close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Komentáře

1 Atheira Atheira | Web | 16. října 2018 v 20:25 | Reagovat

Ano, rozum velí brát to přesně takhle. Dává to smysl, je to pravda a při výběru jsou to určitě cenné rady.
Nicméně musím říct, že mám doma od každého typu jeden kus a až na dlouhý postroj Zero DC na běh, obojek a jeden postroj, který používám, je to ostatní dost na nic a je vlastně jedno, jestli je to vhodnější nebo ne.
V podstatě jde o to, že má fena se očividně cítí dobře v obojku nebo v postroji na způsob, kterým je dělaný třeba Julius K9, který už nemám, ale koupila jsem znovu ten stejný typ, což asi odpovídá tomu norskému.
Těžko posuzovat, čím to je, velikost jsem vždycky měla správnou, odzkoušenou a Lara ty zbylé postroje vždycky doslova nesnášela a bylo vidět, jak je zoufalá, že je musí mít na sobě.
Jako já nevím. Asi z hlediska dnešních standardů ostatních pejskařů to dělám blbě, protože mám dost možná nevhodný postroj a ještě jsem jí ho vpředu nechala volnější než na dva prsty, čímž ji nakonec nesvazuje, ale asi je to "předpisově" blbě. Čert to vem, ona mi v tom chodí ven ráda a běhá a vypadá spokojeně, což v jiném postroji prostě nevypadá - asi jako když tebe nacpou do oblečení, které nechceš a necítíš se v něm.
No a taky často používám obojek, jako druhou věc, kterou nosí ráda a asi se s v ní cítí pohodlně, hádám, když je schopná vyjádřit nepohodlí vůči jiným postrojům a proti tomuhle nenamítá nic.

Takže článek chápu, informace jsou fajn, beru to, jen mi to nedá nepřidat svou zkušenost.

2 Karol Karol | E-mail | Web | 16. října 2018 v 20:38 | Reagovat

[1]: Víš jak to je. Na psovi prostě na pohled nepoznáš, jestli mu ten nepadnoucí postroj nějak škodí nebo ne. Já na sobě taky nepoznám, když chodím každý den s kabelkou na stejném rameni, ale asi to není to nejlepší, co můžu dělat. Pozná se to až po dlouhé době a nejspíš ve stáří.

Velmi doporučuji skočit si preventivně s Larou na dornovku. Až tam se totiž pozná, jestli něco skřípe nebo ne. Už nejednou jsem zažila, že se u psa odhalilo něco, co nikoho ani nenapadlo, a přišlo se na to úplnou náhodou. Až poté, co to dal terapeut dokupy, bylo na psovi vidět, jak se mu ulevilo, začal se hýbat způsoby, jakými to nikdy nedělal. Člověk se fakt nestačí divit.

3 Atheira Atheira | 16. října 2018 v 20:48 | Reagovat

Pozorně jsem čekala a dočkala se.  Jen doplním ještě reakci na tebe, než jsi ten článek mazala a předělávala, jestli se v tom tak vyznáš... Nebo nevím, jestli mezitím přidáš i svůj komentář.

Jasně, chápu, že u mladého psa těžko něco poznám a proto se snažím na tuhle stránku taky ohlížet, to netvrdím, že ne, jen si myslím, že ono nejde dělat všechno prostě jenom dobře. A stejně jako se neženu na každou prohlídku všeho u sebe, nedělám to ani u psa, protože bych se jinak zbláznila. Informace v článku uvedené nevyvracím ani nechci jít proti nim, jen si myslím, že nám je v dnešní době předestíráno, jak se všechno dělá špatně a jak by se to mělo dělat. Lidi dokonce podle knížek zkouší vychovávat děti, protože už to snad sami ani neumí.  Říká se nám, jak se stravujeme špatně, jak chodíme špatně, sedíme špatně a že vlastně i špatně spíme a dokonce že i chodíme špatně na záchod?!

Ano, odmala mi říkají, ať si nekřupu prsty a ať netahám těžké věci. A jsem mladá, tak jsem to ještě asi nepoznala a jako starou by mě třeba klouby bolely i bez toho, kdoví? Čtu o tom, jak si nemám stahovat vlasy do drdolu a v culíku hodně utahovat gumičku a stejně to docela často dělám, protože je to tak pohodlnější.

Je fakt, že u feny dopad svého jednání a to, co na ní dám či nedám, řeším o něco víc, protože se za ní v podstatě rozhoduju, ale stejně je ve mně v mnoha ohledech lehce salámista...

Je to podobný jako třeba s lidmi a sedavým zaměstnáním, kde strávíš většinu dne. Když člověk sedí tam a pak ještě třeba sedí zbytek večera u počítače, je zatraceně důležité sedět aspoň na pořádný židli, jinak možná skončíš dost blbě. A dělat si přestávky a chodit. Ono by ale bylo lepší většinu dne nesedět, žejo...

A stejně, jako se nikdo nevyvinul od přírody se židlí pod zadkem, nikdo se taky nevyvinul na špagátě, proto si myslím, že cokoli - ať už postroj nebo obojek, je pro psa vlastně od základu nepřirozené podobně jako pro nás celodenní vysedávání u počítače a cvakání do klávesnice a ruka na myši. A proto je na trhu tolik pomůcek, aby to pro nás bylo alespoň méně blbé než už to je. A podobně - to si myslím já - funguje i výběr postroje. Aby byl co nejmíň blbý a co nejmíň nepřirozený, když už nepřirozený je.

Já to beru třeba tak, že když vím, že jdu s fenou přes vesnici, kde ji přicvaknu jen na převedení přes silnici, dávám jí obojek. Když jdu do lesa, beru postroj právě kvůli takovému tomu nechtěnému cuknutí, kdyby náhodou. Jenže i tam stráví většinu času neomezovaná vodítkem  a připínám si ji jen když jdem fakt blbým a nepřehledným terénem nebo vidím někoho cizího. Jinak chodí na vodítku na společné procházce s mojí mamkou a to jsou tak 4km...

V tom vidím ten obrovský rozdíl. Kdybych věděla, že bude vláčená na vodítku a poměr jejího volného pohybu bude minimální, řešila bych to víc. Na cílené sportovní aktivity mám názor jasný - tam je vybavení zatraceně důležité mít pokud možno co nejlepší a stejně jako si na běh sama nevezmu sandále, nedám feně pevné vodítko, obojek ani jiný než postroj na běh. Jen na takový to klidný courání krajinou a lítání na volno jí raději dám to, v čem je spokojená než to, v čem mi chodí jak když míří na popravu.

A ano, ve stáří pravděpodobně může mít komplikace všeho druhu už jen z toho principu, že je to stáří. Kdo víme, jak na tom budem? Přesto pochybuju, že se na tom v jejím případě nějak významně podepíše postroj, už proto, že vím, že míra přirozeného pohybu je u ní podstatně větší než je pohybu na vodítku.

4 Atheira Atheira | 16. října 2018 v 21:01 | Reagovat

Když si tak prohlížím fotky, tak jsem ale zjistila, že mám to, co odpovídá fotce nahoře vlevo. Je to v podstatě totožné, jen jiná barva. Přišlo mi to typově stejný, jako postroj norský. Tak teď, babo raď... :D

5 Karol Dee Karol Dee | Web | 16. října 2018 v 21:12 | Reagovat

[4]: Jak píšeš, ono na ty běžné procházky je to v podstatě fuk, reálný dopad to má ale ve chvíli, kdy začneš sportovat.

Píšu takovéhle články hlavně proto, aby nad tím lidi přemýšleli - spoustu lidí ani nenapadne, že by to, co koupí ve zverimexu, mohlo být pro psa ve skutečnosti špatné. A když už je zajímá, jak tedy vybrat správně, informace se fakt hledají blbě, ti, co tomu fakt rozumí (což já nejsem, ale snažila jsem se dohledat co nejvíc informací) to jen tak nevytrubují, poněvadž je to živí.

S tím, že víc dávám pozor na psa než na sebe, nemůžu souhlasit víc! Pes jí líp než já, má víc pohybu, bohatší sociální život - právě proto, že on nemá na výběr a je to má zodpovědnost.

Norský vede přes ramena kolmo k tomu kruhu kolem hrudníku. Pokud máš ten vlevo nahoře - konzultovala jsem zrovna tenhle s fyzioterapeutkou. Podle fotky říkala, že ho má pes dost natěsno a taky se zdá, že vede právě nad tou hrudní kostí a už psa škrtí. Normálně to Laře nasaď a prohmatej ji, uvidíš, kudy ten tvůj konkrétně vede a na co tlačí nebo ne. Chápu, že na Kešu to mám jednodušší :D

6 Atheira Atheira | 16. října 2018 v 21:34 | Reagovat

[5]: Psí sociální život je v podstatě sociálním životem i pro lidi. Psi žijí s lidma, takže je to pořád dobrý. Až začnou psi žít sami a ty ji mezi ně budeš jen vodit a odvádět domů, pak to bude blbý. :D
Haha, pes nejí z mýho pohledu úplně líp jak já - já bych to nežrala :D - ale je fakt, že jako dlouholetá veganka dostávám z jedné strany dost sodu (já fakt chápu, z jakýho důvodu si o nás ostatní myslí, že jsme debilní sekta, ale stejně mě to pořád štve, protože blbci jsou nejvíc slyšet, víš jak, ne?) a na tý druhý straně lidi kroutí hlavou, jaká je to škoda... takový dobrý maso! :D Všechno mezi tím jsou pejskaři a ono se to v té osobní bublině zdá jako většina, ale občas člověk prozře a zjistí, že to většina prostě není a pak si přijde jak exot. :D Úplně nebarfuju, spíš jak se to hodí. Kde jsou kosti, to jde syrový, občas něco uvařím a tak.

Jo, lidi, co tyhle informace potřebují, je nemají, ale řekněme si upřímně. Budou je hledat? Někdo určitě jo, ale pořád je tam to obří procento lidí, kterým je to fuk, a to je hrozná škoda.

Tak to mám ten nahoře, akorát mě právě původně zmátlo to, že mi v tom ten pes přišel takový hodně nahňácaný, ale je to přesně on.

Já se spíš víc než vlivu postroje obávám častěji vlivu jí samé na svůj pohybový aparát. Občas za běhu dělá takový figury a skoky, že jsem přesvědčená, že ty nohy někde nechá. Já vím, že s chrtem je to úplně jiný level, ale když vidím, jak jí zadní nohy předbíhají hlavu, jakmile dostane rozběh a volný prostor, někdy mám chuť se na to radši nedívat, protože vím, jakým způsobem bude zatáčet nebo zastavovat... A všechny pokusy o naučení hladkého přistání a zpomalování postupně skončily u toho, že si ještě nezabržděná přisedne a dojede prakticky po prdeli, což taky není asi úplně ideální... Ale ona je prostě... no... veselá. :D

7 Lux Lux | Web | 16. října 2018 v 22:30 | Reagovat

Tyjo, tolik informací!
No, já jsem u našeho staforda používala vždy jen obojek. Obojek jsem měla řetízkový, stahovací. Uměl chodit u nohy - tj. prověšené vodítko, prověšený obojek. Když jsem ho potřebovala nakrátko, stačilo zkrátit vodítko, obojek zůstal většinou volný. Jinak lítal navolno. Je fakt, že jsem s ním žádný sport nedělala, to je pak něco jiného.

8 Kitty Kitty | E-mail | Web | 20. října 2018 v 17:46 | Reagovat

Díky moc. Článek i komentáře jsem si užívala, mám labradorku asi 6 let a zpočátku, když jsem se bála, že mi uteče (je z útulku, chovatelem asi dobře vedená a poslušná), tak jsem jí pořídila postroj. Svižně mi z něho dozadu vyklouzla - ale to není nic proti článku a užitečným informacím.
Nějak jsem tě ztratila a jsem ráda, že se objevil tento článek. Nebo píšeš tak málo? Mám tě v přihlášených, ale na gmailu, kam chodím málo. Díky za počtení i rady :-)

9 Karol Dee Karol Dee | Web | 21. října 2018 v 15:55 | Reagovat

[8]: Tohle je první článek po hodně dlouhé době, nějak není čas a chuť. Jeden den jsem ho psala a další dva dny jsem se ho snažila publikovat v nějakém smysluplném formátu - blog.cz je v tomto fakt nemožný. Neustále vyhazoval chybu, že jsem překročila maximální počet znaků, než jsem na to přišla, stálo mě to asi rok života. A potom to formátování, obrázky, tabulky, člověk to zveřejní a zjistí, že to vypadá hrozně a nejde to upravit..katastrofa. To mě zase na chvíli od psaní článků vyléčilo.

10 Kitty Kitty | E-mail | Web | 21. října 2018 v 17:51 | Reagovat

[9]: Přesto děkuji a přeji ti, abys měla příležitost a podnět, o kterém bys zase napsala. Jo, s těmi reklamami je veškeré snažení o pěknou formu ve psí. To teda naši přátelé z inovujícího se Blog.cz nevymysleli pěkně. Přeji ti hezké a úspěšné dny s psími přáteli ;-)

11 Roryka Roryka | E-mail | Web | 25. října 2018 v 5:18 | Reagovat

Pěkný užitečný článek, my máme doma jezevčíka a ten cupitá jen na vodítku. To jsme vybírali na doporučení veterináře a přímo pro malá plemena. Netahá, je spokojený, tak doufám, že mu nijak nevadí:-)

12 silmarilli silmarilli | Web | 1. listopadu 2018 v 20:01 | Reagovat

Hledala jsem všemožné stránky a konečně mi to někdo kloudně vysvětlil! Máme Shiba inu. Je to milující pejsek a my ho milujeme taky. Ale když vylezeme ven je jak utržený ze řetězu, tahá a vubec neposlouchá. Přitom doma po většinu času působí jako že je bezvadně vycvičený. Takže rada určitě užitečná

13 Karol Karol | Web | 7. listopadu 2018 v 10:54 | Reagovat

[12]: Poslušnost doma a venku, to jsou dvě úplně rozdílné věci, aspoň podle psí logiky. :) Navíc shiba je na výcvik dost náročná. Ale ty, co znám, jsou veselá, temperamentní zvířátka, která tu neposlušnost vynahradí aspoň roztomilostí. :)

Jsem moc ráda, že článek někomu pomohl. Proto to dělám!

14 Marionete Marionete | Web | 26. ledna 2019 v 9:18 | Reagovat

Nám vždy naše kočka uteče z postroje :D Asi musíme koupit jiný. Takhle už to dál nejde.

15 Petra Petra | E-mail | 21. prosince 2019 v 20:31 | Reagovat

Dobry den, je web jeste aktualni. Dekuji za info Benešová

16 rambo rambo | E-mail | 26. června 2020 v 11:46 | Reagovat

Zde potkate osamele divky - http://horkedivky.top

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.