Fenomén facebookových aukcí

21. listopadu 2016 v 18:06 | Karol Dee
Víte, jak se to říká. Všechno zlé je k něčemu dobré. Můžeme nadávat jak chceme, že facebook je strašný vynález a dnešní mladá generace nedělá nic jiného, než že na něm sedí 24 hodin denně, ale přesto je zde ještě jiný pohled na věc - díky neskutečně snadnému sdílení a šíření informací mezi lidmi se otvírají i nové možnosti, jak rozšířit dobrou věc a pomáhat. Jelikož jsem zvířecí člověk, jiné sféry než pomoc zvířatům mě příliš nezajímají, ale jsem si jistá, že podobné principy, jaké vám představím v dnešním článku, fungují i v jiných dobročinných organizacích. Díky facebooku jsou dávno pryč doby, kdy útulky a depozita na záchranu zvířat žila jen z toho, co získali ze sbírek na akcích. Lidi nechtějí peníze vyhazovat do vzduchu, jsou mnohem radši, když za ně něco dostanou, a tím nemyslím památeční magnet.

Chci vám ukázat způsoby, jakými můžete velmi snadno pomáhat, a přitom si kupovat skvělé věci. Dobročinné aukce!O mém objevu

Bavit se teď budu hlavně o facebookové skupině CAT-MANIA celoroční aukce. Před časem, který mně připadá jako věčnost, jsem se nějak dostala do skupiny Cat Mania - kočičí povídání. Řešila jsem tam tehdy nějaké psychologické problémy, které kočky měly. Sice jsem tam nenašla odpovědi, po kterých jsem se pídila (takové zjevně neexistují), v průběhu času jsem se však o kočkách dozvěděla mnohem víc. Není to totiž jen skupina plná fotek miláčků, i když těch je tam taky spousta, ale zaměřují se na osvětu. Když tam hodíte příspěvek, na kterém má vaše kočka koťata, nečekejte, že se budou lidi rozplývat. Nebudou. Množíte kočky, jste neuvědomělí a nezodpovědní. A to není urážení, to jsou fakta. Bohužel má většina útulků a depozit stop stav, překročenou kapacitu, všude lidi zakopávají o nechtěná koťata a toulavé kočky, nikdo už neví, co s nimi. Proto se ve skupině snaží o osvětu proti množení bez PP a správnou péči o kočky. Nekvalitní krmivo typu Whiskas, minimální doba tří měsíců, po kterou musí být kotě u matky a tak dále. Občas se tam zjevil jakýsi prodejní příspěvek z nějaké aukce nebo co. Chvíli jsem to ignorovala, pak mě jednou přemohla zvědavost a já ten odkaz zkusmo rozklikla. A dostala jsem se do nového světa.

Jak fungují kočičí aukce

Ona revoluční myšlenka, která mě nadchla, je ve své podstatě docela jednoduchá: někdo se rozhodne zbavit věci. Místo aby ji za pár kaček prodal na bazaru, hodí ji na kočičí aukci. Draží se podle určitých pravidel, je tam nějaká vyvolávací cena a datum ukončení aukce. Kdo věc vydraží, obvykle za ne nijak astronomickou částku, za podobnou, jako třeba na nějakém bazaru, takže se mu to vyplatí. JENŽE. Rozdíl je v tom, že člověk, který věc "prodává", žádné peníze nedostane - všechny se pošlou na účet vybraného útulku, depozita nebo neziskové organizace zabývající se záchranou a péčí o zvířata bez domova. Skupina má své adminy, kteří průběh aukcí sledují a kontrolují. Po vydražení předmětu pošle výherce peníze útulku, a jakmile se přičtou, druhá strana odesílá věc poštou nebo se domluví osobní převzetí.

Co z toho má prodejce?

Nic hmotného. Má jen skvělý pocit, že věc, která se mu doma válela, přispěla na dobrou věc.

Co z toho má dražitel?

Koupil si fajn věc, moc ho to nestálo a ještě udělal dobrý skutek.

Co všechno se dá v aukci koupit?

Na co si jen vzpomenete. Nové i použité. Oblečení, knížky, hry, věci pro zvířata i pro lidi, jídlo, různé zavařeniny, štrůdly, učebnice, domácí potřeby... ale i zážitkové poukazy a podobně. Cat Mania má v současnosti přes devět tisíc členů. Není to žádná malá, zapadlá skupina. Šikovným adminkám se dokonce daří shánět sponzory, pro něž je to milá forma propagace. Dražit se tak dají i všelijaké nové značkové věci, často z měnších obchůdků, zboží ručně dělané a podobně.

Momentálně běží speciální vánoční aukce, kdy jsou v nabídce skutečná kvanta věcí. Skupina existuje víc jak dva roky a už má za sebou dvě takové speciální vánoční aukce. Včera jsem našla statistiky, kolik se touhle srandou vybere peněz, a kdybych neseděla, tak si z toho sednu na zadek. Jedna vánoční aukce měla výtěžek přes 170 tisíc korun, druhá víc jak 180. A celková vybraná částka za dva a půl roku existence této skupiny se vybralo víc jak dva miliony koru. Dva miliony! Samozřejmě se to rozkouskovalo mezi všechny možné organizace, ale i tak je to neskutečná částka. A proto teď i já pomalu rozprodávám barák a házím do dražební síně všechno, za co by někdo mohl dát byť jen pár korun. Protože každá kačka se počítá!

Takže neváhejte, zažádejte si o vstup do skupiny a prohlédněte si, co všechno je v nabídce. Za každého človíčka tam jsme všichni moc rádi.Jenže samozřejmě neexistuje jenom Cat Mania, jsou tu i jiné společnosti a organizace. Hodně z útulků, které jsou na facebooku aktivní, nějaké ty aukce pořádá. Má oblíbená neziskovka je Nekupuj. Adoptuj! Momentálně běží i u nich vánoční aukce. My už máme doma dvě tašky hlásající, že jsme frajeři, protože adoptujeme, a na kufru auta se místo rádobyvtipných hlášek pěkně vyjímá nápis "Mám kámoše z útulku", což je naše nenásilná forma propagace adopcí.JSOU I DALŠÍ UNIKÁTNÍ PROJEKTY

Samozřejmě že facebookové sdílení se dá krásně využít i v jiných projektech. Nádherným příkladem je akce Dvacku za dvacku. Ta prosí lidi, aby poslali pouhých dvacet korun jako dar nějakému útulku každý měsíc. A samozřejmě ať pozvou i své přátele. Každý měsíc se vybere jeden útulek s transparentním účtem a šup, už se mu tam kutálí dvacky. Měsíční výtěžek jde do tisíců až desetitisíců. A vás to stojí pouhých 20 Kč, za které si dneska koupíte... no, nic, co by stálo za řeč.

A poslední záležitost, na kterou bych chtěla upozornit, je jednoduchý projekt click and feed. Sponzoruje to firma Brit Care, která, což mě moc těší, dělá relativně kvalitní granule. Vy jen přijdete na stránku, jednou kliknete a můžete zase jít. Každý den jeden klik. Měsíčně se kliknutí sčítají a jeden klik = jedna naplněná miska v útulku. Sponzor z toho má reklamu a velmi pozitivní PR a lidi dobrý pocit. Kliky nikde nemizí, vedou se přesné statistiky a na jejich facebookové stránce každý měsíc vidíte, ve kterém útulku se tento měsíc plnily mističky.


klikni zdarma - naplň misku

 


Komentáře

1 Bobouš Bobouš | E-mail | Web | 21. listopadu 2016 v 18:48 | Reagovat

A jak je to u těch aukcí s poštovným? Věřím, že kolikrát poštovné přesáhne hodnotu prodané věci.

2 Karol Dee Karol Dee | Web | 21. listopadu 2016 v 19:39 | Reagovat

[1]: Poštovné většinou platí kupující, někdy ale chce prodávající udělat ještě větší dobrý skutek a zatáhne to za něj. Vždy je to u příspěvku napsané. Cena poštovného je buď rovnou uvedená nebo se dá přibližně zjistit podle kalkulačky české pošty. Někdo dokonce volí jiné dopravce, protože známe poštu...a vyjde to často lépe.

Každopádně ve většině případů platí, že malé věci jsou levnější a mají i menší poštovné. Samozřejmě si během dražení musí každý uvědomit, jestli se mu to zbytečně neprodraží. Já co bydlím v Praze, tak dražím mnohem víc, protože je mnohem snazší domluvit osobní předání.

3 vegetarianskydablik vegetarianskydablik | Web | 26. listopadu 2016 v 9:52 | Reagovat

Já o facebookových aukcích ještě ani neslyšela :D

4 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 26. listopadu 2016 v 19:10 | Reagovat

Můj komentář asi sice nebude úplně k tématu článku, ale ta problematika je v něm taky naťuknuta. Stejně jako v "kočičím světě", i skupin o morčatech existuje kvanta a pár z nich buď spravují, nebo pravidelně do nich přispívají, lidé, kteří mají s morčaty opravdu nedocenitelné zkušenosti a znalosti a já je považuji skoro za "anděle", protože dokáží neuvěřitelné zázraky s nemocnými morčátky. Snaží se o osvětu a vyvracení mýtů lidí ohledně chovu morčat (tzn. nekrmit pečivem, komerčními směskami se zrním a mnoho dalšího), což je velmi záslužné. (jejich) Problém ale tkví v tom, jakou formou tuto osvětu provádí a předávají dál. Dívenka přidá do skupiny fotku krásného a zdravého morčátka? Šup, objeví se komentář ve stylu "To je ale krásné morčátko... doufám, že nedostává žádné hnusné směsky!!". Někdo se chce pochlubit hezky vybavenou klecí? Šup, hned se objeví komentář "A co ta směska v misce? Hned ji vyhoď!!". A tak dále. Nehledě na to, že tito lidé často neovládají, nezvládají či naprosto ignorují nějaké základy slušné komunikace na internetu, jsou v tomhle ohledu až přímo agresivní (nebo alespoň tak to vyplývá z jejich projevu) a proto to začíná být otravné, nevítané a věčně se tak mezi chovateli morčat vedou války. Přitom nám všem jde o jedno – o blaho našich zvířátek. Já už tohle víceméně buď ignoruji, nebo se nad těma žabomyšíma válkama směju, ale je mi to líto. Protože osvětu je možno provádět slušně a jemně a nenadělá se tak tím více škody než užitku.

PS: Aby tu bylo něco i k hlavnímu tématu článku, tak díky za tipy a odkazy. :) Misku jsem dnes naplnila a stránku jsem začala sledovat na facebooku, abych si občas vzpomněla a klikla. A do kočičí aukce jsem se přidala a až mi žádost schválí, půjdu obhlídnout terén.

5 Karol Dee Karol Dee | Web | 26. listopadu 2016 v 19:46 | Reagovat

[4]: Ony ty projevy jsou do velké míry ovlivněny tím, že přes facebook se každý cítí jaksi nedotknutelně. Do očí by to druhému sotva takhle řekl. Nicméně Cat-Mania je ještě relativně slušná, když to porovnám se psími skupinami. :D Kromě příspěvků, které jsou na první pohled velmi kontroverzní a přímo v rozporu s pravidly.

Přiznám se, že jsem většinou na straně těch, kteří kritizují, a arogantní být taky umím. Ale snažím se ovládat, protože už ze svých zkušeností vím, že když člověk zvolí povýšený přístup, druhý okamžitě přechází do ofenzivy a ve výsledku se chová velmi zatvrzele. Opatrné vysvětlování nese větší ovoce. Proto se taky chystám znovu napsat článek o tom, proč je chov bez PP špatný - a tentokrát velmi, velmi polehoučku.

6 Eliška Eliška | Web | 1. ledna 2017 v 16:54 | Reagovat

[4]: V podstatě ten samý problém bývá na skupinách s králíky. Nejčastěji s krmením, přesně jak říkáš. Někdo zahlédne v pozadí fotky zrní v misce a už to jede. Králíci by ho totiž stejně jako morčata vůbec jíst neměli.
U potkaních skupin to bývá podobné, ale možná je to přeci jen trochu mírnější díky rozumným adminkám. Tady se zase neustále řeší, jestli potkan žije sám nebo jestli má kamaráda. Ono je docela těžké vyfotit víc potkanů na jedné fotce, takže když se objeví potkánek spící sám v hamace, často se okamžitě objeví dost příkré dotazy, kde má nějakého dalšího kámoše do klece. Člověk se pak musí hájit a nedej bože, když je potkan vážně sám...
Být hned agresivní a třeba začít ty lidi obviňovat, že své zvíře trápí, podle mě nikam nevede. I když je to opakující se problém a zodpovědné vzdělané majitele to už vytáčí, stejně má větší výsledky trpělivé vysvětlování než rozčilování se a nadávky.

7 Karol Dee Karol Dee | Web | 1. ledna 2017 v 21:49 | Reagovat

[6]: O potkanech vím, na základě těchto diskuzí jsem si na druhý pokus pořídila dva. Utkvělo mi v paměti, jak někdo psal, že "rozdíl je obrovský a člověk to skutečné potkání chování pozná, až když má dva." No, ehm ehm. Žádný markantní rozdíl nevidím, akorát se přetahují o jídlo a čas od času si probírají kožichy. Spí občas spolu, občas každá jinde. Tohle je jedna z věcí, kterou "osvícení" majitelé zvířat trochu přehánějí.
A dostat je na jednu hezkou fotku, to dá teprv práci! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama