a dolů a list jakoby obrušuje, až po ní zbydou vykousané oblouky.


Krok 1:

Krok 2: