close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Listopad 2010

Rozmnožování (část 5)

2. listopadu 2010 v 17:12 | Karoll |  Život strašilky
Ještě jsem vám nevykládala o tom, jak se strašilky rozmnožují? Takse pohodlně usaďte, začínáme.

Dospělost
Strašilka australská dospívá po posledním svléknutí, které je asi ve třech čtvrtinách jejího života. Neřeknu vám přesně kdy, u každého tvorečka to může být jinak. Brzy poté se může rozmnožovat. Vajíčka kladou jen samičky. Že už přišel čas na nakladení vajíček lze u strašilky snadno vypozorovat- ztloustne. Však jich taky může mít v zásobě až několik set! Vajíčka doslova střílí ze zadečku. Chovateli stačí je opatrně posbírat ze země.


Vystačí si sama
Jedna z unikátních vlastností strašilek je, že k rozmnožování nepotřebuje partnera. Zkrátka až dospěje, začne klást vajíčka. Ovšem ta obsahují pouze matčiny geny, takže z takových vajíček se vylíhnou jenom samičky. Takhle se může stát, že samečci vyhynou. Nežijí tak dlouho jako samičky a navíc jsou menší.
Samozřejmě, pokud je sameček k dispozici, narodí se mláďata s různým pohlavím. Bohužel vůbec nevím, jak skutečné páření probíhá, protože samečci jsou strašně vzácní a málokterý chovatel má možnost je spatřit na vlastní oči.

Vajíčka
Už víte, že strašilky se umí výborně maskovat. A maskovaná jsou i jejich vajíčka- vypadají jako semínka nějaké cizokrajné rostliny. Kdybyste je někde našli, ani náhodou by vás nenapadlo, že je to vajíčko. Krom toho jsou malá a tvrdá. Připomínají mi náboje do dětské kuličkovky.