Fena nám po štěňatech opadala jako stromeček

15. února 2016 v 22:40 | Karol Dee |  Elfie
Chlupy jsou daní za mateřství. Aspoň mě to napadlo, když jsem Elfie pozorovala asi měsíc poté, co se za posledním štěnětem zaklapla branka. No jo, s tím se počítá. Dost možná jste i vy slyšeli, že fenu mláďata doslova vysávají a úbytek živin se pak nejvýrazněji projeví na srsti. Když jsem naše pelichající kuřátko pozorovala, bylo mi jí líto. Tolik k tomu argumentu lidí, kteří množí psy proto, že "fena by aspoň jednou za život měla mít štěňata". Je to nesmysl, lidi, opravdu. Něco si o tom najděte. Nevidím moc superlativ, kromě jediného, přínosu do chovu. A to se týká jen psů s průkazem původu. Pro všechny ostatní fenečky je zabřeznutí, porod a odchov štěňat zbytečnou námahou a také zdravotním rizikem. Zvlášť, pokud do celého podniku majitel není ochotný investovat - čas ani peníze.
To jsem už ale odbočila, takže zpět k Elfie. V létě vypadala moc pěkně - se zdravou letní srstí, lehkou, ale hustou. Dokonce jsem si říkala, že to s tím pelicháním asi nebude tak hrozné. Omyl, hrozné to bylo, jen se změna neprojeví hned. Začátkem podzimu přišlo velké línání. Nejdřív celá vylínala. Pak pokračovala. A línala a línala. Chlupy létaly po zahradě v chuchvalcích a později dokonce samostatně. To bylo horší, protože neztratila jen tu spodní hustou srst, ale i tu vnější, krycí vrstvu. V říjnu už jsem se s ní neodvažovala chodit mezi pejskaře a ostatní si mysleli, že je ostříhaná:Tou dobou začínaly teploty nebezpečně klesat a náš pes místo aby nabíral srst, pořád ji ve velkém ztrácel. Já nevycházela z údivu - Elfie už byla v podstatě holá a stejně se pořád odněkud braly dlouhé, bílé chlupy. Teplota nám začínala dělat starosti, ale říkali jsme si, že příroda si s tím určitě nějak poradí - přece nám ten pes nezmrzne, každou chvíli už jí ty chlupy růst začnou! Jako každý rok jsme ji nechali venku, ale tentokrát jsme zateplili boudu obzvlášť pečlivě. Před Vánoci to přišlo - chlupy začaly dorůstat.

Nechali jsme naše zlatíčko vykastrovat. Se štěňaty si užila dost, chov snad i bude pokračovat a všechny ty výstavy a zkoušky, které jsme společně absolvovaly, by nemusely přijít nazmar. Já se ale budu stěhovat (doufám) a pes zůstává doma. Tudíž i když bych na kastraci netrvala, našim to vyhovuje. Tady musím zmínit fakt, že Elfie hárala nepravidelně, často (v rozmezí 3-6 měsíců) a za každým háráním následovala falešná březost. To musí být pro organismus náročné, vždyť si nemá ani kdy odpočinout (měsíc hárání, pak faleška a jen co se všechno uklidní, už se zase chystá hárat). Ať mi nikdo netvrdí, že toto je přirozené.

Každopádně po kastraci se situace obrátila a Elfie začala nabývat dost nezvyklých rozměrů. Srst jí dorůstala ve velkém, ale ne tak, jak jsme byli zvyklí. Stále jí totiž chybí ty vnější, krycí chlupy - nadýchané jako obláček. Místo toho má prodlouženou, neskutečně hustou podstadu. Vypadá, jako by měla přinejmenším sto kilo. A kdo ví, jestli přeci jen není tlustá, po kastraci přece feny nabírají. Minimálně opticky teď připomíná tank. Modlím se, aby na nás na jaře nečekalo nepříjemné překvapení v podobě obézní dámy.
 


Komentáře

1 El El | 24. února 2016 v 15:25 | Reagovat

Jelikož jsem nikdy nevlastnila nevykastrovanou fenu, nemohu s Tebou souhlasit ani to vytknout (každopádně věřím, že máš pravdu :D) :-).
Co mě ale mrzí je konec chovu. Samozřejmě, součásti chovu jsou výstavy, zkoušky apod., ale tou nejpodstatnější části jsou přeci štěňata! Již dříve jsi reagovala na mé komentáře a psala, že spíše než dalšího čuvače by jsi si chtěla vzít pejska u útulku, což je samozřejmě úžasné, ale mrzí mě, že tím pádem už nebudou žádná štěňata. Jistě je to mnoho starostí, ale myslím, že tak úžasné plemeno jako čuvač by i zasloužilo dostat se do širšího povědomí veřejnosti ;-).
Je to ale Tvoje volba, pokud již nechceš další štěňata, pak mi nezbývá nic, než to akceptovat a s úsměvem číst Tvé další články na blogu :-).

2 Lenin Lenin | 24. února 2016 v 20:57 | Reagovat

Koukám, že feny to mají stejně jako ženy. :) Taky jsem opelichala a z mé bujné kštice se stalo něco, co připomíná Elfie na fotce č. 2. :-D

Vypadá teď jako ovečka. :) Řekla bych, že trochu přibrala, ale určitě to zjara vyběháte. ;)

Jinak, rovněž si myslím, že pokud fena nemá vrhat štěňata s nějakou zajímavější kadencí, nemá cenu nechat jí hárat, zvlášť když trpí na falešku. Udělali jste dobře. I když je škoda, že už nebudou další lední medvídci. :)

3 Karol Dee Karol Dee | Web | 24. února 2016 v 21:23 | Reagovat

[1]: Celý ten problém je složitější. Být to na mě, nekastruju ji ještě a minimálně počkám, jestli po březosti falešky neodezní. A za takové dva roky bych ji možná nechala nakrýt ještě jednou. Dodatečně mi totiž chodí emaily s dotazy na plánované vrhy od lidí, kterým bych štěně dala strašně ráda a těší mě, že Elfie považují za opravdu kvalitní fenu (což samozřejmě je). Jenže jak občas zmiňuju, momentálně mě čeká ukončení střední a případné stěhování kdoví kam - a na kdoví jak dlouho. A vůbec, faktem je, že sice jsem to já, kdo s Elfie podniká všechny ty aktivity - zkoušky, tréninky, výcvik, výstavy - tak je to to jediné, co s ní dělám. Krmení, každodenní venčení, veterinární péče a vlastně i péče o štěňata, to je na našich. A s tím si ji taky pořídili, prostě jako psa na zahradu. A pokud oni co tři měsíce trpí tím, že od brány neustále odhání vořechy a ani na procházku nemůžou...zkrátka to nebyla moje volba. Ale schvaluju ji.

[2]: Představila jsem si, jak asi ty tvé vlasy mohly vypadat :D chudáku :D

4 Jitka Jitka | Web | 6. dubna 2016 v 8:34 | Reagovat

Naši druhou fenku jsme nechali vykastrovat hned po prvním hárání. Bylo to o nervy, když hárala naše první bíglice. Psi přelézali plot, takže ani na chvilku jsme ji při venčení nemohli nechat bez dozoru.V noci jsem otevřela dveře na zahradu a za nimi stál vlčák a trpělivě čekal na příležitost. Tehdy jsem z toho měla málem smrt. Štěňata jsme tentokrát nechtěli, protože po druhém nakrytí první fenky nastaly problémy. Měla jen dvě štěňata a ta se nepodařilo odchovat, protože matka už měla nějaké, zatím skryté zdravotní problémy a o štěňata neměla zájem.Dostala zánět mléčných žláz , protože štěňata neměla ssací reflex, takže jsem je každé dvě hodiny i v noci krmila umělým mlékem speciálním od veterináře. K ničemu to nebylo, protože oba kluci, přes všechnu moji snahu, uhynuli. Za nějaký čas nám odešla i jejich matka. Proto jsme už nechtěli štěňata, přesto, že se lidi ptali a štěňata chtěli. Naše Sára je šťastný pejsek i když je vykastrovaná. Je plná života a je to náš miláček.

5 Karol Dee Karol Dee | Web | 6. dubna 2016 v 21:42 | Reagovat

[4]: Bohužel velmi přesný příklad zdravotního rizika a smutných dopadů toho mýtu, že fena by štěňata měla aspoň jednou mít... Je dobře, že s druhou fenečkou už nic neriskujete a nic jí nechybí :)

6 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. června 2016 v 15:09 | Reagovat

A já hlásím, že pod vlivem tvého psaní o "NEnutnosti feny mít štěňata" jsme ji včera nechali vykastrovat. Je ještě celá lehavá, ale snad bude dobře. Neměla potíže, ale všude čtu, že bývají. A tak bude pořád "slečnou". Za to ji budu o to líp venčit a laskat. Aby neztloustla - to prý taky nutně nemusí. Před operací se nám podařilo dát dolů 2,6 kilo, má 25.1 a to je krásná váha svalnaté fenky. Má pět roků, snad se tím vyhne zdravotním těžkostem, o kterých píšeš i ty a další

7 Kitty Kitty | Web | 12. června 2016 v 16:33 | Reagovat

Tak jsme kastrovali ve čtvrtek a v sobotu si nám to rozešila. Teď už má límec - no chce to vydržať! ;.)

8 Karol Dee Karol Dee | Web | 15. června 2016 v 14:52 | Reagovat

[7]: Juva, to je vždycky nebezpečné, límec je otrava, ale musí se to vydržet, to máš pravdu. A k rozhodnutí gratuluju, snad žádné potíže nebudou a budete ten případ, kdy se nezmění vůbec nic krom odeznění hárání - což je super výhoda, co si budeme povídat :D Držím palce se vším!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama