close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Komentáře

Zobrazit vše (109)
Zobrazit starší komentáře

1 Em s tečkou Em s tečkou | Web | 23. července 2014 v 20:37

Souhlasím s tebou ve všech bodech. Ale neodpustím si podělit se o příběh - moji rodiče si koupili bezpapírového vlčáka na hlídání domu, přesně jak uvádíš. Byl výborný hlídač, opravdu perfektní. Bohužel jej skolilo onemocnění kyčlí. Tak si koupili druhého, tentokrát s papíry, aby se vyhnuli tomuhle onemocnění. No, a dopadlo to tak, že vlčák nejen že má též nemocné kyčle, ale navíc absolutně vůbec nehlídá. Když do zahrady vlezl zloděj, vlčák přiběhl s míčkem si hrát :D Takže... prostě život je vtipný :D

2 K. K. | E-mail | Web | 23. července 2014 v 20:48

Ty dostaneš čouda, počkej... Držím s tebou! Máš naprostou pravdu a lidi, co tenhle množitelskej humus podporujou jsou sobečtí hlupáci (a my jsme takoví také byli a to, co ten nebohej bezpapírovej jezevčík měl za zdravotní problémy bych nepřála žádnýmu psovi).

Nejlepší argument je, že nechtěj lidi papíráka, protože je přešlechtěnej. Ale potomka po neuchovněných (rozuměj: nemocných, agresivních apod.) papíracích - kteří jsou přeci tak moc přešlechtění, si vezmou. Nechápu.

A pak mě děsně sere, že my - Hitleři - vynakládáme volnej čas a peníze, abychom tahali ty nebohý psy ze sraček - dotujeme útulky, bojujeme proti množírnám apod. Ale to ti zastánci "bezPP", kteří nás považují za snoby a vkládají nám do úst větu, kterou jsme nikdy neřekli: "Nechte bezpapíráky utratit"., už jaksi nevidí...

3 Karol Dee Karol Dee | Web | 23. července 2014 v 20:49

[1]: Ať se lidé snaží jak chtějí, přeci jen psi nejsou stroje no a někdy se i u chovného vlčáka stane, že prostě nehlídá. Ale to jste měli při výběru docela smůlu, protože já snad žádného takového ještě neviděla :D

4 Marillee Marillee | E-mail | Web | 23. července 2014 v 20:50

Přesně na takovou diskuzi jsem nedávno narazila a až mě překvapilo, jak jsem těm lidem dala za pravdu. Jenomže když to připodobníne k lidem, tak těžko vyloučíme ty "nemocné" z romnožování...

My máme doma papírovou labradorku. No, peněz jsme na ni vyházeli víc, než je zdrávo. Hrozila amputace nožky, pak ještě 2x musela mít obvázané jiné packy, pažravec sem tam uloví něco špatnýho a jede se na veterinu, navíc má sklony k nadváze, nedávno si probodla krk klackem nešťastnou náhodou. Navíc je snad jako jediná z celého vrhu nebo i vůbec ze štěnat maminy ten nejhůře vycvičitelný pes... Ale máme ji rádi. :-)

U bezpapírových jsou rizika častého onemocnění, to je fakt... Babičce umřeli dva psi, 6 letá fenka už nevím na co, 8 letá fenka na leukémii (asi). Ale pořád v tom hraje roli ta náhoda. Můžeš si koupit papírovýho psa a život se ti klidně obrátí vzhůru nohama (k veterináři).

Ale souhlasím s tím. Pokud se dá takto předejít tomu, aby psi trpěli a přecpávali útulky, souhlasím.

5 Karol Dee Karol Dee | Web | 23. července 2014 v 20:57

[4]: Labradora bych si nepořídila ani s papíry, protože jestli je nějaké plemeno přešlechtěné, tak tohle. Je to smutné, protože je to opravdu povahově skvělý pes.  Kromě té žravosti, ta je pro labradory typická. A sklony k nadváze mají také všichni. No a klouby, pořád dokola ty klouby.

My lidé bohužel nemůžeme druhým jen tak zakazovat, aby neměli děti. Ale kdybych já trpěla dědičnou chorobou, dobře si rozmyslím, jestli ohrožovat své děti. Spíš bych volila adopci.

6 Tai Todd Tai Todd | Web | 23. července 2014 v 20:57

Já s tebou sice souhlasím ( až na ten agresivní úvod, zní to, jako bychom měli všechny psi, co papíry nemají, raději vymlátit,což je škaredé), psa bez pp, ale mám.Nechci se ničím ohánět, jako že mi nejde o papíry a podobně, mě se prostě moje fenka jako štěně hrozně zalíbila a bylo mi fuk, že není papírová. Je zdravá, její rodiče jsem viděla, prostředí kde rodina a psi žili taky, pořád na vzduchu, na koňském ranči.Prošla jsem předtím i nedaleký (a jediný široko daleko, což nechápu)útulek, ale žádný hafan mě tam neoslovil. Pes může onemocnět vážně, ať už papíry má nebo ne, ale bohužel (tím nehájím bez papírové psi, to vůbec a dohadovat se o tom taky nechci) často poslouchám, že jsou věčně na vetereně hlavně lidi, co mají papíráka. I když často jde o něco menšího, psa co sám nevyleze ani schody a od pohledu je to spíš přešlechtěná podložka pod nohy.

7 L. L. | 23. července 2014 v 21:13

Panebože. My máme doma psa od máminy známé, jejich vlčáka obtáhl nějakej toulavej pes. Je to super pes a je mi totálně, ale totálně jedno že je bez papírů a ani tenhle článek na tom nic nemění. Psi nejsou žádnej majetek. Nepotřebujou papíry. A mimochodem, na veterině jsme sním byli pouze kvůli očkování. Oh, jsem to ale hříšník, měla bych se ho zbavit a pořídit si někoho "čistokrevného" kdo za to stojí.

8 Karol Dee Karol Dee | Web | 23. července 2014 v 21:20

[7]: Ty máš doma křížence, génie. Ten by měl být zdravější než papírák i bezpapírák dohromady.

9 Sonča Sonča | E-mail | Web | 23. července 2014 v 21:40

Souhlasím s tebou.. Já mám doma dva psy, oba bez papírů z toho jeden je kříženec kříženců.. :D Parádní hlídač, hrozně chytrej pejsek ale i úžasnej hlídač.. a pak doma máme "čivavu", bylo nám řečeno, že bude možná trošku větší.. jenže teď má 9kg a když s ním jdeme po ulici, tak slýcháváme "Hele špic!" .. jediné, co na něm připomíná čivavu, je hlava a nedůvěřivá povaha.. Docela mě mrzí, že jsem si za stejnou cenu nepořídila psa s PP, když už jsme chtěli tu čivavu a máme doma místo čivavi pořádnýho bejka.. ale i tak ho milujem.. :D

10 missneverfree missneverfree | E-mail | Web | 23. července 2014 v 21:41

Je zajímavé poukázat na problémy psů bez PP, ale pořád v tom nevidím takový zločin...
Líbí se mi, že navrhuješ, aby si lidé brali psy z útulků, možná by stálo za to rozepsat závěr s množírnami... Celkově se v tom moc neorientuji, tak nechci soudit, ale zdá se mi, že používáš až moc agresivní tón, zejména ze začátku.

11 Melanie Melanie | Web | 23. července 2014 v 22:03

Máme doma voříška s dlouhým a významným rodokmenen plným dalších voříšků :D A máš pravdu, je to naprosto zdravej pes, a kromě kastrace a očkování jsme s ním na veterině snad nikdy nebyli.
Já nechápu ty, kteří nemají rádi voříšky. Kdysi dávno jsem někde četla článek - jedna holka měla hodně psů, samý čistokrevný plemena a jednoho voříška. Přijela k ní nějaká kamarádka, všechny psy si hladila, a ptala se na rasu. Když došlo na voříška a kamarádka se dozvěděla, že není čistokrevný, tak si začala utírat ruku do kapesníku a prohlásila něco ve stylu: "No tyvole, fuj, zablešený kříženci, takovej hnus!" Tenkrát jsem na ten článek zírala jak puk.

12 Drak Drak | Web | 23. července 2014 v 22:50

nojo, zlatí voříšci!
ale jasně, pokud jde o plemeno, nechť je čisté...

13 B. B. | 23. července 2014 v 22:55

Nad tímhle tématem jsem nedávno přemýšlela a tak tu musím vyplivnout svůj názor.
V první řadě, promiň, ale úvodní odstavec zní arogantně, to pro mě nebyl moc dobrý začátek článku. Pouze můj názor, nejsem rejpal ani hater.
O psi se zajímám hodně a tudíž jsem dobře obeznámena s kauzou papíroví VS bezpapíroví psi. Dlouhý čas jsem zastávala názoru psů s PP, ale časem jsem pohled na věc změnila.
Víš, vždycky jsem chtěla milého psího společníka na procházky, hraní a prostě parťáka do života. Líbí se mi retrívři, jejich povaha ke mě naprosto sedí. Ale ejhle. Když jsem se rozhlížela po psech s PP, jedno jakém plemeni, cena nešla pod 10 000 Kč. A pokud se kolem té ceny pohybovala byla to vyjímka. Většina štěňat stála klidně tu dvacku, protože měli v rodokmenu xy výstavně úspěšných předků, nemluvě o zahraničním krytí nějakým výborným psem. Mě tyhle věci ale naprosto nezajímají. A opravdu nemám tolik peněz na psa, nekradu, jsem jen chudý student. Skvěle, není problém, pořiď si psa z útulku, říkají mi všichni zastánci papíráků. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, že voříška z útulku nechci? Chci si prostě odmala vypiplat štěně retrívra (jen poznámka na okraj, konkrétní plemeno retrívra nezmiňuju proto, že je zbožňuju prostě všechny :)). Takže bych si automaticky pořídila štěně bez PP. A je zle.
Proti papíráčkům nic nemám, je fajn, že chovatelé udržují čistokrevnou linii plemene a důkladným křízením a chovem získávají jedince kteří stále více vyhovují standartu a dělají svému plemeni hrdost. Ale já nepotřebuju ke svému štěstí takového psa. A řeknu to narovinu, problém je cena. Až někdo začne chovat čistokrevné psi s průkazem, ale bude je chovat jen pro lidi kteří chtějí kamaráda a ne výstavního šampiona a nebudou stát skoro jako auto, pak si takového psa určitě pořídím :)

14 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 23. července 2014 v 22:57

Já to "hraní si na Boha" nerada vidím. Ať už se psy bez PP anebo s PP, podle mně by taková Čivava přírodou nikdy nevznikla. Voříšci jsou nejlepší. Naše rodina si vždycky pořizovala pejsky, kteří neměli domov. Takhle jsme přišli k našemu zesnulému samojedovi. Sice neměla papíry, ale nikdy neměla děti a žila s námi hodně dlouho jen ke konci dostala asi stařeckou rakovinu, nevíme. Náš momentální pejsek je voříšek a vypadá opravdu bizardně. Jednou jedné paní utekla jezevčice a vrátila se s outěžkem otec (otcové) neznámí a sama maminka už byla taky nějak podivně míchnutá :)
Border kolie je má oblíbená rasa. Jednou bych si nějakou chtěla pořídit, jednou už jsme měli dvě, ale to jsem byla malá. Byly úžasné :) všem toto plemeno doporučuji, nenudíte se :)

15 K. K. | E-mail | Web | 23. července 2014 v 23:15

[13]: Nojo, cena... Vlastnit psa není povinnost. Radši bych sto let šetřila, než podpořit množky. A to i ty "gaučový". (A ono našetřit není zas takový problém - živit psa měsíčně min. litr stojí, takže bych si tyhle "výdaje" dávala stranou a po roce by ten rozdíl byl našetřen. Ale proč, když je jednodušší podpořit lidi, co ty psy mrvěj.)

16 Hanyuu Hanyuu | Web | 23. července 2014 v 23:16

V budoucnu si chystám pořídit plemeno psa, které si přeju už dlouho, respektive dva psy - dvě různá plemena... A to samozřejmě s PP, nad ničím jiným jsem ani neuvažovala.
Za celý život jsem ale neměla jediného psa s průkazem původu, jelikož si je bereme z útulků. Jednoho z těch, co máme, jsme navíc našli přímo na silnici jako ještě hodně malé štěně, sotva odstavené. Momentálně je mu 9 let a za celý život neměl jediný zdravotní problém.

17 Hanyuu Hanyuu | Web | 23. července 2014 v 23:24

[7]: Bohové, co blázníš, ty hysterko? Vždyť tady nikdo neřekl, že kříženci nebo voříšci jsou špatní. Tady jde jen o psy bez PP z množíren, kteří mají často hodně nepěkných věcí už dědičné a u kterých ani nevíš, jaký je přesně jejich původ. (Od toho ten průkaz původu -.-)
Každý, kdo jen trochu přemýšlí, dojde k tomu, že on právě ten voříšek bude stokrát zdravější - i když spíš hlavně odolnější - než čistokrevný pes. Tak to máš prakticky se vším, nejen se psy.

18 Vivi Vivi | Web | 23. července 2014 v 23:29

Páči sa mi, že nechceš aby ľudia naďalej rozmnožovali krížencov. A že si majú radšej zobrať psa z útulku ak už chcú toho kríženca, len ten začiatok bol teda pekne krutý. Aj ja mám bastardika psíka a po tom úvode som sa cítila ako totálny debil:D síce máš vo všetkom pravdu, ja len chcem dodať, že zas to je niečo take ako by si mala postihnutým ludom rozkázať aby sa už nemnozili lebo deti budú tiež postihnuté, toto sa nikdy nezakaze.

19 Andrea Andrea | Web | 24. července 2014 v 8:42

Zdravím,

souhlasím, pes bez PP je hrozné zlo, nicméně najdou se i takoví, kteří zvládnou všelijaké kličky, prodají štěně s PP, a pak mají psi problémy s kyčlemi.

S naší rodinou jsme měli chovatelskou stanici Kavkazských ovčáků (asi 7 let), a pokaždé, co se našel zájemce, nechtěl "papíráče", protože se jim zdál drahý, tak si raději koupili "Kavkazáka" bez papírů. Samozřejmě to s tímto plemenem nemělo nic společného.

Druhým případem je jedna chovatelská stanice (nebudu jmenovat), která udělala ze zvířat pouhé zboží, množí psy mezi sebou, ale nějakým způsobem dokáže falšovat PP, a majitelé potom mají problémy, protože jejich pes má těžkou dysplazii kyčlí. Proto jsme taky s rodinou ukončili činnost naší "chovky", za prvé jsme se zhrozili, co se stalo našim prodaným psům (a přitom jsme budoucí majitele vybírali pečlivě!), za druhé jsme už nechtěli být součástí tohoto hnusného "světa", kde jde zase a jenom o peníze a zvíře nemá asi právo na normální život bez problémů dle ostatních lidí.

Já osobně bych si ráda vzala pejska, kterého by se mi zželelo, ale nemám záruku, že nebudu později investovat do veterinářů, kdy tato investice mnohonásobně převýší pořizovací cenu psa.

S pozdravem,
Andrea

20 Karol Dee Karol Dee | Web | 24. července 2014 v 10:05

[13]: Je to zvláštní, ale čím rozšířenější plemeno, tím větší částky se za něj platí. Za čuvače s PP jsme zaplatili 9000. A povahově je velmi podobný retrívrovi, akorát, že je to hlídač. Tobě bych doporučila se příště poohlížet po tzv. nestandardním retrívrovi, u kterého se předem předpokládá, že do chovu zařazen nebude a ušetříš tak. Jen ho nesmíš množit.

[19]: Bohužel je to hrozný byznys. Lidem, kteří psy milují, se nikdy nevyplatí tu chovatelskou stanici mít, protože to spolkne tolik času a výdajů, že náklady nakonec souhlasí s tím, za kolik se štěně prodá. Bohužel existují i tací, kteří pravidla obcházejí, psy drží v nevhodných podmínkách, šetří za veterináře a podobně. Proto je třeba chovatelskou stanici vybírat opravdu důkladně, ideálně zjistit si, kam se jejich odchovanci poděli, jestli jsou zdraví a majitelé spokojení a podobně. A když takové informace nejsou k dispozici, nastražit uši a nedůvěřovat.

21 Eressië Eressië | Web | 24. července 2014 v 12:09

Mám asi křížence knírače a hádám nějakého bull plemene, podle stavby těla a podle povahy (velmi dobrý hlídač, štěká na kohokoliv, ale když nic nehrozí je to úžasný milovník balónků a neskutečný mazel). Otec už je plně rozhodnutý že jako nástupce (nebo spíš nástupkyně - chce fenu) bude Německý ovčák nebo Německý ovčák Malinois v čemž mu já nebráním, protože jsem vždycky Německého ovčáka chtěla. Sice mluvil o tom že se nebojí za psa utratit víc, ale opravdu nějak nevěřím tomu že budeme pořizovat psa s PP pokud se cena bude pohybovat ve výši větší než deset tisíc. Známá má otce na Slovensku který má CHS právě NO a tak nám nabídla, že bychom si mohli koupit od nich, ale jak jsem psala - otec je přesvědčen že za něj víc jak 10 tisíc nedá, což asi není moc reálný předpoklad.

Musím říct že pokud člověk nechce utrácet za psa s PP tak ať si raději vezme křížence - pomůže tím i jemu i (pokud si ho vezme) útulku - s tím s tebou souhlasím. Pokud opravdu NO budeme mít, chci aby to byl papírák nebo kříženec NO, ale ne bezpapírák.
-----------
Chci odběhnout od tématu a zeptat se na jednu otázku. Když se bavím s většinou lidí kteří mají křížence a zeptám se nebo nám někdo skočí do hovoru a zeptá se co má za psa, místo slova kříženec řekne že jde o čistokrevného NO. Sice nemám CHS, ale mít například CHS rotvajlerů a potkat někoho kdo má na vodítku přerostlé a tlusté "prase" křížence rotvajlera a tvrdit že jde o čistokrevného rotvajlera, byla bych vzteky bez sebe, že někdo tvrdí že tohle je rotvajler (nechci říct že bych něco proti rotvajlerům měla). Jaký na to máš ty názor?

22 Karol Dee Karol Dee | 24. července 2014 v 12:37

[21]: U malinoise opatrně, jsou to docela ostří psi. Znám teda jednoho, který je v pohodě, hlídá normálně a běhá agility, ale pak znám dva další, k nimž se člověk nemůže ani přiblížit, aniž by u toho byl majitel. Oba jejich majitelé jsou naštěstí zkušení kynologové (jeden policejní psovod a druhý psí cvičitel). K rodině bych proto doporučovala spíš NO. A pokud to jen trochu půjde, pokus se otce přesvědčit, že je lepší zainvestovat. On i ten bezpapírák něco stojí a ta výsledná suma za papíráka o tolik větší nebude.

Jaký na to mám názor? Já jsem třeba háklivá na to, když mého čuvače kdekdo ztotožňuje se zlatým retrívrem, akorát že "tenhle je trochu bělejší". To mě dokáže vytočit. :D
To, o čem mluvíš, upřímně taky moc nechápu. Občas jsou majitelé přesvědčení, že to, co táhnou na vodítku, určitě rotvajler je. A někdy to prostě neřeší. Vědí, že jde o křížence, ale když se zeptáš, řeknou ti plemeno matky, které znají a že vlastně neříkají pravdu, to už je jim jedno.

23 Monča Monča | Web | 24. července 2014 v 16:00

Když jsme si vybírali psa, zezačátku jsem taky trvala na papírákovi. Jenže ono se rodičům těžko vysvětluje jak může být pes nemocný a jak nám z něj může vyrůst něco jiného, když všichni psi známých i v v rodině jsou bez PP a naprosto v pořádku. Pak jsme objevili inzerát na štěňata bez PP a jeli jsme se tam podívat. Viděli jsme štěňata, matku, otce, zjistili jsme že otec pána, který fenku vlastní je tátův kamarád. Fena měla 2 vrhy a jelikož bydlí ve vedlejším městě, jedno "dítě" má přímo v naší čtvrti a druhé také často potkáváme. Oba psi jsou zdraví, dělají dogfrisbee, Bety  ně, té co bydlí u nás podle slov majitelů nikdy nic nebylo. K tomu měla štěňata potřebná očkování, odčervení, byla krmená K9 a mohli jsme se na ně jet kdykoli podívat. Přišlo mi zbytečné dělat kravál a trvat na papírákovi a necítím za to žádnou vinu. Jsou mnohem horší "zla", než pořídit si bezpapírového psa. Za mě by se naopak měli svéprávnosti zbavit ti, co si pořizují psa, aby mohli vyhrávat poháry na výstavách, zachází s nimi jak s věcmi   a ten pes se ani pořádně nepodívá ven nebo musí být ověšený pytlíky aby se mu ta výstavní srst nezacuchala. A ta věta "Proč jsou psi bez PP horší než ti s PP?" Nechám ti tu vzhledovou stránku, ale proč musí být hned ve všem horší? PP ti nezaručí úžasnou povahu, to je na majiteli jak si psa vychová a neříkej, že všichni bezpapíráci jsou nevychovaní. Odlišovat se od "vzorce chování" může i papírák.

24 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | E-mail | Web | 24. července 2014 v 16:57

Připomíná mi to kecy šílenců z filmů, co se snaží geneticky zmanipulovat lidi tak, aby se rodily jen samé dokonalé děti. S tím, že "přece nebudeme plodit nedokonalé zrůdy". Pejsky beru stejně jako lidi. Kecá tobě někdo do života a do plození? Nejbližší člověk, který by mi radil, s kým a kde se mám pářit, by letěl velkým obloukem do Moravy:-).

25 Em s tečkou Em s tečkou | Web | 24. července 2014 v 17:35

[24]: Jenže psům tohle nerozvážné rozmnožování škodí. Stejně tak když půjdeš např. darovat svoje vajíčka, tak tě proklepnou do 10. kolena pro genetický vady, udělají ti všelijaký testy a tak podobně.
Nejde tady jen o to, že za bezpapírového psa můžeš utratit tisíce na veterině. Ale hlavně o to, že ten pes těmi nemocemi přece taky trpí. Nerozumím tomu, proč podporovat chov zvířat, která budou trpět nemocemi. A "pejsky beru jako lidi" je sice roztomilé, ale psi nejsou lidi... a dokonce, i když těhotná žena zjistí u dítěte genetickou vadu (na to probíhají na začátku těhotenství testy), tak se uvažuje o potratu, nebo se rovnou provádí. Takže... asi tak.

26 Karol Dee Karol Dee | Web | 24. července 2014 v 17:41

[24]: A tobě by se líbilo zjistit, že v pětadvaceti umřeš na dědičnou nemoc a tví rodiče to věděli, ale nechtěli se nijak omezovat v plození dětí?

Situace se psy je ještě horší. Někteří to dělají proto, aby si jejich pejsek "trochu užil". Ovšem spousta "chovatelů" z množíren vyprodukuje kvanta nemocných štěňat jenom proto, aby vydělali na lidské šetřivosti. Nemám vůbec nic proti samotným pejskům, ale je mi jich líto. Protože to oni pak trpí, oni jsou nemocní, oni nemůžou chodit. A je mi líto i těch majitelů, kteří vidí, že jim jejich milovaný pes umírá před očima na něco, co vůbec nemusel mít, kdyby jeho rodiče nepřipustili.

27 Sugr Sugr | Web | 24. července 2014 v 20:38

O pejskovi nemohu nic říct, ale mohu říct o jiném malilinkém zvířátku, který se dá chovat v paneláku v Praze a sice o andulce. Když jsme koupili andulku v normálním Zverimexu - byla živa a veselá 10 let, když jsem si pro andulku jela k chovatelce - nedožila se ani roku a půl!:-(( Hm..., smůla?!
Jinak jsem pro Tebe Karol dovezla kousek hor - prijď se podívat...:-)

28 Sugr Sugr | Web | 24. července 2014 v 20:53

Jo! Vzpomněla jsem si na Tebe v Krkonoších, proto jsem tě také jmenovala mezi těmi, kterým jsem Krakonošovo dovezla! :-) Příští rok se připrav, vezmu tě do baťůžku a nereálné bude hned reálné, jo?! :-)

29 K. K. | E-mail | Web | 24. července 2014 v 21:42

[24]: Se "pář" třeba s dementama, když si ty děti pak jako správná zodpovědná matka necháš. Štěňata se ale prodávají dál a věř mi, starat se o takového chudáka, co půlku života protrpí v bolestech je peklo! A jo, byli jsme tupci a taky jsme si koupili bezpapíráka. Za výdaje za veterinu bychom měli těch papíráků nejmíň 12 a hlavně doteď vidím, jak ten pes prostě fyzicky trpěl. Fuj, už nikdy a i když jsem ho milovala a miluju stále (museli jsme ho dát uspat v 9 letech, což u tohohle plemene není vysokej věk), podporovat tenhle sobeckej byznys je hnus a hloupost.

30 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 24. července 2014 v 22:59

Spousta lidí neví, jak to v těch množírnách vůbec vypadá a to pořád hraje do karet zastáncům bezpapírových psů. Jako milovníci zvířat by jistě byli šokovaní. Vůbec mi přijde, že i když se tohle téma pořád hodně řeší a omílá (v posledních dnech to vidím všude, v novinách čivavy, na idnes čivavy...), ta "osvěta" ohledně množíren je mizerná.

Kamarádka má krysaříka z množírny, jak jsem si domyslela. Shodou okolností je to celkem zdravá fenečka (nevím o nějakých závažnějších problémech). Co mě ale překvapilo, byla reakce mé kamarádky na sdělení, že je její pes z množírny. Nedokázala si připustit, že ona, takový milovník zvířat, podpořila jejich kruté týrání.

31 Karol Dee Karol Dee | Web | 25. července 2014 v 10:05

[27]:  I zverimexy musí andulky odněkud brát, zpravidla od chovatele. Rozdíl je v tom, že u své chovatelky si můžeš ověřit, jak se její odchovanci mají a zda je chov zdravý. Bohužel ani kvalitní chov ti nedá 100% záruku, že tvůj mazlíček neonemocní.

[30]:  Taky si všímám, že lidé vlastně nevědí, co je na množírnách tak špatného. Tady jsem téma jen okrajově nakousla, v budoucnu asi napíšu článek podrobnější. Bohužel nic moc lepšího než šířit to mezi lidi dělat nejde.

32 Anna Anna | Web | 25. července 2014 v 15:13

Nesohlasím,my máme doma bezpapírového leonbergra,který je hodný a zdravý.Babička papírového psa,její pes pořád štěká apořád lidi kouše.

33 Karol Dee Karol Dee | Web | 25. července 2014 v 15:53

[32]: Za nevychovaného psa nemůže chovatel, ale babička, to je docela jiný problém. Pověz mi, jak je tvůj leonberger starý, že u něj můžeš s jistotou tvrdit, že se u něj nerozvíjí žádná nemoc? Už jste byli na vyšetření DKK? Jaké má ten tvůj "zdravý" leonberger výsledky? Pochlub se.

34 Anna Anna | Web | 25. července 2014 v 20:54

[33]: Za tu nevychovanost nemůže babička ale chovatelka,babiččin pes měl chodit jenom na výstavy(kdyby ai ho babička nevzala)a rodit štěnata to je osud většiny psů s PP.Náš leoberger je naprosto zdravý je mu 6 let před chvilkou oslavil jednou byl na operaci s okem.Babiččin yorkšír byl s PP a byl na operaci hodněkrát.Doopravdy pochybuju že psy bez PP jsou takové zlo.

35 Anna Anna | Web | 25. července 2014 v 21:32

[33]: A ještě něco otec našeho leonbergra byl šampion a náš pes přesto nemá PP,my jsme byly u těch chovatelů od kterých máme našeho psa.Staraly se o našeho psa velmi dobře,našeho psa braly i do zaměstnání byly to jejich miláčci.

36 Karol Dee Karol Dee | Web | 26. července 2014 v 3:02

[35]:  A proč tedy váš pes PP nemá? Podle otce by měl pocházet ze zdravé linie, není tedy divu, pokud mu nic není. Že by byli chovatelé tak nezodpovědní a nechávali svého šampiona krýt fenky bez průkazu? Pokud ano, neměli byste to podporovat.

Osud většiny psů s PP rozhodně není otrocky rodit štěňata a chodit na výstavy. Copak jsi ten článek nečetla? Pes s PP a bez PP se liší jen v pravděpodobnosti toho, že bude trpět dědičnými nemocemi. 99% psů s PP i bez PP jsou členové rodiny, milující a milovaní přátelé. Že je babiččin jorkšír nevychovaný je chyba toho, u koho vyrůstal a pak hned vina babičky, že ho nepřevychovala. Ale s geny to nemá absolutně co dělat.

37 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 26. července 2014 v 13:47

Ve psech se nevyznám, ale protože chovám králíka, něco jsem si o genetice přečetla a rozhodla jsem se na základě dobrého rodokmenu. Chtěla jsem houževnatého zdravého nenáročného tvora, čehož se mi naštěstí dostalo :)

Pro mě je například důležitější, aby zvířata byla spokojená a zdravá, at s papíry nebo bez nich.

38 Elík Elík | Web | 27. července 2014 v 14:05

To máš naprostou pravdu :)). Jinak hezké fotky:*!

39 Peťule xD Peťule xD | Web | 27. července 2014 v 17:10

Jo na každém "Šplouchu" pravdy trochu, jak se říká. Vlastně s tebou víceméně souhlasím. Vidím to dneska a denně, u nás jsou útulky přeplněné. Známe jsem zprostředkovala nedávno pejska z útulku. Chudák Rézinka byla odebrána z množírny, kde byli v šílených podmínkách, vypadá něco mezi čivavou a něčím - nevíme, ale má domov a je spokojená.

My doma máme německého ovčáka, není papírová, ale více že oba přímý rodiče jsou vlčáci, nevíme tedy jací byli další předci, ale bylo nám řečeno, že to byli také vlčáci. Nikdy jsem tedy neměli s ní žádné zdravotní problémy, jen teď na svá stará kolena trpí na klouby, ale to prostě u vlčáku tak bývá. Nikdy jsme ji nenechali připustit, přeci jen - prostě zrovna dvakrát neuznávám množení pejsků - "jen aby chudáček za svou život měla aspoň jednou šťěňátka"...

Tohle je prostě hodně ožehavé téma na všech diskuzích, nemyslím si, že bezpapírový pejsci jsou špatní, jsou výborní a chytří, jen by se prostě neměli dále množit. Občas z toho vycházejí hodně zajímavé "plemena".

40 Eli Eli | Web | 30. července 2014 v 0:44

Podle mě je řešením uměle nešlechtit zvířata, ale vzít si ta z útulku, která potřebují domov. Zdravotní problémy nebo "chyby" může mít úplně každé zvíře, ať vyšlechtěné, nebo ne.

Sice mám doma dvě britské kočky s PP, ale kdybych si pořizovala jiné zvíře v budoucnu, zajdu si pro něj do útulku. Ti chudáčci, o kterých člověk nic neví, jsou kolikrát vděčnější a zdravější, než ti papíroví. :)

41 Eliška Eliška | E-mail | Web | 31. července 2014 v 17:33

Každý na to má jiný názor, já také uznávám, že koupě psa s PP je bezpečnější, ale pokud je pes bez PP, majitele i rodiče si prohlédnu a štěňata neplánuji, pak nevidím problém ;-).
V poslední době se to strašně řeší - ale proč?! Lidé se zbytečně hádají, jelikož každý si myslí něco jiného...
Pokud jsme si ale opravdu jisti, že majitel je dobrý, pak opravdu nevidím problém - takové bych neodsuzovala ;-). Ale od množitele bych si psa nekoupila ani za mák - ač by mi ho bylo velmi líto...

42 Karol Dee Karol Dee | Web | 2. srpna 2014 v 10:33

[41]: Proč se lidi hádají, když je to jedno? Protože zvířata trpí. Ti chudáci psi prožívají život v bolestech. Pokud mají štěstí, majitel jim veterináře platí a stará se o ně. Pokud padnou do rukou někomu, kdo na nich chce jen vydělat, mají smůlu.

[40]: Psi se šlechtí už strašně dlouho. A to proto, že lidé chtěli určitou vlastnost - hlídače, lovce, pracovního psa. Nechápu ale lidi, co chtějí společníka a místo aby si zašli pro křížence do přeplněného útulku, pořídí si radši zdegenerovaného buldočka, který ani dýchat nemůže.

43 Loo Loo | Web | 4. srpna 2014 v 1:58

Musím se přiznat, že tomuto tématu moc nerozumím a těch nekonečných diskusí mám docela plné kecky. :D
My jsme nikdy neměli psa s papíry, protože nikdy nebyl čistokrevný. Sice jsme si brali vždycky štěňata, ale od známých, protože by jinak skončila kdoví kde.
Souhlasím s tím, že pokud člověk chce konkrétní rasu, tak by si vážně měl koupit s papíry. Když jsem se bavila s jednou chovatelkou koček s rodokmenem, tak mi říkala, že množitelé kolikrát ty zvířata přetěžují několika připuštěními za rok a to je vyčerpává. I když zase lidi chápu, že na originální rasu nemají peníze, tak si koupí tu levnější "verzi".
Já bych si pejska vzala z útulku, ale už by nebylo pro něj místo. Malí psi jsou sice zlatí, ale nic pro mě. My jsme vždycky měli pořádné hafany a v bytě bych takového velkého psa mít nemohla. To je snad i proti přírodě. Takový pes potřebuje výběh a ne párkrát s ním zajít ven kolem baráku...
Děkuji za komentář k článku a jsem ráda, že máme podobný názor. Já bych zase byla ráda, kdyby více lidí mělo názor jako ty. :)

44 Mary Mary | 4. srpna 2014 v 22:29

Upřímně, mám doma křížence a nebyl nemocný ani jednou.. babička měla rotvajlera s PP a lítala s ním k veterináři co chvíli, totéž má i s labradorem.

45 Lenin Lenin | Web | 6. srpna 2014 v 18:05

Kdybych měla mít psa, mířím do útulku. Den co den se hrabu tou haldou chudáků bez domova a nechápu, proč někdo štěně kupuje, proč radši nedají šanci některému z psích bezdomovců, kteří skončili v útulku možná jen proto, že si je kdysi taky někdo koupil a oni vyrostli. Až se máma přestěhuje na chalupu, šoupnu jí jich na zahrádku aspoň pět. :D

Psi bez papíru původu bych nechala snad ze zákona kastrovat. Jednak se pak rodí psi nemocní či labilní, druhak to vede k tomu, že je všude halda štěňat, která končí opuštěná.

Btw., strýc si pořídil papírovýho ovčáka na hlídání pozemku jako náhradu za předchozího psa. Nevím, kde se stala chyba, ale i přes svůj bezva původ je to pes magor, kterej od rána do večera jenom lítá s klackem/míčem/kůrou/listím za lidma a potřebuje aportovat. Je posledlej a k ničemu a pravděpodobně zdechne jednou v létě na infarkt, protože ten pes, když ho to popadne, nepije, nejí a nespí. :D

46 Anna Anna | 6. srpna 2014 v 18:08

[36]: Potřebovala jednou porodit štěnata,to  se má pak už nikdy nerodila.A podle mě zas tak nic hrozného není.Ve 2.světové válce by tě tohle netrápilo.

47 Karol Dee Karol Dee | Web | 9. srpna 2014 v 13:49

[46]: panebože. Nemám co dodat.

48 Simi Maple Simi Maple | 10. srpna 2014 v 20:21

Mám doma bezpapírovou labradorku která je snad skřížená s howawartem (matka labrador)   s labradorem má stejnou tak možná jen hlavu,tělo se sklonem k nadváze ani náhodou,spíše atletický typ.Jinak zdravá,žádné problémy,nemoci,nic.. Letos ji bylo 5let. Chytřejšího a ochotnějšího pejska bych těžko hledala, svou rodinu - nás miluje nadevše a jak to dává najevo je až k neuvěření. Souhlasím s článkem,nepodporovat množírny ale kdybych měla možnost jestli si vzít psa s PP nebo právě naší Jessiku beru jednoznačně ji.Protože lepší kamarádku bych těžko hledala.

49 K. K. | E-mail | Web | 10. srpna 2014 v 21:43

[46]: Bože. My fakt ještě žijeme na větvích...

50 Vanimaré Vanimaré | Web | 11. srpna 2014 v 15:37

Teď mám doma křížence labradora a německého ovčáka. Matka labradorka s PP, otec myslím taky. Je to úžasný pes a jiného bych nebrala. A není z množírny. Před tímhle psem jsme měli německého ovčáka. Nevím, jestli byl s PP nebo bez, ale taky to byl úžasný pes a vzpomínám na něj pořád. Umřel na nějakou leptospirózu, protože chytal myši a potkany. Jinak pěkný a poučný článek. Děkuji za něj.

51 Kika Kika | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 15:38

označím se klidně za pejskařku a výše zmíněný článek má jen šokovat a je k smíchu.

Ano, mám psa, voříška, a ano je z útulku. Je silný, zdravý, jsem na něj pyšná, snažila jsem se co nejvíc pochopit jeho povahu a dost jsem se mu věnovala. Je to spíš o tom, nekupujte si psa jako hračku (jedno jestli z PP nebo bez PP) ale jako kamaráda, kterému chcete poskytnout skvělý život.

52 Em Zet Em Zet | Web | 11. srpna 2014 v 15:40

My jsme tohle nikdy nějak neřešili, když jsme ještě bydleli  s rodiči na vesnici. Já vlastně ani nevím, jestli naši psi měli papíry - docela o tom pochybuju, dostali jsme psa od známého - on měl fenu, které se narodilo hodně štěňat, a tak nám jedno dal zadarmo - nevěděl, co s nimi dělat.
Ale pes to byl úžasný.

53 Em Zet Em Zet | Web | 11. srpna 2014 v 15:41

[44]: Náš právě taky nebyl nemocný. :D Možná proto, že jsme ho krmili fakt skvělou stravou, ne žádnými granulemi hnusnými. :D Pořádné maso, zbytky oběda, apod. :D Ten se měl, čokl :D

54 southforce southforce | 11. srpna 2014 v 15:59

Ahojky,
souhlasím s tebou;)
Myslím, že psi s PP jsou lepší a zdravější a ne proto, že jsem tyran zvířat, ale proto, protože jsou šlechtění. Ne vždy se pes povede - to nepopírám. Naše sousedka měla 2 retrívry - starší a mladší. Oba byli skvělí co se týče lovu. Pak mladší dostal problémy s zadní nohou. Sousedka v něj vložila naději a dala za něj 30 000Kč, aby šel na operaci. Asi za měsíc měl problémy i s druhou zadní nohou. Dalších 30 000Kč. Mladší pes po půl roce zemřel...
Může se stát, že kříženec bez PP je vynikající pes - rychlý, dobře loví, je zdravý atd. Ale je tam menší šance než u psa s PP. Přece jen, šlechtění psi asi nebudou kříženci...
Můj komentář je z většiny to, co jsi psala v článku, takže je to takové shrnutí jak to chápu já:D

55 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 11. srpna 2014 v 16:14

Nevím. My máme dva kříženečky a nikdy jsme s nimy neměly žádný problém. Toho prvního jsme dostali od jednoho pána jako malé štěňátko. Je to moc hodný pejsek. Takový malý, hezký, hodný. Teď už mu je asi 12 nebo 13 let a pořád ještě běhá, skáče. Nikdy snad neměl žádnou nemoc.
A druhého jsem koupili v trhu jako štěňátko za dvoustuvku. Takový jezevčí s rysy nějakého mě neznámého loveckého plemena. Taky nám za dobu, co ho máme, nezastonal. Je to ideální společník na dlouhé procházky i na hraní si venku.
A oba dva společně hlídají a štěkají na zlotřilce, kteří si dovolí jít okolo našeho plotu.

56 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 11. srpna 2014 v 16:18

[45]: A psi, které si nikdo nekoupí by stejně zkončili v útulku.

57 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 18:06

Myslím, že je to hloupost např. my jsme měli štěňata měla papírové rodiče, ale štěňata je neměla, protože jsme jim je nedali udělat, protože to stojí peníze. Takže i když jsou někteří psi bez papírů, tak je teoreticky míti mohou, ale ne oficiálně.

58 dobry-jmena-uz-jsou-pouzity dobry-jmena-uz-jsou-pouzity | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 18:47

Naprosto souhlasím. Nechápu (s prominutím) debilitu lidí, kteří si jdou koupit "stopro čistokrevnýho bez pp" za 5 litrů a podporují tím množitele, kterým jde jen o prachy. Chápu, že když sousedovic Alík sprskne čubu odnaproti, tak si ty štěňata zadarmo lidi rozeberou. Ale vědomě množit psy bez pp je zoufalost - copak už není v útulcích a na ulicích psů dost?

Nechápu, jak to vůbec může někomu v hlavě sepnout tak, že si radši koupí v podstatě vořecha, jenom proto, že strašně moc chce mít dogu, ale ta stojí 10.000. Jak chtějí lidi živit psa, když nejsou schopní našetřit na to, aby si koupili skutečně dobrý štěně z prověřený chovný stanice?

Prostě si myslím, že by se s nečistokrevnými psy nemělo obchodovat - platíme přece za to, že máme právě onu jistotu, že to skutečně bude labrador a ne kříženec, platíme za všechno, co do profesionálního chovu chovatel nacpe, platíme proto, že chceme mít jistotu, že pes má dobrý předpoklady pro danou práci . A co z toho vám může zaručit množitel?  To, že vám ukáže nějakou fenu a nějakýho psa přece neznamená, že nemá ve stodole za barákem zavřených dalších dvacet psů, které bezhlavě množí a pak vydělává na štěňatech. Když už bezpapíráka, tak zadarmo, za pytel granulí, nebo příspěvek na očkování. Jinak je to riziko, že vlastně podporuju člověka, který není schopen (nebo ochoten) psa ohlídat, nebo dokonce vědomě množí a mne si ruce nad výdělkem.

59 sarush ef sarush ef | Web | 11. srpna 2014 v 19:27

Podle mě je to teda úplně jedno.

60 Megi Megi | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 20:02

Co kdyby sis pro začátek nechala ten jedovatý tón v článku a komentářích? Pak to akorát vyzní, že neuznáváš názor ostatních. Ale tak to je jedno. My máme slovenského čuvače bez PP. Viděla jsem kde štěňátka žila. Čisté prostředí, byla naprosto spokojená. Povaze také odpovídá - tvrdohlavý, hlídá si své území, ale nejde li o zloděje či jiné nevítané lidi, je přátelský. Na druhou stranu nemůžu srovnat se psem s PP, protože jsem ho nikdy neměla. Což by ani nešlo, protože je mnohem dražší. Jak pak chcete  bojovat proti množírnám, když si lidé nemůžou psa s PP dovolit? Jasný za tohle nemůžete, ale chápete jak to myslím. Chápu, že jste proti množírnám, což jsem i já. A nejsou jenom tyhle dvě možnosti, proč pes nemá papíry. Teď narážím na komentář Žolandy. U tohohle tématu nestojím jednoznačně na jedné straně. Každá má zkrátka pravdu v něčem.

61 Molly Molly | Web | 11. srpna 2014 v 20:13

Pes s papíry nebo bez papírů, mám ho ráda pořád! Mám německého špice bez papírů, není úplně dokonalá.. no a co? Je to moje zlatíčko a vždy bude. Je to něco ve stylu: Škaredí lidé se nesmí množit!
Jen zdraví, krásní a z dobrých rodin. Aby náhodou neměli v genech nějakou nemoc či genetickou vadu.. Logika? Jo, pokud někdo množí čtyřnohé chlupáče jako na běžícím páse, něco na tom bude, ale každý má právo na život ;) Představte si, kdyby si vaši rodiče řekli: ,,To dítě je nějaké divné, to nechceme, utratíme ho/jí." Nebo něco ve stylu: ,,Jen árijská rada je ta správná!"

62 Megi Megi | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 20:24

A navíc, když majitelé, kteří sice prodávají psa bez papírů, ale je čistokrevný atd. neprodají, co s ním pak bude? Pravděpodobně ho utratí. Takže bych neříkala, že když nechci s papírama, tak jediný rozumný je si pořídit psa z útulku. Ano taky chci zachránit nějakého z útulku, tak že si ho koupím, ale pokud chcete nějakého psa určité rasy, nevidím problém v tom si ho pořídit od nějakého chovatele, kde vidím majitele, rodiče i prostředí ve kterém žijí a vše je v pořádku. A já upřímně nemám ráda ani psí výstavy, vím že pes bez papírů neznamená, že na ně musí chodit, ale přijde mi hnusné, jak jim stříhají srst a podobně, jen aby z něj byl ten nejkrásnější. Víte jak se ten pes musí cítit? Nebo obarvování srsti... Vím, že tohle není tak úplně k tématu, ale patří to k psím výstavám, které se pojí s psy s PP.

63 dobry-jmena-uz-jsou-pouzity dobry-jmena-uz-jsou-pouzity | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 20:25

[61]: Nemyslím si, že by Karol lobovala za utrácení bezpapíráků. Ale jediný způsob, jak zamezit hromadnýmu množení, je rozšiřovat informaci o tom, jak se věci můžou mít, mezi lidi. Aby si tyhle psy prostě nekupovali, ani z lítosti. Dokud bude po "čistokrevných bezpapírákách" poptávka, budou se množit a žít mnohdy v otřesných podmínkách dál. Každý má právo na život a s utrácením štěňat nesouhlasím - ale nechat psy se bezhlavě množit není řešení.

64 dobry-jmena-uz-jsou-pouzity dobry-jmena-uz-jsou-pouzity | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 20:31

[62]: Pokud tedy má člověk štěňata od dvou čistokrevných rodičů, proč si je nenechal uchovnit? Oni ti rodiče můžou vypadat zdraví, ale co když k tomu, že nebyli uchovněni - tj. jejich štěňata nemají nárok na PP, byl nějaký podstatný důvod, který vám "chovatel" prostě zatají, protože doufá, že vás obere o pár tisíc? Samozřejmě, že může mít člověk štěstí a narazit na zdravé štěně. Ale proč vlastně tuhle šmelařinu podporovat?

65 Megi Megi | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 20:38

[64]: Jenže uchovnění také stojí nějaké peníze. A ohledně tohohle jsem komentář už taky psala. A fakt se kvůli tomu nepotřebuju hádat. :-)

66 dobry-jmena-uz-jsou-pouzity dobry-jmena-uz-jsou-pouzity | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 20:43

[65]: Já se hádat taky nehodlám. Ale jak má mít člověk důvěru k někomu, kdo prodává štěňata (kdyby je dával zadarmo s tím, že se stala "nehoda," pochopím to) a není ochoten investovat do uchovnění? To mi příde přinejmenším... zvláštní.

67 Megi Megi | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 20:48

[66]: A taky neříkám, že náš pes je stopro čistokrevnej, ale rozhodně na to vypadá a chová se tak. Chovatelé opravdu milí, byli jsme u nich na pozemku, aby jsme viděly kde štěňátka žijí. Chápu, jistota to není. Ale já z toho malinkýho štěňátka byla tak nadšená! Napoprvé, když mi rodiče řekli, že bez papírů tak bych jim to nejraději rozmluvila. Ale opravdu to nebylo potřeba.

68 Ajjinka Ajjinka | E-mail | 11. srpna 2014 v 20:50

Už není žádnou raritou ani to, že chovní psi nakrývají feny bez uchovnění, nebo rovnou bez PP. Určitě jsou stovky skvělých chovatelů, kterým jde o plemena, ale zároveň je i dost takových, pro které se to stalo obchodem :/

69 LusyW, HuskyW LusyW, HuskyW | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 23:06

Někdo to pochopí, někdo to nepochopí. Na FB jsou teď pěkné boje ve skupině Sibiřský husky - lidi s "bez PP" prostě nedovedou pochopit, o čem PP jsou. Že to není jen frajeřina. Odeslala jsem jim tenhle odkaz, tak schválně :)

70 N. N. | 12. srpna 2014 v 0:11

My si pořizovali štěňátko buldočka. Měla tři sestry, všechny měly papíry, jen ona ne. Měla menší hlavu. Je hluchá, jinak žádný problém. Až na pozdější zdravotní problémy spojené se stářím...

71 Ichi ^^ Ichi ^^ | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 2:52

Tyhle diskuze a boje jsou teď snad všude. Proto pořád nechápu obhájce psů "bez PP." Pes bez PP je jednoduše vořech, protože nemá nikde doloženo, jakého je plemene. Může z něj vyrůst úplně cokoliv. Proto nepochopím lidi, kteří chtějí určité plemeno, ale radši utratí peníze za takového vořecha a ještě podpoří množitele. Udělali by mnohem lépe, kdyby si vzali psa z útulku. Můj první pes byl bohužel bez PP. Už nikdy takovou chybu neudělám, takže můj další bude buď z útulku nebo s PP. Jinak - skvělý článek a ve všem s tebou souhlasím! :)

72 Ichi ^^ Ichi ^^ | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 2:53

[70]: To je kravina. Buď mají všichni PP nebo žádný. To, že jeden PP nemá je jen typický "tah" množitelů.

73 LadaCroft LadaCroft | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 7:11

Dokud jsi nezmínila voříšky, bylo to jako číst černou kroniku. Ano, je možné, že pes bez papírů bude mít nějaké nemoci no ale co když taky ne? Já vlastně nejsem zastáncem "kupování" štěnat, takže je pravda, že se v této oblasti tolik neorientuji, ale dle článku mi přišlo, že v případě toho, že by se ti narodilo dítě s Downovým syndromem, necháš ho "utratit"! Lidi jsou také nemocní, já třeba jsem diabetik, to bych pak jako neměla papíry? A kdyby ano, tak by si mě stejně nikdo nekoupil? Je samozřejmé, že pokud chceš se psem chodit na výstavy popřípadě ho mít k "vyšším" účelům (jak jsi zmiňovala s hlídačem), je průkaz dobrou volbou. Ale vem si, že na ulicích je spoustu pejsků, kteří si také zaslouží domov a nemusí to být nutně voříšci. Každopádně ano, chápu tvůj záměr a je super, že jsi takto zmínila příklady z tvého okolí.

74 Jméno Jméno | 12. srpna 2014 v 8:25

[70]: My to měli nějak podobně, tři štěňata papíry měli ale na našeho nějak "nezbylo". :D
Pes je psychicky labilní a má problémy se žlázami.
Jo a taky má blechy..:D

75 Mary Mary | 12. srpna 2014 v 10:05

A dochází vám, že i papíroví psi vznikají z křížení nějakých plemen (šlechtění)?

76 Anonym Anonym | 12. srpna 2014 v 10:15

Něco ti řeknu. Hádej kde se ocitnou psi z množíren když si ho náhodou nekoupíš - útulek

Mám Australského ovčáka bez PP vybírala jsem ho poctivě a než jsem ho našla uplynulo půl roku. Jela jsem přes celou republiku. Viděla jsem rodiče. Táta je uchovněný s pp máma bez - mámy máma nemohla být uchovněna kůli vypadlému zubu. Mámy táta je uchovněný. Rodiče mého psa ''pracují'' - pasou, dogfresbee, flybal a mají povahu jakou mají mít.
i kdyř máma mého štěnátka nemá pp tak do ni chovatelka investovala a nechala ji udělat potřebné vyšetrění - dkk/dkl mdr1 cea pra ...samozřejmě jsem si nechala ukázat papíry jak a kde vyšetření probíhalo. Podepsaly jsme kupní smlouvu.
Paní měla štěnátka po druhé a jen pro radost. Všechni štěnata s předchozího vrhu jsou zdravéa v pečujících rodinách.
Ano chtěla jsem ušetřit jsem studentka a   nechodlám za psa dávat 15tisíc. A za nestandartního 10 000 když si můžu sehnat krásnýho psa odpovídajcího standarhu jak povahově tak vzhledově po vyšetřených rodičích s kupní smlouvou za 2 000.
Problém není v množitelech. Problém je v kupujících. Ono když někdo chce psa určitho plemene a nevíani jak má vypadat podle standardu a neví na jaké nemoce trpí tak to je pak těžký. Nemluvě o tom když si štěně vezme jen proto protože mu ho bylo líto - to je největší zlo. Podpoří vědomě opravdové množitele a ještě vyfásne pěknou sumu za psa a následnou veterinu.

77 hmmm hmmm | 12. srpna 2014 v 10:36

Je docela vtipný jak se můžeš pos*at kuli psům, ale přitom podporuješ množírny potkanů bez PP. viz článek ''podlehla jsem potkaním čumáčkum''
Copak ti připadaj méně cení ? Plno chovatelů se dnes může přetrhnout a by uhlídali zdravotní stav své linie!
A chovat potkana somotného ? To je snad jen vtip od někoho kdo má rád zvířata bych to teda fakt nečekala.
Ano většina začínajících chovatelů tak taky začínala, ale z nevědomosti!
Můsíš bej pěkně sobecká když uvažuješ o koupy potkana jen jednoho a víš o následcích.

78 Krysa Krysa | 12. srpna 2014 v 10:41

Už mám na to stejný názor, i když zrovna u těch potkanů si myslím, že je jedno, odkud ho máš, protože jsou (nebo můžou být) nemocní všichni.

Ano tleskám ti Karol Dee!
Vždyť s spy je to přece taky tak! Nebo ne? Popřemýšlej o tom!

79 Haimi Haimi | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 11:16

To co jsi napsala je blbost. Tedy, myslím, že vím, co jsi článkem chtěla říct, ale podala jsi to jako úplnou kravinu.

Pokud jsem správně pochytila význam, jde ti o to, že někteří amatérští chovatelé anebo obyčejní lidé množí psy a dělají tím více škody než užitku. Celkově, množit účelně psy mi přijde jako nezodpovědnost. Množírny jsou bezpochyby strašné svinstvo.

Ale říct, že papírový pes je zdravější, lepší, déle žijící, spokojenější nebo hezčí než pes bez PP? To je ta největší pitomost, jakou jsem kdy o psech slyšela. Je to jen o náhodě a ty bereš v potaz skutečnosti a příběhy ze svého okolí. Ale pokud by sis udělala celosvětové nebo alespoň celorepublikové statistiky, myslím, že bys zjistila, že nemocných papírových i nepapírových psů je zhruba stejně.

Dále jsi dala poznatek o křížencích až na konec článku. Někteří to mohli celou dobu brát, že je bereš taky jako psy bez pp, kterými bezpochyby jsou. Sice se říká, že kříženci jsou zdravější než čistokrevní psi, jen mi ale řekni, jak to funguje. Píšeš, že člověk u bezpapíráků neví, jestli třeba nemnoží rodinné příslušníky. A jak to sakra ví u pouliční směsky? Co když ten vořech od vedle, který obskákal něčí fenu, není třeba její dědeček? A kdo voříškům hlídá genetiku a možné přenosné zdravotní problémy?

Papíry nemají absolutně, ale vůbec žádný vliv na kvality a zdraví psa. A kdo tvrdí že ano, je sobec, jak jsi psala, ale přijde mi to i celkem zabedněné, za což se ti omlouvám, ale tohle mi prostě naskočilo hned při přečtení nadpisu článku a dále při přečtení každé věty.

Taky si pleteš pojmy a dojmy. Výstava hodnotí vzhled a tělesné proporce psa. O tom, zda smí do chovu, rozhoduje bonitace, pokud je mi při mých amatérských znalostech známo.

Pes nemůže za to, jak a kde se narodil a jestli ten cár papíru dostal nebo ne. Co když zrovna teď sedí v útulku třeba nějaký čistokrevný pes bez pp a nějaká osoba nebo rodina uvažuje, že si ho vezme. A teď si přečtou tvůj článek a dají na něj. Budou mít doma sice papíráka a třeba i zdravého, ale pes, který by mohl mít rodinu a může být klidně naprosto zdravý, tak ten zůstane další měsíce nebo taky roky sedět v útulku. Jen kvůli povrchním předsudkům.

Tvůj článek mi absolutně nepromluvil do duše. Až si budu brát psa, vezmu si toho, který to zrovna bude potřebovat a bude mi naprosto u zadních částí těla, co to bude zač. Mně jde o to, abych pomohla zvířeti a dala mu hezký a milující domov. Ne o to, aby mi ležela před krbem zdravá a úžasná předložka, o kterou by se porvalo deset rodin, kteří hledali bezúdržbovou hračku (nebo abych všem nekřivdila tak třeba společníka). Jenže mít zvíře je i o starostech a s nemocemi se musí počítat. Kdo nemá na to postarat se o nemocné zvíře, neměl by si brát žádné.

Chápeš můj pohled na věc? Psovi nepomůžeš tak, že lidem napíšeš, že by takovým psům neměli dát domov. Tenhle článek je snad potencionálně i nebezpečný. Jak už jsem psala, já nesouhlasím s tím, aby lidé množili psy, ale je idiotské těm, co se už narodili nedat domov. Co myslíš, že se stane? Umřou? Samozřejmě, každý pes někdy umře. Ale budeš mít lepší pocit z toho, že umře v té množírně nebo u někoho doma?

Je od tebe ale milé, že hledáš způsob, jak zabránit množírnám. Musím ale říct, že zatím hledáš na špatné straně. Zkus se otočit a hledat jinou možnost, jak ty psy zachránit. Zachránit, ne odsoudit k smrti.

Napsala jsem ti tady celkem úctyhodnou slohovku a může ti přijít poněkud ostrá. Což sice je, ale věřím, že se zamyslíš nad obsahem a zhodnotíš znovu svůj postoj. Já po tobě nechci, aby sis brala jiného psa, než jakého chceš, jen prosím nepřesvědčuj lidi o takových věcech. Můžeš je upozornit na to, že je možné, že jejich pes bude nemocný, aby s tím počítali a pokud nebudou mít na případné výdaje, měli by si vzít radši pouliční směsku nebo kočku. Ale neodrazuj lidi od dobrého skutku.

80 Karol Dee Karol Dee | Web | 12. srpna 2014 v 17:49

[79]: Dobře, vezměme to popořadě. První, co chci říct, je, že článek je úmyslně napsán ostřeji, než to skutečně vnímám. Je to proto, aby se nad tím lidé pozastavili a začali nad tím přemýšlet a diskutovat. Jako třeba ty, takže děkuji za odezvu.

Věřím, že kdybys ty celosvětové výzkumy provedla, psi bez PP budou rozhodně nemocnější. Ale nepopírám, že čistokrevná plemena už jsou sama o sobě zdegenerovaná dost. Dneska je potíž najít zdravého labradora, ať už je s PP nebo bez PP.

Co se struktury článku týče, opravdu jsem udělala chybu. Hned v první větě jsem měla velkými tučnými písmeny napsat, že VOŘÍŠEK ANI KŘÍŽENEC NENÍ PES BEZ PP. Samozřejmě, papíry nemá, ale ty se udělují pouze psům, kteří jsou nějakou rasou. Polovina komentářů tady je něco ve smyslu "Ty jsi úplně blbá, vždyť my máme doma křížence labradora a je to ten nejhodnější a nejzdravější pes na světě". Je vidět, že ten článek ani nedočetli, natož aby nad ním uvažovali.

Co se genetických pravidel a zákonů týče, nejsem odborník. Ale je prokázáno, že voříšci jsou nejzdravější. Kříží se totiž v podstatě ve volné přírodě. Ano, jistě, je to v ulicích, ale důležité je, že do jejich množení nezasahuje člověk. Jde o přirozenou, nikoliv umělou věc. A věř mi, příroda si to zařídila. Nebo snad v přírodě u divokých psů najdeš nějaké krátkolebé psy, co nemůžou dýchat, případně psy bezsrsté, kterým se musí mazat pleť opalovacím krémem, aby se nespálili? Tohle šlechtění byl lidský nesmysl, ale to je jiná diskuze.

Problém se psy v útulku je mnohem horší, než píšeš ty. Už jen fakt, že útulky existují. Já se tady nesnažím lidi přesvědčit, že si nemají vzít psa bez PP z útulku. Já se snažím je přesvědčit o tom, že množení bezpapíráků je špatné. Tobě to třeba připadá jasné, ale jiným ne. A nebezpečný je právě tvůj postoj "dám domov tomu, koho je mi líto, o kom vím, že ten domov potřebuje." Tohle je totiž způsob, jak si množitelé hledají zájemce. Postaví před tebe štěně, ubohé, zablešené, nešťasné. A ty nechceš nic jiného, než zachránit ho a odvézt ho odtamtud pryč, takže dáš majiteli těch pár tisíc, co si za ně řekl. A on si zamne ruce a jde vytáhnout ze sklepa zuboženou fenku, kterou nechá znova nakrýt, aby měl nová štěňata na prodej. Je to smutné, ale funguje to tak.

Samozřejmě chápu, že ne všichni psi bez PP pochází z takových podmínek. Problém je ten, že pokud lidem psi s PP nevadí a místo aby se jim v hlavě rozsvítil alarm "tady je něco špatně", ukáže se jim tam kapsa s ušetřenými penězi, nikdy ten problém nevymýtíme. Protože když je poptávka, je i nabídka.

A můžeš mi prosím tě říct, jakého psa já odsuzuju k smrti? o.O tohle mě opravdu zarazilo. V článku jsem vysloveně napsala, že jsou to psi jako každí jiní a trvám na tom. Odsuzuju lidi, lidi, kteří ty psy množí.

Řekni mi jediný rozumný důvod, proč by na světě mělo být víc štěňat bez PP?

81 K. K. | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 23:01

[60]: Někdo ty lidi, co si psa nemůžou dovolit nutí ho mít? Jak já bych chtěla mít auto - taky na něj nemám, tak prostě jezdím sockou. Jak jednoduché... A radši bych se zřekla vlastnictví psa a ten mini rozdíl (psy s PP bývají často jen o pár tisíc dražší) si našetřila. Rozhodně lepší než podporovat týrání... A jo, pořád uznávám na každýho stejnej metr - nevím, proč by jedni - ti hodní "množitele" množit mohli a ti zlí, co mají psy v klecích ne...

[61]: Ty lidi si to "divný" dítě snad nechaj ne... Až si někdo namnoží vrh bezpapíráků a celej si ho nechá a bude se o něj zodpovědně starat, prosím, tak ať... Ale pak vydírat v inzercích, že ta nebohá štěňata utratěj (a tím, že si je někdo koupí udělá akorát místo na další nebohá štěňata) je hnus... A tyhle lidi většinou pod cenou nejdou - buď dáš x-tisíc za štěně, nebo ho utratěj. Přijde ti to v pořádku?

[70]: A to jste si ho pořizovali před revolucí? Pokud ano, tak chápu, ale v dnešní době se papíry dávají všem štěňatům, i kdyby mělo tři hlavy... (A buldočka máme, takže o tom něco vím)...Pokud by tě zajímalo, jak to je s "nadpočetnými štěňaty" - http://sweetsymphony.blog.cz/1311/skutecne-existuji-nadpocetna-stenata

[76]: Mohla bych vědět jméno toho uchovněného otce s PP?

82 Karol Dee Karol Dee | Web | 13. srpna 2014 v 10:07

[60]: Tak schválně, když máš velkého psa, kolik stojí pytel granulí? Tisícovku. Vydrží zhruba měsíc. Což dělá 12000 ročně. Čuvač může žít řekněme 14 let. Za celý život dáš za psa 168 000 jenom za granule. Ještě si myslíš, že ten, kdo si pořizuje psa, nemá na to pořídit si čistokrevného? Rozdíl bývá kolik, 5000?

Nám bylo při výběru čuvače doporučeno postupovat velmi opatrně i mezi chovatelskými stanicemi. Většinou jsou čuvači zdraví psi, mívají ale problém s nervovým systémem, který se může projevit až v dospělosti. Nepřeju vám, aby se váš pes nervově zhroutil a bál se i vlastního ocasu, leč bohužel, máte větší pravděpodobnost než třeba Elfie.

[77]: A četla jsi ten článek vůbec? :D Vždyť tam jasně píšu, že si chci pořídit dva potkany a z chovatelské stanice. :D Vivienne byla můj první potkánek, byla ze zverimexu a sama, stejnou chybu už nehodlám udělat. Takže s čím máš problém?

83 Megi Megi | E-mail | Web | 13. srpna 2014 v 13:09

[82]: Ano, stojí to sice hodně, ale chtěla jsem říct, že když si pořídíš psa s PP tak ty peníze nedáš dohromady najednou. Za granule taky dáváš po jedné tisícovce a nedáš hned těch 168 000 najednou. Nervový systém? Když jsme ho vybírali, nikde jsem na nic takového nenarazila. Uznávám, vypadá to že se ve psech vyznáš. Nikdy dřív jsem nepřemýšlela nad tím, že by psi bez PP mohli být zas až tak špatní. Ale tímhle článkem jsi mě moc nepřesvědčila. Koukala jsem teda na net, co píší k tomuto tématu. Možná kdyby článek nebyl napsaný tak ostře, přesvědčila by si mě dřív, než abych šmejdila všude možně.;-) Já se fakt ve psech moc nevyznám!

84 Karol Dee Karol Dee | Web | 13. srpna 2014 v 13:46

[83]: To vidím. Je pravda, že zjistit o poruchách nervového systému čuvačů není nic snadného. Hlavně proto, že je to opravdu málo rozšířené plemeno a sám chovatel ti to přece vykládat nebude. A to je jeden z důvodů, proč vybírat pečlivě.

Mezi pejskaři se poslední dobou o tématu psů s PP a bez něj hovoří hodně, proto není problém zjistit si o tématu něco víc. A pokud jsi na takovou diskuzi narazila, jistě sis brzy všimla, že ti pejskaři, kteří se kynologii věnují, souhlasí se mnou. Naopak ti, kteří si pořizují "kamaráda za levnější peníz", ale o kynologii ví úplné prd, tvrdohlavě trvají na tom, že bezpapíráci jsou super. Možná jsem tě nepřesvědčila já, ale věřím, že čím víc nad tím budeš přemýšlet, tím víc budeš chápat, že na tom něco bude.

Pevně věřím, že pokud si příště budeš vybírat psa, budeš pečlivě zvažovat, jestli ti opravdu těch pár tisíc stojí za to. Pokud je nemáš hned, tak prostě půl roku počkáš a budeš si třeba odkládat tu tisícovku, kterou bys jinak dala za žrádlo. Psi s papíry nejsou předložky ke krbu, jak tady někdo zmínil. Na první pohled nepoznáš, jestli má majitel doma v šuplíku rodokmen, ten pejsek je pořád stejný.

Jo a ještě jedna věc - fakt, že štěňata najdeš v čistém prostředí u milých lidí nic neznamená. Bavila jsem se s majitelkou Casey - taky jsou chovatelé moc milí lidé, taky se tvářili, že na Casey už průkaz "nevyšel", taky mohli vidět maminku i štěňátka. Jenže kdykoliv jdeme kolem, má maminka Casey vytahané struky a má štěňata podezřele často na to, že původně byl vrh jen "pro radost".

85 Yasminn V. Yasminn V. | E-mail | Web | 15. srpna 2014 v 20:26

Tohle by se mělo tesat do kamene. A stejně se lidi nepoučí a nepoučí.
Souhlasím s Tebou ve všem.

86 Hiroko Hiroko | 23. září 2014 v 10:34

Naneštěstí my češi jsme "šetřílci" a spousta z nás má pocit, že když ušetří do začátku ušetří vždycky (a jak tu píšeš, většinou to pak není pravda) + díry v zákonech, který množírny neberou v potaz.
U nás doma je "nehoda", kdy se zaběhla fenka a ten příští bude asi nějaká dušička z útulku, protože psů jsou útulky plné, ta pomůžeme tam.
Není to tak dávno, co jsem v jednom útulku byla na praxi a povídala si s pánem, který byl úplně nadšený z křížence vlčáka.. původně si ho bral k domečku, ale hlídal tak dobře, že nakonec hlídá objekt firmy a pán si jel pro dalšího, prý aby mu tam nebylo smutno a že se určitě ještě vrátí. :D

87 janka janka | E-mail | Web | 10. října 2014 v 23:58

Počáteční investice při koupi psa je jen dílčí část a já pokud bych si kupovala štěně, tak s PP. U nás doma je už třetí NO. Paní se nemohla starat, tak jsme si ho vzali v 6 letech. Ti dva předtím byly z útulku. Psů je nadbytek a připadá mi rozumější dochovat psa, o kterého se bývalý majitel nechce nebo nemůže starat. Všichni 3 psi si rychle zvykli a nebyl problém. Vážili si toho, že mají dobré bydlo:)

88 Elizabeth Elizabeth | E-mail | 30. června 2015 v 1:12

[5]: No nevím, koupila jsem si labradora s PP, má 7 let a je úplně v pohodě, všechny nohy má nulky, netrpí žádnými chrobami, má úžasnou milou povahu, umí i pěkně pracovat, splňuje standart až na to, že ho držím štíhlého, takže není jak ty výstavní bečky - další pes bude jedině LR - už vím, co čekat...

89 Mimisikulka Mimisikulka | E-mail | 3. července 2015 v 10:02

No Já nevim.je to opravdu sporné. Ale neříkejte mi,ze CHS nechtějí na stenatech vydělávat? Když pak vlezete na nějaký web chovky a oni mají za 10 let 23 odchovu? Kdyz bude cca 8 štěňat po 15.000- to máte 120.000 za 1 odchov. Neříkejte mi, že to štěně potřebuje od narození do odchodu do nového domova 15.000?! A někdy jsou štěňata u dražší.  Proc jinak to tedy chovky dělají? Dyt také množit nemusí, povinnost to není. Pokud chtějí po sve fence stene,OK staci 1 vrh. Ale 23 za 10 let?? To nechápu... nad tim byste se měly také zamyslet. Když pak někdo prodává půlroční štěně se slevou,protože ho nemůže udat...

90 Marek Marek | 3. září 2015 v 12:20

Náhodou, můžete narazit i na psa bez papírů, který je skvělý...není to žádné zlo, každý pejsek je super.

http://www.psigalaxie.cz/neuznana-ostatni

91 milovnice psů milovnice psů | E-mail | Web | 11. března 2016 v 14:55

Děkuji za zajímavý článek, rozšířila jsem si obzory :)

92 Karol Dee Karol Dee | Web | 2. dubna 2016 v 18:10

[89]: Víš, pro peníze to může být a nemusí. Taková chovatelská stanice, o které píšeš, je nejspíš zdrojem příjmů - ale lidi už nevidí, za jakou cenu. Máš představu, kolik výstav a akcí musí člověk se psem navštívit, aby z něj bylo kvalitní chovné zvíře? Při tolika vrzích můžu téměř s jistotou říct, že ten člověk, kterému chovka patří, tráví jejím vedením většinu svého volného času. Jinými slovy, věnuje se chovu psů na sto procent. A v takovém případě se jedná o zaměstnání a je jen správné, že mu to vydělává - úměrně k tomu, kolik času i peněz (nejsou jen příjmy, ale i výdaje - vstupní poplatky na výstavu jsou v řádu stovek korun za každého psa, připočti ke každému cenu za dopravu a rázem se začneš dostávat do slušných částech jen za výstavy) do toho investuje.

Na internetu se dá najít vyčíslení toho, kolik stojí odchovat jeden vrh podle regulí - a nejsou to malé částky. Závisí to plemeno od plemene. Většinou platí, že za atraktivní plemena zaplatíš víc - většinou čivavy, buldočci a další, tam mi to taky přijde předražené. Tato plemena jsou ale terčem množitelů a cena funguje i jako filtr, aby se štěně pokud možno nedostalo do špatných podmínek.

Méně známá plemena ne úplně náročná na chov bývají levnější (například takový český fousek údajně kolem 5000,-), ta exotická, kde většina krytí musí být nutně zahraničních už jen z důvodu genetiky se naopak můžou vyšplhat na desítky tisíc - to už ví člověk jistě, že to dostane do ruky jen ten, kdo to myslí vážně.

93 Karol Dee Karol Dee | Web | 2. dubna 2016 v 18:16

[90]: jak říkám, je to pes jako každý jiný - je ale svinstvo je rozmnožovat. Pokud se u bezpapíráků jedná o nehodu nebo má majitel pocit, že musí své feně štěňata dopřát, měl by je dávat zadarmo. Pokud chce několik tisíc, je to nechutné.

Neuznaná plemena jsou jiná kapitola - nepatří pod FCI, to ale neznamená, že nepodléhají kontrole. Mají svoje pravidla a svoje způsoby, ale jakási obdoba PP tam je.

[89]: ještě jsem chtěla dodat jednu věc, totiž že pokud se jedná o chovatelskou stanici, dají se dohledat veškeré odchovy, spojení a tak. Pokud máš pocit, že se jedná o zvířata nějakým způsobem týraná, nebo třeba že se jim majitel dostatečně nevěnuje, není nic snazšího než si vybrat chovku jinou. Vše je veřejné, oficiální, dohledatelné - obvykle nejlépe informovaní jsou ostatní chovatelé. Někteří jsou solidní, jiní jsou svině - taky je dobré se informovat.

94 Lia Lia | E-mail | 18. září 2016 v 18:04

Já souhlasím
Je pravda že "Zahradový chovatelé"
Nevědí co dělají například my sme si koubily brabantíka bez PP a vypadá víc jako vlčák...
(Ano sem blbec XD)
Ale aspoň jsem se poučila, psi mám od malička a babička byla chovatel Jokšírů a Čivav. Je pravda že nabízela štěňata bez PP, ale zadarmo a většinou k nim něco ještě přidala (Třeba misku, pamlsky, keksy vodítko atc.) Taky se stalo že prodala žtěně jorkšíra s PP kamarátce a když přijela za rok uviděla spíše pudla. A to oba rodiče měly PP.
Při dalším vrhu nabýdla zdarma štěně s PP jakoodškodně a to vyrostlo do jokšíra. No prostě pokud chcete Psa Bez PP, ať je to kompletní voříšek!
A nejlépe s útulku!
Tihle pejsci potřebují pomoc!
Kdybych mohla vzala bych je všechny najednou!
Ty kolikrát přežíjou i nemoce typu psinky. Jsou chitří a dostkrát i nádherní!

95 evka evka | E-mail | Web | 21. září 2016 v 17:08

[5]:Já jsem měla papírovopu labradorku s PP,byla bezvadná,mohla klidně do chovu,jenže jsem měla jako vdova ještě ve výchově tři děti takže na výstavy nezbýval čas ani peníze. Přesto jsme odchovali nějaká štěňata a protože jsem byla s jejich novými majiteli v kontaktu vím,že se všichni dožili vysokého věku ,některé až 17 let.Mamuška se dožila 13 a půl roku a její nejmladší dcera ,kterou jsem si nechala se dožila 14 let a 7 měsíců.Přesto,že trpěla padoucnicí a displazií,displazie se projevila až v jejím pozdním věku .Pravda je,že všechna štěňata,která jsem si nechala/celkem 3/,se už dále nerozmnožovala a většinu jsem nechala vykastrovat.Jedna fenka uhynula po prasklém vnitřním zánětu o kterém jsme nevěděli v pěti a půl letech,její sestra v devíti letech na infarkt.Poslední dlouhověká fenka měla jednou štěňata,ale protože jsme si jedno štěňátko nechali,krásnou fenečku,která nám ve dvou letech uhynula na rakovinu,už jsme se nikdy o žádná štěňata nepokoušeli a zbylé fenky jsem nechala vykastrovat.Teď jsme si pořídili křížence labradora s leonbergrem,jakmile přijde vhodná doba nechám ji také vykastrovat,protože o rozmnožování kříženců opravdu nestojím,nikdy jsem to nedělala a dělat nehodlám.Fenka mne zaujala a hodně mám nastudováno o obou plemenech,zatím se projevuje velice učenlivě a hravá je samozřejmě jako všechna štěňata.Že bude velká mi nevadí protože velká plemena mám ráda...zdravotní stránka se ukáže časem.Počítám s čímkoliv,protože jsem si pořídila křížence..žádných soudů se nebojím.Vždy jsem měla čistokrevné psy a k nim i křížence,většinou malého vzrůstu a všichni byli super a dožili se průměrně 13 let ..pouze jeden pejsem umřel v pěti letech na infarkt a dalšího mi někdo otrávil.Zkušeností se psíky mám hodně a nejdu do ničeho bezhlavě,ale je jasné,že každý má na toto svůj názor.Pravda je ,že pejska z množírny bych si nikdy nevzala,ale je těžké utratit živého tvora když už se narodil.Je lepší fenku raději vykastrovat aby se dále nemnožila.

96 evka evka | 21. září 2016 v 23:18

[89]: Pokud chovatelé prodávají štěňata s PP za tak vysoké ceny,jsou to většinou štěňata po exterierově,zdravotně i pracovně kvalitních rodičích..,mnohdy podpořeny zahraničním krytím.Ani to však nezaručuje ,že budou štěňata kvalitní.Je to prostě tak.Proto většina lidí koupí raději levnějšího bezpapíráka než drahého papíráka,pokud ho nechce na výstavy...ovšem je to věc názoru...

97 Myššš Myššš | 30. září 2016 v 15:55

Nevyjadřuj se k věci, kterou chápeš jen z poloviny. Doporučuji přečíst si nějaké diskuze policejních a armádních psovodů o jejich názoru na přešlechtěné, degenerované psy s PP nepoužitelné pro jakoukoliv práci.  A ano - chované jen pro prachy. Tak to totiž je.
Nemyslím si, že by nějaký soudný člověk považoval např. jorkšíra z množky bez PP za zdravého voříška. To je demagogie. Psi s PP prostě zdraví nejsou a ani nemůžou být, když pochází z dlouhodobé příbuzenské plemenitby a chovů jen na vzhled. Např. ti policejní a armádní psi nemůžou být uchovněni a nikdy nic nevyhrajou na výstavě, protože nemají tu správnou barvu a strukturu srsti, mají moc dlouhé nohy, moc malé nebo velké uši apod. Ale jsou to sakra zdraví a inteligentní psi! Kdyby byli připuštěni do chovů, hned by se zlepšil zdravotní stav další generace těchto plemen.
Vyskytly se navíc případy, a není jich zrovna málo, kdy chovatelé PP psů úmyslně falšovali výsledky zdravotních testů, aby mohli uchovnit psy s prokázanou dědičnou vadou! Lidi z chov. klubů si navzájem kryjí záda a nikdy se nic nevyřeší. Pro mě CHS přešlechtěných psů za šílené prachy a množka je v podstatě ta samá pakáž. BTW odkud myslíte, že se vzali ti psi v množkách? Jsou to potomci neuchovněných kusů z CHS - proto mají často divnou barvu, rozměry apod. Genetické vady samozřejmě kumulují taky, ale jen proto, že už X generací je u nich fixovali ti "skvělí" chovatelé s PP!

98 JANA JANA | 4. října 2016 v 12:23

[Smazaný komentář]My máme tyto zkušenosti-koupili jsme si štěňátko bígla bez PP,S rodinou fenky-mamky udržujeme přátelské vztahy.Naše fenečka je absolutně bez potíží a to povahově i fyzicky.Exteriérově bez vady.Do rodiny nám přišla fenka-důchodová madam.Zachránila ji před utracením v 8 letech,kdy už nemohla dávat potomky s PP,v hrozném stavu.Nedůvěřivá,chodila jen do kolečka/poslední měsíce u ,,milujícího,,chovatele trávila v kotci/.Napadá na jednu nohu,protože se jí stal úraz.Jen ať mi někdo vysvětlí,jak to,že se bála a bojí podsaditých mužů,když vidí jak beru do ruk smeták,celá se nahrbí a jde se schovat a to je u nás už rok.Naše fenečka jí dokáže rozpohybovat a dokázala i to,že naše ,,babča,, se začala mazlit a občas si i zadovádět,jako mladice.Neříkáme,že všichni chovatelé pejsků s PP jsou stejní nebo že pejsci bez PP jsou úplně zdraví.My jen sdílíme zkušenost.A dle mého názoru je to o lidech v obou případech.

99 Karol Dee Karol Dee | Web | 15. října 2016 v 12:09

[97]: Myslím, že kdyby sis článek přečetl/a pořádně, mnohé by se vysvětlilo. Třeba "odkud myslíte, že se vzali psi v množkách" se snažím vysvětlit hned v druhém podnadpisu.

Na první pohled je vidět, že se mezi chovateli nepohybuješ, protože pak bys v životě nemohl/a prohlásit, že si navzájem kryjí záda. Chovatelé psů jsou totiž hrozná sebranka, která se věčně jenom pomlouvá a kydá na sebe špínu.

A samozřejmě v chovu existují pracovní a tzv. exteriérové linie. To se vyskytuje právě u pracovních psů, jejichž typickým příkladem jsou němečtí ovčáci. Já bych si takového psa v životě nepořídila, jak píšeš, jsou přešlechtění až běda. Jenže když chceš, aby měl pes určité vlastnosti, prostě se selektivnímu šlechtění nevyhneš. A genetické vady jako takové mají základy hlavně v době, kdy průkazy původu nikdo neřešil a psi se křížili zcela bezhlavě. Koneckonců se poznání o mendelovské genetice rozšířilo až v době, kdy už plemena jako německý ovčák dávno existovala. Je jednoduché svést na ty "skvělé chovatele s PP" všechno, co lidé plemenu udělali, ale je to dost nefér vzhledem k tomu, že PP existuje právě proto, aby se ty vady a choroby eliminovaly a pokud možno z chovu vyřadily.

[Smazaný komentář] Jistě, bohužel vzhledem k vysokým cenám za papírové štěně se i mezi chovateli najdou neskutečná prasata, díky kterým pak je téměř nemožné lidem problematiku vysvětlit.
Bohužel platí, že takoví ti dobrosrdeční množitelé, kteří prostě jenom chtějí po své fence štěňátka, jsou ti, kteří z 90% plní útulky. I když se jejich štěně může dostat do dobrých rukou a třeba být i zdravé (byť kvůli absenci rodokmenu nemůžou vědět, jestli jejich fenku nenakryl třeba její vlastní bratr z jiného vrhu), tak už často nevědí, kam se dostanou štěňata jejich štěňat. Může to být v útulku, na ulici nebo i v množírně. Já bych toto pomyšlení nesnesla.

100 Hot Dogg Hot Dogg | 20. ledna 2017 v 20:01

Můj praděda měl rakovinu plic a moje prababička žloutenku.Sakriš, to se dám radši kastrovat, nechci mít nemocný děti:)

101 Hot Dogg Hot Dogg | 20. ledna 2017 v 20:09

[97]:Přesně tak!Zastánci psů s pp furt říkaj, jak jsou zdraví a "milounký", přitom je jich spousta přešlechtěnejch až běda.Je možná nějakej dohled nad zdravím chovných psů a fen, ovšem i mezi chovateli papíráků se najdou množitelé.

102 Karol Dee Karol Dee | Web | 24. ledna 2017 v 8:59

[100]: Víš, je velký rozdíl v tom, jestli něco děláš vědoma si svých rizik, nebo jestli máš v rukou osud někoho, kdo si nemůže vybírat. Viděla jsem už tolik "nepovedených" kousků vyprodukovanými množiteli, zvířátka, která krátce po svém narození začala velmi trpět a neměla hezké vyhlídky. A to všechno kvůli tomu, že si hrajeme na bohy.

Kdybys ten článek četla poctivě, jasně z toho vyplývá, že čistokrevná plemena jsou všechno, jen ne zdravá. To je právě ten problém, víš? Že už tak jsou na tom blbě (klesá heterozygotnost, vyskytuje se inbreeding) a ty hvězdy, které tu vykřikují něco ve smyslu "bezpapíroví psi nejsou méněcenní" je pak bez jakékoliv kontroly množí, prodávají a je jim fuk, kam to zajde. A funguje to jen díky tomu, že existuje poptávka.

103 Hot Dogg Hot Dogg | 24. ledna 2017 v 18:09

[102]:Ježiš, vim, že milá pani uznáváte, že ne všichni psi s pp jsou zdraví, ale tváříte se, jako by se psi bez pp neměli vůbec rodit. Já bych si nekoupil žádnýho psa, u kterýho bych neviděl rodiče, pořádně si je neprohlíd, mámu, jestli nemá vytahaný cecky či jiný hnusy, který maj množící feny. Jistě namítneš, že nemůžu vědět, jestli ten týpek nemá vzadu za barákem dalších dvacet psů, který má na množení atd. Beru na vědomí, provedu důkladnější inspekci:) Mám doma rhodéského ridgebacka bez pp, zdravej, máma v poho, táta v poho...jo jsem Hitler, já vím, největší zločin. Plánovali sme štěňátka, ale jeho praděda měl přece dysplazii, páč ho nikdo nevyšetřoval. Proto to píšu, že totiž já taky nevím o všem, co bylo v mojí rodině za nemoci, uvádím jen to, co vím. A to ještě nepíšu, že moje babička měla sklony k diabetes mellitus a děda umřel v šedesáti na dva infarkty, ke kterým mimochodem taky inklinoval. A můj pes zdravotní problémy nemá-náhoda?A vypadá jako ridgeback a chová se tak-náhoda?

104 Spikey Spikey | 24. ledna 2017 v 18:29

[76]:To jste udělala dobře, chválím.Je skvělé, že i mezi chovateli psů bez pp se stále najdou poctiví lidé, kterým není zdravotní stav jejich pejska ukradený. Až si budu pořizovat pejska, budu také pečlivě vybírat, zajedu k chovatelům na návštěvu, podívám se na rodiče, vyžádám si kupní smlouvu(a také očkovací průkaz s údaji potvrzenými veterinářem).Přesně tak, že největší problémy jsou s lidmi, kteří se ve psech nevyznají, chtějí jen a pouze ušetřit a nezajímá je nic jiného. O tomto se ve většině článků o psech s pp a bez pp nepíše, přitom je to neméně důležitý krok.I když jasně vidí, že tady něco neklape, když nám chovatel nechce ukázat prostředí, ve kterém psíci vyrůstají, když je fenka ve velmi špatném zdravotním stavu a další hrůzné věci, řeknou si: Chudák pejsek, má blechy, propadlé bříško, hnisavé uši...radši si ho vezmeme domů. A problém je na světě. Nedochází jim, že právě nahráli množiteli do karet a ten si bude myslet,že na něj čekají další peníze. Bez ohledu na to, kolik lidí píše NEKUPUJTE PSA BEZ PP!(ještě nejlépe výraznými barvami, jako například červená, žlutá či oranžová) si myslím, že stále je možné sehnat psa ze seriozního chovu, i když nemá pp.

105 Spikey Spikey | 24. ledna 2017 v 18:36

[98]:To je hnus, čím si to ta fenka zasloužila?

106 Simča Simča | 31. ledna 2017 v 17:27

ano, súhlasím s vami že PP pes moze byt predca len lepsi koli riziku chorobnosti ale zasa pozrime sa na to tak. Budme radi ze mame psika ktory nas miluje a my zasa jeho, bez ohladu na to ci je s PP alebo bez. Ja mam Jack russella bez PP, a milujem ho, nevizera uplne cisto ale milujem ho a strazi ako za dvoch vlciakov :).Kazdy pes potrebuje domov

107 Simča Simča | 31. ledna 2017 v 17:28

ale mne je osobne jedno akeho miesanca bez PP budem mat len nech je zdravy a stastny ( a poslusny)

108 Karol Dee Karol Dee | Web | 13. února 2017 v 12:18

[106]: Právě, každý pejsek potřebuje domov. I ti v útulcích - ti ho potřebují nejvíc. A přesto lidé radši zaplatí množitelům za štěňátko, které má na sobě nálepku "jack russell", i když to vůbec žádný jack russell není. Množitel (včetně těch malých, domácích) si namastí kapsu - běžná cena za takové štěně je několik tisíc korun - a jelikož se mu to vyplatilo, chuděru fenku nechá nakrýt znovu. A znovu. A prodává a prodává, množí a množí a lidi kupují a kupují. Jediný způsob, jak z toho koloběhu ven, je nevytvářet poptávku a radši si brát štěňátka z útulku, který na tom ani náhodou nemůže vydělávat.

109 Karol Dee Karol Dee | Web | 13. února 2017 v 12:22

TÍMTO SE OMLOUVÁM VŠEM, KTEŘÍ SE CHYSTALI PŘIDAT KOMENTÁŘ. Jsem ráda za každého oponenta, protože teď třeba odporuje, ale později si to nechá projít hlavou a třeba zjistí, že na mých argumentech něco bylo. Že opravdu nekonečné množení psů a koček není dobrá cesta.

Bohužel čím je článek starší, tím víc musím mazat spamů. Proto uzavírám komentáře. Chcete-li se se mnou o problematice množení dále bavit, napište mi komentář pod nejnovější článek nebo se mi ozvěte na email karol.dee@seznam.cz

Komentáře jsou uzavřeny.