close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Únor 2013

O plemenech: Kříženci a voříšci

15. února 2013 v 19:51 | Karol Dee |  O plemenech
Pejskaři i nepejskaři si často tyto dva pojmy pletou. Ten hlavní a nejpodstatnější rozdíl mezi nimi je, že kříženec je potomek dvou ras - například kříženec kokršpaněla s buldokem. Voříšek by se dal jednoduše popsat jako pouliční směska - rasu matky nebo otce už stěží určíte.

Samozřejmě se teď můžeme dohadovat, jestli potomek křížence a čisté rasy je ještě kříženec, nebo už je to voříšek. Nebo třeba potomek dvou kříženců - kříženec nebo voříšek? Tady už jsou to hrátky ze slovy a vzhledem k tomu, že jde o dělení dost neoficiální, myslím, že to ani není definováno :)


Tohle základní dělení totiž uplatňuje především v útulcích, kdy přijmou nového člena a nikdo o něm nic neví. Někdy se podle vhledu dá odhadnout, že jde o křížence, nebo je třeba známá matka - v takovém případě se o pejskovi bude mluvit jako o kříženci. Když ovšem uvidíte pejska, který má od každé rasy trochu, těžko mu sestavíte rodokmen - jde tedy o voříška.

Troufám si tvrdit, že tato dvě "plemena" jsou nejrozšířenější na světě. Přesto se často mají nejhůř - žijí na ulicích, přežívají ze zbytků nebo jejich pestrou směs nalezneme v útulku. Každý by si měl dobře rozmyslet, jestli si chce pořídit nějakého čistokrevného psa s rodokmenem dlouhým jako chodba v Buckinghamském paláci, nebo radši zajde do útulku a pomůže nějakému voříškovi.