Vyrobte si vlastní krmnou směs, vyplatí se to

5. dubna 2015 v 14:10 | Karol Dee |  Jak na to
Hlodavci nejsou zvířata příliš náročná na chov. Co se krmení týče, většinou si vystačí s krmnou směsí, kterou zakoupíte ve zverimexu a nemusíte příliš přemýšlet nad tím, co vlastně svému mazlíčkovi dáváte. To ovšem není zrovna ideální přístup. Každé zvířátko je jedinečné, ať už morčátko, křeček nebo potkan a proto se vyplatí trochu přemýšlet nad tím, co jim vlastně sypete do misky.Vyvážená strava je základem zdraví
V tomto ohledu funguje organismus hlodavců podobně jako ten lidský - všeho moc škodí a jednotvárná strava může napáchat velké škody. Směsi pro hlodavce ze zverimexu jsou dobrou volbou pro ty, kterým se nechce příliš přemýšlet, výrobci už problémy s vyvážeností stravy vyřešili za ně. Přesto je dobré svým mazlíčkům dopřát i čerstvou stravu; tedy ovoce, zeleninu či maso v závislosti na tom, co váš malý strávník potřebuje. Já křečkům i potkanům dávám každý večer misku čerstvého krmení a k tomu mají k dispozici už ne tolik oblíbené zrní.


Výhody vlastní krmné směsi
Krmná směs je základem veškeré stravy a měla by obsahovat většinu toho, co zvíře potřebuje. První jednoznačnou výhodou toho, že si vytvoříte vlastní, je, že přesně víte, čím své zvíře krmíte. Popravdě ve mně různobarevná křupavá kolečka ve zverimexových směsích, zjevně přibarvená, budí trochu nedůvěru. Dalším plusem je fakt, že pokud víte, jak na to, vyjde vás vlastní směs na zlomek ceny té zverimexové.

Jak ji správně namixovat
Univerzální návod, co do směsi všechno namíchat, nemám. Každé zvíře preferuje něco jiného, i ve zverimexech mají směsi rozdílné složení v závislosti na druhu zvířete. Obecně bývají základní složkou obiloviny, pšenice, oves, ječmen apod. Dále se do směsi přidávají semínka, například lněné nebo slunečnicové. Směs můžete doplnit rozumným množstvím ořechů a sušeného ovoce a zeleniny, či čímkoliv jiným vhodným pro hlodavce (žádné kořeněné, smažené a další nezdravé suroviny).

Na internetu najdete hodnoty jednotlivých složek (obsah bílkovin, tuků a dalších) a podle toho se orientujte. Snažte se, aby směs neobsahovala příliš tuků a cukrů a aby byly živiny pokud možno vyvážené. Nezapomeňte, že do směsi můžete kdykoliv cokoliv přisypat a změnit tím poměr jednotlivých složek - sledujte proto svého mazlíčka, zda není příliš hubený či tlustý a zda má dostatek energie.


Poslední má rada se týká toho, kde suroviny sehnat. Pokud si je budete kupovat ve zverimexu či zdravé výživě a doma je akorát smícháte, pravděpodobně příliš neušetříte. Mnohem lepší je domluvit se s někým, kdo se pohybuje u koní, chová doma drůbež apod. - velkoobjemově se zrní prodává v podstatě za hubičku. Já kupovala v prodejně chovatelských potřeb pro koně, v balících po dvou kilech (především obilí) a některé balíčky jsem si rozdělila s kamarádkou (slunečnic či lněných semínek nebylo třeba tolik). Doma mám kolem 10 kg směsi a stálo mě to méně než 200 Kč (pro představu, stejné množství by ve zverimexu stálo kolem 600 Kč). A potkani skvěle prospívají. :)
 


Komentáře

1 Limeo Limeo | E-mail | Web | 5. dubna 2015 v 16:16 | Reagovat

To je vlastně podobné jako BARF  u psů - sám si namícháš, sám si dochutíš a víš, co a kolik čeho tam přesně je... :-). Já sama žádné hlodavce nemám, ale budu pamatovat, že až si konečně koupím vysněné morče, namíchám mu vlastní vyváženou směs :-D.

2 Hanyuu Hanyuu | Web | 5. dubna 2015 v 16:46 | Reagovat

Taky míchám vlastní směsky, nedovedu si představit, že bych měla kupovat to, co nabízí zverimexy. Hlavně prostě absolutně nevěřím granulím. Jo, potkani si to nepřeberou a nenechají zrní, ale ve směsce aspoň vidím, co v ní je. Že mi u granulí ve složení napíšou, že jsou tam složky rostlinného původu a další "strašně jasný" věci, mě od toho odrazuje, a to dost. Takhle aspoň vím, čím krmím. Potkany nemám obézní ani vyhublý, jsou v dobrý kondici a sní všechno, i to zrní, u kterýho si všichni stěžujou, že jim ho nechtějí.

Ale musím s jednou větou ne tak úplně souhlasit - všeho moc škodí a jednotvárná strava může napáchat velké škody - Ano, to, co říkáš, je vlastně většinou pravda, ale rozhodně to neplatí u morčat. Ta by třeba vůbec neměla zrní (takže směsky by se hodilo vyřadit úplně... Já jsem třeba jen na pouhé zelenině, trávě, senu a občas ovoci a nic jiného prostě neexistuje!) ale co jsem chtěla říct - morčatům vyhovuje, když je jejich strava jednotvárná, prostě pořád hora sena a takové druhy zeleniny, na které jsou dlouhodobě zvyklá. Nějaké pokusy o pestrost a nejednotvárnost mohou napáchat strašně moc škody.

3 Hanyuu Hanyuu | Web | 5. dubna 2015 v 16:49 | Reagovat

[1]: Koukám, že to, co jsem psala, by se mohlo hodit tobě. Až si jednou pořídíš vysněné morče, na směsku se vykašli. Opravdu. Ať ti říká, kdo chce, co chce. Vím opravdu jistě, co říkám. ;)

4 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 5. dubna 2015 v 19:01 | Reagovat

Tento tvůj článek mi připomněl naše morče, které jsme měli krásných sedm let, bohužel dva roky zpátky odešlo na onen svět.

5 Karol Dee Karol Dee | Web | 6. dubna 2015 v 7:29 | Reagovat

[2]:  Páni, moc děkuju, přiznám se, že jsem se nikdy o výživu morčat příliš nezajímala. Vím jenom, že směsi pro morčata jsou ve zverimexu běžně k dostání a lidé jimi také běžně krmí.

6 Hanyuu Hanyuu | Web | 6. dubna 2015 v 9:45 | Reagovat

[5]: No jasný. Já u svých prvních morčat směsky taky dávala, ale to už je strašně let zpátky a pak jsem se o to začala zajímat víc. (Vlastně jsem nakonec zjistila, že jediné, co dospělému morčeti v normální kondici celkem vyhovuje, jsou tak dvě směsky z celého sortimentu, jinak je tam vždycky něčeho buď moc málo nebo hodně, nehledě na to zrní.)
Lidi je dávají pořád, protože ti v obchodě neřeknou, ať radši skočíš do zeleniny... Však na tom vydělají, žejo. A samozřejmě, že obilniny morče nezabijou, ty taky neumřeš třeba na brambůrky, které by člověk rozhodně neměl. Ale když už se ta směs dává, tak maximálně jednou týdně, i to mi přijde moc. Už i ve zverimexech je bezobilné krmení pro morčata a králíky, ale dovedeš si představit, kolik to asi stojí.
Ono jde hlavně o to, že i když to tomu morčeti přímo neublíží v nějakém rozumném dávkování, tak člověk zbytečně vyhazuje peníze za něco, co je vlastně nepotřebné. Já morčata už do budoucna nechci, takže mám teď jen peruánku, které táhne na 7. Na konci roku jsem měla ještě jednu starší, ale ta právě už umřela kvůli nádoru - tam to bylo špatně celkově asi už delší dobu, protože na nádor umřela i její dcera v nedožitých sedmi a další dva samečci, co měla, umřeli mladí - jeden měl problémy se srdcem, takže to vzdal v pěti a další (necelý rok) taky nějaké nádorové onemocnění, proti kterému jsme prostě dělali, co jsme mohli, ale nebylo to dost. Ale jinak by tu ještě určitě chvilku byla. Přesto si myslím, že 8 let je na morče z takových poměrů, kde to očividně byla jedna nemoc za druhou, celkem dost.
Ale čeho jsem si všimla právě na peruáncích je to, že i když ty směsky pro ně nejsou nebezpečné tak, že by je hned položily, po tom, co jsem je úplně vyhodila z jídelníčku, začala jim růst podstatně hustější a lesklejší srst a taky mnohem rychleji. Do té doby byly pořád opižlaní a okusovali se navzájem, pak toho hned nechali a jediná změna, která mohla být příčinou, byla právě strava.

7 Sugr Sugr | E-mail | Web | 7. dubna 2015 v 18:19 | Reagovat

Jsou krásní, jen je škoda, že se dožívají tak málo...:-(

8 Anett Anett | E-mail | Web | 18. dubna 2015 v 19:50 | Reagovat

My máme doma morčata odjakživa, dříve naši kupovali to nejlevnější, ale postupem času(začla jsem vydělávat)se jim snažím nabídnou to nejlepší, za přijatelnou cenu. Pro morčáky určitě není dobré obilí ani semínka ve velkém množství. Na druhou stranu, každé morče jí něco jiného. Koupila jsem granule Brit a Sofči moc chutnají, ale Tess si ani nekousne. Obyčejnou směsku za pár kaček bych už ale NIKDY nekoupila! Ikdyž jsou to jen malá stvořeníčka, spořádají toho opravdu hodně(a té zeleniny!).

9 Hiroko von Rabersdorf Hiroko von Rabersdorf | 14. května 2015 v 9:48 | Reagovat

Já teda kupuju zverimexové kompletní krmivo s tím, že mi ale vydrží dvakrát (třikrát) tak dlouho, protože přidávám vlastní semínka, máme doma k dispozici pšenici, není problém se dostat ke slunečnici a dostala jsem se dokonce k černému ovsu, což je úžasná věc! I když se mi pak kluci víc perou a dělají vylomeniny, tak to musím víc krotit. :D Ale fakt doporčuju, jestli se k němu dostaneš (nevím, jak moc těžké to je, ale u koní by to mělo být k dostání snad už běžně, přidává se do krmiva plemeníkům a u koní, kteří soutěží, taky bude). Krmím i čerstvým ovocem zeleninou, pasu je na zeleném v létě, seno je bez debat. Krmím i tvrdým pečivem, protože se tím si můžou taky pohrát a baví je to. Dokonce když vařím těstoviny nebo rýži, tak si udělám várku bokem i pro ně, neboť to jim ohromě chutná. Aktuální radost jim dělá kukuřičný klas po kterém můžou šplhat, v šáší se schovají a jako bonus se to dá sníst, no prostě parádní hračka. :D

10 Karol Dee Karol Dee | E-mail | Web | 25. května 2015 v 20:52 | Reagovat

[9]: Já ať jím cokoliv, skoro vždycky kousek odložím potkanům - když vařím rýži či těstoviny, krájím zeleninu na salát, pokládám na chleba šunku a sýr, otvírám kompot či kočičí konzervu - část jde vždycky miláčkům. Dostávají večerní dávku čerstvého, což je výhodné v tom, že se na ni pravidelně těší a můžu je pak snadno přivolat do klece.

11 Hiroko Hiroko | 27. května 2015 v 15:37 | Reagovat

[10]: Ono asi v závěru je nejdůležitější nenechat se omezit tím, co člověk koupí. Ať si i zvířátka pochutnají. :)

12 Eliška Eliška | E-mail | 10. srpna 2015 v 21:59 | Reagovat

Já také souhlasím s tím, že je samozřejmě lepší, když přesně vím, co zvířata dostávají. V současnosti mám doma dvě potkanice. Směsky z obchodu jsem dříve také kupovala a celkem jim chutnali, ale vím, že i když jim to chutná, nemusí to být pro ně nejzdravější. Hledala jsem jinou možnost, ale na sestavování vlastní směsi ve velkém nemám prostory a ani dodavatele. Ale pro mě nejpřijatelnější se nyní stal internetový obchod Rodentia, specializovaný právě na potkany. Jejich směsi sestavují lidé, kteří tomu opravdu rozumí a navíc ke každé je naprosto přesný obsah, co v té které směsi je. A není to vůbec drahé v porovnání se značkovými krmivy ze zverimexů. A mým holkám to opravdu chutná, i to "neoblíbené zrní" v miskách většinou nezůstává. A pokud byste si stejně nevybrali z již hotových směsí, je možné sestavit seznam vlastní směsi, kterou namíchají na místě a opět vám ji pošlou domů v množství, které udáte. A najdou se tam i věci pro jiná zvířata než potkany, myslím, že morčata a křečci tam mají také své zastoupení. Určitě doporučuji stránky alespoň prohlédnout a pročíst. Když nic jiného, minimálně jako inspiraci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama