close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Červenec 2012

O plemenech: Naši čeští hafani

30. července 2012 v 16:54 | Karol Dee |  O plemenech
Schválně, kdo z vás může říct, že dokáže vyjmenovat všechny české rasy?
Nápověda: já jich napočítala 7, z toho jednoho máme napůl se Slováky.

Pro mě nejzajímavější: československý vlčák a český strakatý pes. To kdybyste byli líní a nechtěli to číst celé.

Československý vlčák

Vlčák se taky říká německému ovčákovi, ale bacha, jsou to úplně jiná plemena. Ten československý se jmenuje vlčák proto, že je přímým potomkem vlka. No fakt, nekecám. To se jeden československý plukovník rozhodl, že zkříží německého ovčáka s eurasijským vlkem.
Mně osobně to přijde velmi zajímavé. Ze začátku se tito kříženci dali špatně vychovávat, ale postupem času, o několik generací později, kdy byli přikříženi další ovčáci, se to zlepšilo. Díky tomuto vlčímu základu získali velmi ceněné vlastnosti - velkou výdrž, lepší sluch a čich, noční vidění a orientační smysl, zkrátka věci nutné k přežití ve volné přírodě.
Čévéčka ráda žijí ve smečce, do které zahrnou i majitele. Dokonce jsem se dočetla, že pes a fena můžou utvořit celoživotní pár, dokonce se stává, že takový pes odmítá nakrýt jinou fenu. Někteří lidé by si z nich měli vzít příklad. Tento pes mě zaujal ze všech národních plemen nejvíc, oním typicky vlčím vzhledem a samostatnou, osobitou povahou. Ovšem výcvik není nic pro nezkušené, raz dva se může stát, že vám zvlčí :D

Soubor:Czechoslovakian Wolfdog pair.jpgobrázek: Wikimedia

O plemenech: Psi, které máme doma

16. července 2012 v 18:29 | Karol Dee |  O plemenech
Druhý díl seriálu O plemenech. Tentokrát se zaměřím na dvě rasy, které znám opravdu dobře, jelikož jejich zástupce máme doma.

Hovawart

První věc, se kterou se setkáte, je, že každý to plemeno nejenže jinak píše, ale i jinak vyslovuje. Hovawart je pes německého původu. Němčinu nesnáším, tudíž nevím, jak by se to slovo mělo správně číst. Od mala doma vyslovujeme "hofavart", ale obecně se častěji setkávám s "hovavart". Jak říkám, s němčinou si netykám, přesto vím, že v překladu to má znamenat něco jako "strážce dvora", což toto plemeno dokonale vystihuje.
O plemenech: Můj vysněný pes

6. července 2012 v 18:49 | Karol Dee |  O plemenech
Nový projekt.
Je až zarážející, že takzvaný národ pejskařů ví o psech tak málo. Beru to jako výzvu/zodpovědnost, abych vás, nevědomé čtenáře, něčemu přiučila. A když už jsme u toho, přiučím se i já (protože ani zdaleka nejsem tak v obraze, jak se dělám). Možná by z toho šlo udělat meme, ale pochybuju, že by byl zájem. Zůstaňme proto u projektu čistě na tomto blogu.

Princip?
Následující. Čas od času jsem hodím jedno nebo více méně známých plemen psů, která by si jistě zasloužila vaši pozornost. Objeví se tu národní plemena, psi které máme doma, psi, kteří jsou něčím vyjímeční, ti kteří mě zaujali a tak dál. Naprosto chaoticky a jak mě to napadne. Ovšem budu se snažit o nějakou přijatelnou formu, žádné výpisky z Wiki (ovšem, nalijme si čistého vína, proč se s tetičkou trochu neporadit?)

Komondor

Prosím vás, přečtěte si to slovo pořádně, není to žádný kondor (to je myslím pták) nebo komodor (to je nějaká hodnost na moři, nebo to tak aspoň bylo v Pirátech z Karibiku). Protože KOMONDOR je - pro mě - naprosto fascinující rasa psa. Mám takové tušení, že tak devadesát procent z vás o něm nikdy neslyšelo. Ale možná jste ho viděli, nebo jeho menší kopii, puliho.

Je to pes tak absurdního a extravagantního vzhledu, že člověka zaujme na první pohled. Někdo jako já řekne třeba: ,,Panebože, ten je nádherný!" a nějaký méně chápavý vtipálek řekne třeba: ,,Panebože, obří mop a chodí!". Vtip je v tom, že má poněkud netypickou srst. Když je ještě štěně, vypadá roztomile huňatě. Po nějaké době (rok? nevím) mu začne plstnatět a provázkovatět. Tyhle provázky má pak po celém těle, padají mu do očí a vytvářejí přesně ten "mopovitý" efekt, který se mi strašně líbí. Trochu problém je v tom, že tahle srst vyžaduje odlišnou péči, dredy se musí ručně probírat a provázky tvarovat (stačí čas od času), na druhou stranu se nemusí - dokonce nesmí! - česat. A téměř nelíná.

File:Warlock2.jpg