close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Říjen 2018

Není postroj jako postroj. Jak vybrat ten správný?

16. října 2018 v 20:17 | Karol Dee
Vypadá to jednoduše, ale vlastně je to docela věda. Postrojů pro psy existuje spousta druhů. Takže, první, co je třeba říct - vykašlete se na to, jakou má postroj barvu, a nejdřív si zkuste zjistit, jestli je daný typ postroje pro vašeho psa vhodný. Špatným postrojem můžete psovi ublížit! A co je nejhorší, na prodejním webu vám klidně napíšou, že je postroj vhodný na sport, i když vůbec není. Nabízím vám proto (snad) ucelený přehled všelijakých typů a jako bonus recenzi dvou různých postrojů z eshopu Vsepropejska.cz.

Proč postroj a ne obojek?
Na obojku je pes velmi dobře ovladatelný. Prvním důvodem je, že jakékoliv (i nechtěné) škubnutí škodí krční páteři. Pes vám málokdy řekne, že ho bolí za krkem, a pozná to až fyzioterapeut. A když už je ve hře fyzioterapeut, znamená to, že psovi už opravdu není do skoku a ve finále to odnese i vaše peněženka. Zkuste si všímat, jak často psovi na běžné procházce trhnete krkem (ať už záměrně či omylem). Pokud se to děje častěji, postroj by byl na místě.

Druhá a velmi typická situace - pes, který na vodítku tahá jako blázen a škrtí se. V první řadě by samozřejmě bylo fajn, kdybyste ho naučili netahat. Jak na to si můžete přečíst třeba v tomto pěkném článku o tahání na vodítku. Pokud se vám ale pes stále škrtí a vy už jste to s výcvikem vzdali, tak ho netrapte a pořiďte mu postroj. Postroj zpravidla usnadňuje tahání a dělá ho pohodlnějším - nemyslete si tedy, že psa postrojem tahat odnaučíte. Ale pozor, ne každý postroj je na tahání vhodný. I když se pes neškrtí, ještě to neznamená, že ho postroj v tahu nemůže omezovat jinak. Aby se v tom čert vyznal, že? Tak se na to pojďme podívat.

Krátký vs. dlouhý postroj

krátký postroj
dlouhý postroj
zdroj: Zero DC