Boříme mýty

Nejsmutnější omyly o kočkách

3. března 2016 v 17:59 | Karol Dee
Na to, jak dlouho už je kočka domestikovaná, je až neuvěřitelné, jak moc nesmyslů o ní koluje. Lidé se i za ty stovky let pořádně nenaučili kočkám porozumět. Čím to je, to se můžu jen domnívat, teorii ale mám. Spousta koček v domácnostech trpí špatným přístupem, problém je, že se to projevuje způsoby, které lidé vůbec za problematické nepovažují. A tak je zvíře psychicky vydeptané a vy o tom ani pořádně nevíte. Ráda bych vás požádala, pokud jste si všimli u vaší kočky nějakého podivného chování, případně máte nějaký dotaz, napište ho do komentářů. Mám v plánu začít seriál o kočičí psychologii a pokusím se v něm pak dotazy zodpovědět. Než se ale pustím do filozofování a osvěty o tom, jak vlastně kočka vnímá svět, rozhodla jsem se vyvrátit nejčastější omyly, které se o kočkách tradují. Mnohé z nich bohužel způsobují, že kočka nějakým způsobem trpí.

1. MLÉKO JE PRO KOČKU TA NEJLEPŠÍ STRAVA
Evergreen všech kočkomilů. Omlouvám se, pokud jsem vás podcenila, možná si říkáte Proboha, tohle ví přece každý! No, kéž by tomu tak bylo. Realita je taková, že téměř každý, komu se na zahrádce objeví kočička a on se rozhodne ji pohostit, bez nejmenších pochybností sáhne po krabici s kravským mlékem. A tisíckrát můžete omílat: Kočka nestráví laktózu! Sice se oblizuje až za ušima, ne že ne, ale do pár hodin jí to téměř zaručeně prožene střeva. Možná si říkáte, že je to nesmysl, že kočka vaší babičky dostávala mléko každou chvíli. To by mě zajímalo, jestli jste ji pak pozorovali při vyprazdňování, že jste si tak jistí, že byla v pořádku. Samozřejmě záleží na množství mléka a na metabolismu konkrétní kočky, takže se může zdát, že žádný problém není, ale biologii jen tak neošulíte: Neschopnost strávit laktózu znamená pro kočičí tělíčko problém. Mléko prostě nedávejte.
Mimochodem, všimli jste si snad v regálech u kočičí stravy nějakého mléka? Nemyslíte, že kdyby bylo tak super, že by to výrobci rychle využili? Jediné mléko, které najdete, je pro koťata - umělá náhražka mateřského mléka, která má hoooodně daleko od toho kravského. Bohužel se najdou i experti, kteří se snaží zachraňovat koťata bez matky dokrmováním právě kravským. V tu chvíli se z pouhého nešťastného omylu stává příčina ztráty životů.


 
 

Reklama