Jak vybrat správné granule

16. dubna 2017 v 21:21 | Karol Dee |  Jak na to
Často se setkávám s tím, že lidé krmí zvířata prostě nějakými granulemi. Někdo jim je doporučil, viděli na něj reklamu nebo pro ně prostě sáhli v regálu. A ani je nenapadne zkoumat složení. A když už napadne, tak zjistí, že tomu vlastně nerozumí. Jak tedy rozliším kvalitní granule od nekvalitních a jak se zorientovat na trhu? Je třeba dodržovat pár zásad.

Při výběru krmení se nikdy neorientujte podle toho, co psovi chutná. Chuť totiž s kvalitou nijak nesouvisí. Stačí vzít rozum do hrsti a porovnat si chutné a zdravé potraviny. Úplně nejlépe to vidíme na dětech, které jsou ještě nedotčeny výživovými doporučeními a nutričními tabulkami - copak kdybychom nechali výběr jídelníčku na nich, vybíraly by si ovoce, zeleninu, luštěniny a podobně? Těžko. Spíš by se od rána do večera cpaly čokoládou, pizzou a párky v rohlíku. Proto nesmíte nechat psa rozhodovat. Radši vezměte rozum do hrsti a zjistěte si, co je pro něj skutečně nejlepší.

Nedávejte psovi ochucené zrní

První a nejdůležitější zásada: pes je masožravec. Na to nesmíte za žádné situace zapomínat. Hlavní složkou jeho potravy musí být vždy maso, ať už mu jej dopřáváte jakkoliv. Z tohoto výchozího bodu se můžeme odrazit k rozhodnutí, jakým způsobem maso psovi zprostředkujeme. Možnost jedna je průmyslově vyráběná strava, možnost dvě strava doma připravená. Ty se pak dále dělí, ale obecně lze krmení rozdělit na dva základní typy: granule a BARF. U granulí za nás krmnou směs někdo připraví, BARF znamená krmení psa syrovým masem a částečně zeleninou a ovocem. V tomto článku se BARFování věnovat nebudeme, jenom mi dovolte zmínit, že to není zdaleka tak složité, jak si začátečník může myslet, krmení masem vyjde levněji než kvalitní granule a hlavně pes konzumuje jemu přirozenou stravu.Za jakých okolností změnit granule

Než se pustíme do prozkoumávání situace na trhu a výběru těch nejvhodnějších granulí, musíme si uvědomit, že každý pes je originál. Tuto omílanou větičku skutečně nepodceňujte. I když vyberete ty nejlepší granule, může se stát, že vašemu chlupáči nesednou a proto musíte vědět, na co se dívat. Prvním ukazatelem je stolice. Trpí-li pes průjmy či chodí "na velkou" příliš často, určitě se poohlédněte po jiné značce krmiva. Dalším ukazatelem je kvalita srsti, línání, drbání se. Na srsti a kůži se zpravidla odhalí alergická reakce. U velké části psů se projevuje alergie například na kuřecí maso, ale problém může dělat třeba i sója, kukuřice a vlastně velmi dlouhý seznam přísad, které se v krmivech objevují. Samozřejmě si všímejte i celkové kondice psa.

Cena vám vždy nenapoví

Schválně jsem si vyhledala cenu granulí pro psy Tesco. Čekala na mě nádherná suma 19,9 Kč za kilogram. Doufám, že neexistuje nikdo, kdo by předpokládal, že Tesco granule jsou kvalitní. A přála bych si, aby neexistoval nikdo, kdo svého psa takovým šrotem krmí. Podezřele nízká cena vám hned řekne, že kupovat takové granule asi nebude nejlepší nápad. Logicky - kolik v nich asi může být masa? Ani se nemusíte kdovíjak vyznat v tabulkách složení, abyste na to přišli. Bohužel ale cena není dobrým ukazatelem, pokud se vydáme na druhou stranu cenového spektra. To, že cenovka hlásá astronomickou částku a obal zdobí slova jako "super premium" a "holistické krmivo," ještě nemusí znamenat, že tomu tak opravdu je.

Ukažme si to na příkladu krmiva Royal Canin. Tyto konkrétní granule jsou speciálně určené pro West Highland White teriéry, i když dost dobře nechápu, čím se toto plemeno liší od jiných malých psů natolik, že potřebuje speciální řadu. (Nápověda: nepotřebuje, ale zvyšuje to atraktivitu.) Problém s RC je ten, že před nějakou dobou v tichosti změnili složení a z drahých a kvalitních granulí se stalo drahé krmení pro slepice. Možná by ale před nákupem bylo dobré zkouknout složení. I když neuvádí procentuální hodnoty, jsou složky seřazené od největšího zastoupení. Tak se podívejme na první tři položky: rýže, dehydrovaný drůbeží protein, živočišné tuky. Hm. Vidíte nějaké maso? Já ne. Vidím rýži, tuky a jakési bílkoviny, které se snad kdysi nacházely v nějakém nebohém kuřátku, i když kdo ví, v jaké části.


Royal Canin opravdu nekupujte!

Na co se dívat ve složení - úplný základ

Už celkem dlouho je složení výrobku povinný údaj nejen na granulích, ale i na lidských potravinách. Přesto tato tabulka některé lidi děsí natolik, že se nikdy pořádně nevrhnou do jejího průzkumu. Pokud jste i vy vyděšení ze všech těch gramů a procent, začněte jednoduše. Jak už jsem zmínila výše, složení musí být seřazené podle toho, čeho je nejvíc. Co hledat? Maso. Na prvních místech chceme vidět maso, a to buď v čerstvém stavu, nebo už vysušené, tedy i masovou moučku. Je-li na prvním místě maso čerstvé, musíme si uvědomit, že následovat by měla dehydrovaná forma masa , protože čerstvé maso obsahuje kolem 70% vody a ta se samozřejmě v granulích nevyskytuje. Určitě nechceme na prvních místech vidět pšenici, rýži či jiné rostlinné složky!

Chcete se procvičit? Uveďme si pár příkladů kvalitních (Acana, Orijen) a nekvalitních granulí (Propesko, Eminent). Složení nejsou celá, jen počáteční složky, které, opakuji, začínají od té nejvíc zastoupené.

Acana Dog Pacifica
Složení: Čerstvý vykostěný losos (13%), dehydrovaný losos (12%), dehydrovaný sleď (10%), dehydrovaný síh (10%), zelený hrách setý, červená čočka,...

Orijen Adult Dog
Složení: Čerstvé vykostěné kuře (22 %), dehydrované kuře (15 %), čerstvá kuřecí játra (4 %), čerstvý celý sleď (4 %), čerstvá vykostěná krůta (4 %),...

... a takto by to mělo vypadat! Trvá dlouho, než se ve složení dobereme něčeho jiného než masa, vše je uvedeno konkrétně, i se zpracováním a nechybí přesná procenta. Jenže takto to nevypadá vždycky.

Propesko Adult
Složení: pšenice, drůbeží moučka, kukuřice, živočišný tuk, cukrovkové řízky sušené, premix vitamínů a minerálů, sůl krmná, lněné semeno, Provimin TM....

Eminent Senior/Light
Složení: kukuřice, drůbeží moučka (19 %), pšenice, rýže, slunečnicová semínka, lněné semínko, drůbeží tuk, kokosový olej, hydrolyzovaná drůbeží játra, CLA (konjugovaná kyselina linolová), doplňkové látky,....


Na etiketách se však dozvíme mnohem více!

O tom, na co si dát při prohlížení složení pozor, by se dalo psát velmi dlouho. A abyste opravdu dokázali ze složení vyčíst všechno, co se z něj vyčíst dá, potřebujete mít skutečně dobrý přehled. Nicméně pro začátek jsem pro vás vypsala pár věcí, které by vás měly při nákupu odradit:
  • mlžení a zobecňování: obiloviny, masová moučka nebo dokonce vedlejší produkty...v podstatě nevíte nic o tom, co v granulích je. Jestli v nich byla použitá rýže nebo pšenice, zda je masová moučka z kuřete nebo pštrosa a co jim při výrobě spadlo na linku, že se tam vyskytují vedlejší produkty. Pokud se složky skrývají za obecnými názvy, očividně se nemají čím chlubit. Pryč od takových granulí!

  • opakování složky pod různými názvy: dejte si pozor, když se na prvních příčkách podezřele často objevuje tatáž rostlinná položka z různých stran a v podobě různých extraktů. Příliš konkretizování znamená, že se složka rozpadne na více částí a nemusí už tudíž být na prvním místě.

  • BHA, BHT a další konzervanty: složky, u kterých se spekuluje o jejich karcinogenní povaze a dokonce toxicitě pro některé orgány. I když je chemická konzervace levná, určitě není příliš zdraví prospěšná a je lepší se jí vyhnout.

  • pšenice: Považována za nejhůře stravitelnou složku granulí, psí tělo si z ní moc nevezme a naopak mu hrozí problémy, pšenice je totiž častý alergen. Podobně zlou pozici obsazuje kukuřice. O něco lépe se díky složitým uhlohydrátům na žebříčku obilovin umisťují ječmen, žito a oves. Ani těch by však v potravě nemělo být příliš, čím míň, tím líp. Na trhu jsou dnes k dostání i bezobilné granule, které se svou kvalitou řadí na špičku suchých krmiv.

Samozřejmě že kromě masa existují i látky, které mají na psa pozitivní vliv, ať už různé vitamíny, stopové prvky nebo další výtažky. Za všechny zmíním například pivovarské kvasnice, probiotika, glukosamin, některé oligosacharidy, vitamíny, minerální látky a další.

Dobré samozřejmě je, když si umíte pohlídat analytické složky potravy. Hlavním faktorem jsou bílkoviny a tuky, jejichž poměr se liší podle aktivity a kondice psa. Chceme-li, aby pes zhubnul, měl by v potravě dostávat podíly menší (kolem 20 % bílkovin a 8% tuků), pes v zátěži naproti tomu potřebuje kolem 25% bílkovin a 20% tuků, hodnoty se však mohou vyšplhat i výš. Rovněž se to vyplatí sledovat proto, že někteří psi jsou na tyto poměry citliví a příliš "nabušené" granule jim nesvědčí.

Protože vždy platí zásada - krmivo i krmnou dávku přizpůsobujeme podle toho, jak psovi sedne.
 


Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 17. dubna 2017 v 13:46 | Reagovat

Jen k té moučce, nevím, jestli to není jen nešťastně podaný, ale zmiňuje tohle : "Je-li na prvním místě maso čerstvé, musíme si uvědomit, že následovat by měla moučka" - já bych granule, kde je uvedena moučka nechtěla ani zadarmo. Vždyť nevíš, co je to zač (i kdyby tam byla uvedena konkrétní specifikace), údajně by to měl být jen takovej ten hnůj, co už se moc neví, co s tím, tak se z toho udělá moučka. Problém bych navíc viděla i v tom, že se prostě musí něčím kozervovat (často pěkným sračkoidním čímsi), vydrží klidně až 12měsíců, vzhledem k tomu, že obsahuje celkem dost vlhkosti, nekonzervovaná by se zkazila hodně rychle, což výrobce granulí nemusí uvádět, protože konzervaci nepoužívá on, moučku už nakupuje od dodavatele.
Ideál ve složení sušený maso, tam víš, kolik procent toho je. Když je čerstvý, dělit třema a dostaneš přibližné skutečné množství. Jakmile vidím moučku nebo tuk, jdu od toho.

2 Karol Dee Karol Dee | Web | 17. dubna 2017 v 14:50 | Reagovat

[1]: Dobře, tohle už je trochu vyšší dívčí, ale máš pravdu, že i v moučce může být ledacos - třeba kosti, dehydrované maso a tak, cokoliv, co se pomele, povaří, vysuší. A další konzervanty k tomu.

Chtěla jsem hlavně upozornit na to, že když se ve složení napíše 80% masa, není to tak super, jak by se mohlo zdát. Ostatně proto ten odstavec nese nadpis "úplný základ". Ale trošičku jsem to tedy přeformulovala. :P

3 Klára Klára | E-mail | Web | 17. dubna 2017 v 17:16 | Reagovat

Já teda krmím právě BARFem už od doby, co jsem si svou fenku přivezla z útulku, kde ji krmili taktéž BARFem. Ale i tak jsem si článek ráda přečetla.
Mimochodem jak bylo na začátku článku řečeno, tak pes prostě potřebuje maso. Proto nechápu některé vegany, kteří svému psovi maso nedávají vůbec. Jako veganství u lidí podporuji, ale tohle už mi přijde vyloženě zvrácené.

4 Slečna El Slečna El | 19. dubna 2017 v 15:34 | Reagovat

My jsme vlastně původně krmili Hills, ale, doteď nechápu proč, po dvou dávkách pes začal zvracet a granule prostě absolutně nepřijímal, takže jsem přešli na Taste of the Wild, které už máme nějakou dobu - a mohu jen doporučit :-). I když jsem jen s vytřeštěným výrazem četla složení: po mase byla u té bizoní varianty snad celá naše zeleninová zahrádka... Poslední dobou ale navíc skupujeme zbytky z místních jatek, takže psisko už si pěkně užívá :-). Jinak ale děkuji za všechny rady, to se hodí vždycky :-).

5 sugr sugr | E-mail | Web | 21. dubna 2017 v 18:28 | Reagovat

Dobré rady pro pejskaře, fajn článek.

6 pavel pavel | Web | 22. dubna 2017 v 10:57 | Reagovat

Máš pravdu, co mu chutná. :)

7 Lenča Lenča | Web | 28. dubna 2017 v 23:21 | Reagovat

Úžasné rady! Myslím, že pro méně zkušené pejskaře určitě pozitivní a i zkušenější si zde něco najdou! Skvělé!

8 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 8. května 2017 v 14:05 | Reagovat

Super článek. Než jsem našla granule, které Crazymu sedly, tak jsme jich zkoušeli hrozně moc. Nakonec jsem zakotvila u Sam's Field, což sice není úplně nejlepší, ale ani nejhorší a hlavně mu z nich není blbě, což je z mého pohledu nejdůležitější :-)

9 Karol Dee Karol Dee | Web | 16. května 2017 v 15:14 | Reagovat

[6]: Jakože krmíš tím, co mu chutná? Tak to sis jistě přečetl článek a fofrem to změníš :P

10 olaff olaff | E-mail | 19. června 2020 v 13:10 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama