Kdy máme právo vynést rozsudek smrti?

8. prosince 2013 v 17:59 | Karol Dee |  Vivienne
Kdykoliv se někde probíralo téma, zda je vhodné nechat zvíře utratit, vždycky jsem byla jednoznačně pro. Pokud se zvíře trápí, je milosrdné jej utratit. Nikdy jsem ale neuvažovala nad tím, jak poznat, že zvíře trpí a kdy už je situace natolik vážná, že jediným správným řešením je smrt. Je rakovina jako taková důvod? Jsou příznaky stárnutí důvod?Vivienne nádor vyrostl do poměrně velkých rozměrů. Naštěstí si ho nijak neodírá, ale začíná ji omezovat v pohybu. Na zadních takřka neudrží balanc, chodí těžce a nemotorně. Apetit má pořád stejný, pokaždé, když jí něco dám, vypadá, jako by týden nežrala. Ovšem už sotva spojí ruce, často při jídle používá jen jednu přední tlapku.


Dosud je schopná se umýt a očistit. Chuť k pohybu má a pravidelně se večer dožaduje pozornosti, což je pro mě jeden z nejdůležitějších faktorů. Mám ale pocit, že neslyší. Nereaguje na volání ani šustění sáčku. Nevzbudí se, když zazní nějaký hlasitý zvuk. Možná ale není hluchá úplně, občas mám pocit, že přeci jen nějaká odezva nastává.


Samozřejmě je tu také možnost operace. Jenže málokterý potkan se probere z narkózy. Je to velký risk. Hodně jsem o tom přemýšlela a dospěla jsem k závěru, že Vivienne je přeci jen na potkana už dost stará a i kdyby se po operaci probudila, nezbyde jí příliš mnoho života. Proto teď spíš řeším okolnosti toho, zda a kdy by bylo vhodné ji utratit.

Sama sobě jsem si vymezila určitá kritéria, ale jejich správnost je ve hvězdách. Dokud se Vivienne chce a může pohybovat, dokud má chuť k jídlu a dokud jí nádor nepůsobí bolest, kterou jsem schopna rozpoznat...do té doby si budu užívat každý další den s ní.
 


Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 9. prosince 2013 v 10:26 | Reagovat

Docela rozumím tomu dilematu, které prožíváš, protože loni jsem řešila to samé s kočkou, u které vznikl nádor znenadání a průběh byl dost rychlý (asi během pěti týdnů, kdy jsem myslela, že jde jen o nějaký zánět, otok nebo co a že to půjde třeby naříznout a vymačkat, což už jednou bylo u mýho kocoura a bylo to rychlý a bylo dobře, ale u toho loňského mazlunka to už nešlo... řešila jsem to samé, utratit, neutratit, sice žral, ale už s obtížemi, chvílemi se mi zdálo, že hodně těžko dýchá, pak zase že je to dobrý a nakonec jsem se rozhodla pro injekci. A dodnes si to vyčítám, že jsem ještě pár dní nepočkala. Takže, vydrž, ještě vyčkej, až ten tvůj mazlík vůbec nebude moct.
Řeknu ti, že tohle rozhodování patří k těm nejhorším věcem. Když jsem nechala uspat pejska, bylo mu už 14 let a už se nedokázal postavit a než nechat ho ležet, aby se nemohl hnout, tak to už injekce byla milosrdná. Ale ten kocour se ještě snažil, sice mu nebylo dobře, ale o život bojoval. Tohle jsem dodnes nerozchodila.
(P.S. že se jedná o neoperovatelný nádor, mi řekli tři veterináři, takže asi fakt nebylo naděje. Jen jsem mu mohla prodloužit život aspoň o pár dní a trochu mu ho zpříjemnit).
Tímhle vyplakávacím komentářem jsem chtěla říct, že úplně chápu, jak se cítíš, protože jsem podobnou volbu prožila a asi jsem nezvolila dobře, i když bych stejně musela. Počkej, tím ničemu neublížíš, jestli ten malej bobánek bude muset jít, tak nakonec půjde. Ale zatím, ať se těší ze života.

2 Katujka Katujka | Web | 9. prosince 2013 v 21:17 | Reagovat

Tak tenhle problém jsem řešila toto léto a naším potkánkem. Operaci mi rodiče nedovolili, takže jsme to musela nechat na přírodě. Nádor rostl a rostl, já tě nechci nijak strašit, píšu jenom tak, jak se to stalo. No, o nádor jsme se nestarala a užívala si každé volné chvíle s ním a jsme za to ráda, vím jaké to je, koukat na svého potkana, jak se sotva plazí a ten nádor ho omezuje.

Jinak existuje narkóza inhalační, při níž ho neuspávají jehlou, jenom ho "uspí", ale je to taky dražší 1000 nejméně. Pokud je potkan starší, tak bude zdravý tak pár měsíců a kdoví jestli, můžou se mu také začít dělat další nádory atd. dává se do toho mco peněz, potkan je malé zvířátko, takže ty narkózy snáší špatně :(

No..užívej si chvilky s ní, bude ti moc vděčná a přeju hodně štěstí, ať tu Vivi ještě dlouho je ;)

3 nikisek001 nikisek001 | Web | 10. prosince 2013 v 8:30 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím.. byla by škoda o ni přijít, když má ještě všeobecnou chut k životu.. :)
Přeju Vám, at se daří... at se Vivien daří a nepodléhá náznakům rakoviny a stárnutí ...
Užívej si sní každý okamžik, nafot spoustu fotek a dopřávej ji hodně dobrého.. :D Ale myslím, že Vivien měla úžasný život.. a celý život měla dopřáno jen to nejlepší :)
Budeme všichni doufat, aby se dožila alespon Vánoc.. a tak oslavila krásné společné *možná poslední* Vánoce :))

4 Das Das | Web | 14. prosince 2013 v 18:40 | Reagovat

chudáček :(
Myslím ale, že ses rozhodla dobře. Dokud zvíře netrpí a je schopno dále žít, není nutné přistoupit k utracení. Pokud se ale její stav zhorší, určitě bych ji nechala utratit. Měla úžasný život, to víme všichni. :)

5 Raisel Raisel | Web | 29. prosince 2013 v 23:00 | Reagovat

Tak jsou to už tři týdny, od zveřejnění článku a já jen doufám, že je vše v pořádku (aspoň tak, jak to jde, když už to je vlastně špatné).
Tvé rozhodnutí mi přijde správné a doufám, že tu Vive vydrží mezi námi co nejdéle. Okomentovat takový článek není nic lehkého, protože lidi co nechápou se komentování vyhnou úplně a my ostatní tiše chápeme.
Jinak přeji do nového roku co nejvíc štěstí a hlavně co nejméně takových těžkých a bolestivých dilemat a rozhodování.

6 Karol Dee Karol Dee | 1. ledna 2014 v 22:02 | Reagovat

[5]:  Tím víc si každého komentáře vážím. Málokdo chápe, že život "pouhého" potkana má pro mě takovou cenu, proto o tom lidem moc nevykládám. Vánoce přežila, ale její stav se nezlepšuje. V to však ani nedoufám. Já doufám jen v to, že nebude trpět.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama