close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Březen 2016

Elfie se stala nejlépe pasoucím čuvačem v ČR

19. března 2016 v 11:14 | Karol Dee |  Elfie
Na začátku září jsme se s Elfíkem zúčastnily našeho druhého ovčácko-pasteveckého víkendu s čuvači, kde se nás ostatní čuvačáři snažili nalomit, ať s nimi jedeme na první mistrovství slovenských čuvačů v pasení. Upřímně jsem si nemyslela, že bychom skutečně měly šanci vyhrát, navíc se celá akce konala dost daleko od nás - nakonec mě ale přemluvili a tak jsme s Elfíkem vyrazili na konci října přes půl republiky za ovečkami. Jelikož to byla vůbec první událost tohoto druhu u čuvačů - pasení se věnuje jen pár nadšenců a mezi ostatní se to dostává velmi pomalu - tak účast byla dost mizerná. V naší kategorii pokročilejších, tedy těch, kteří už někdy pásli, nás startovalo pět. A Elfie nám (ano, i mně) vytřela zrak.Nejsmutnější omyly o kočkách

3. března 2016 v 17:59 | Karol Dee |  Boříme mýty
Na to, jak dlouho už je kočka domestikovaná, je až neuvěřitelné, jak moc nesmyslů o ní koluje. Lidé se i za ty stovky let pořádně nenaučili kočkám porozumět. Čím to je, to se můžu jen domnívat, teorii ale mám. Spousta koček v domácnostech trpí špatným přístupem, problém je, že se to projevuje způsoby, které lidé vůbec za problematické nepovažují. A tak je zvíře psychicky vydeptané a vy o tom ani pořádně nevíte. Ráda bych vás požádala, pokud jste si všimli u vaší kočky nějakého podivného chování, případně máte nějaký dotaz, napište ho do komentářů. Mám v plánu začít seriál o kočičí psychologii a pokusím se v něm pak dotazy zodpovědět. Než se ale pustím do filozofování a osvěty o tom, jak vlastně kočka vnímá svět, rozhodla jsem se vyvrátit nejčastější omyly, které se o kočkách tradují. Mnohé z nich bohužel způsobují, že kočka nějakým způsobem trpí.

1. MLÉKO JE PRO KOČKU TA NEJLEPŠÍ STRAVA
Evergreen všech kočkomilů. Omlouvám se, pokud jsem vás podcenila, možná si říkáte Proboha, tohle ví přece každý! No, kéž by tomu tak bylo. Realita je taková, že téměř každý, komu se na zahrádce objeví kočička a on se rozhodne ji pohostit, bez nejmenších pochybností sáhne po krabici s kravským mlékem. A tisíckrát můžete omílat: Kočka nestráví laktózu! Sice se oblizuje až za ušima, ne že ne, ale do pár hodin jí to téměř zaručeně prožene střeva. Možná si říkáte, že je to nesmysl, že kočka vaší babičky dostávala mléko každou chvíli. To by mě zajímalo, jestli jste ji pak pozorovali při vyprazdňování, že jste si tak jistí, že byla v pořádku. Samozřejmě záleží na množství mléka a na metabolismu konkrétní kočky, takže se může zdát, že žádný problém není, ale biologii jen tak neošulíte: Neschopnost strávit laktózu znamená pro kočičí tělíčko problém. Mléko prostě nedávejte.
Mimochodem, všimli jste si snad v regálech u kočičí stravy nějakého mléka? Nemyslíte, že kdyby bylo tak super, že by to výrobci rychle využili? Jediné mléko, které najdete, je pro koťata - umělá náhražka mateřského mléka, která má hoooodně daleko od toho kravského. Bohužel se najdou i experti, kteří se snaží zachraňovat koťata bez matky dokrmováním právě kravským. V tu chvíli se z pouhého nešťastného omylu stává příčina ztráty životů.