Boříme mýty

Nejsmutnější omyly o kočkách

3. března 2016 v 17:59 | Karol Dee
Na to, jak dlouho už je kočka domestikovaná, je až neuvěřitelné, jak moc nesmyslů o ní koluje. Lidé se i za ty stovky let pořádně nenaučili kočkám porozumět. Čím to je, to se můžu jen domnívat, teorii ale mám. Spousta koček v domácnostech trpí špatným přístupem, problém je, že se to projevuje způsoby, které lidé vůbec za problematické nepovažují. A tak je zvíře psychicky vydeptané a vy o tom ani pořádně nevíte. Ráda bych vás požádala, pokud jste si všimli u vaší kočky nějakého podivného chování, případně máte nějaký dotaz, napište ho do komentářů. Mám v plánu začít seriál o kočičí psychologii a pokusím se v něm pak dotazy zodpovědět. Než se ale pustím do filozofování a osvěty o tom, jak vlastně kočka vnímá svět, rozhodla jsem se vyvrátit nejčastější omyly, které se o kočkách tradují. Mnohé z nich bohužel způsobují, že kočka nějakým způsobem trpí.

1. MLÉKO JE PRO KOČKU TA NEJLEPŠÍ STRAVA
Evergreen všech kočkomilů. Omlouvám se, pokud jsem vás podcenila, možná si říkáte Proboha, tohle ví přece každý! No, kéž by tomu tak bylo. Realita je taková, že téměř každý, komu se na zahrádce objeví kočička a on se rozhodne ji pohostit, bez nejmenších pochybností sáhne po krabici s kravským mlékem. A tisíckrát můžete omílat: Kočka nestráví laktózu! Sice se oblizuje až za ušima, ne že ne, ale do pár hodin jí to téměř zaručeně prožene střeva. Možná si říkáte, že je to nesmysl, že kočka vaší babičky dostávala mléko každou chvíli. To by mě zajímalo, jestli jste ji pak pozorovali při vyprazdňování, že jste si tak jistí, že byla v pořádku. Samozřejmě záleží na množství mléka a na metabolismu konkrétní kočky, takže se může zdát, že žádný problém není, ale biologii jen tak neošulíte: Neschopnost strávit laktózu znamená pro kočičí tělíčko problém. Mléko prostě nedávejte.
Mimochodem, všimli jste si snad v regálech u kočičí stravy nějakého mléka? Nemyslíte, že kdyby bylo tak super, že by to výrobci rychle využili? Jediné mléko, které najdete, je pro koťata - umělá náhražka mateřského mléka, která má hoooodně daleko od toho kravského. Bohužel se najdou i experti, kteří se snaží zachraňovat koťata bez matky dokrmováním právě kravským. V tu chvíli se z pouhého nešťastného omylu stává příčina ztráty životů.


Boříme mýty: obří šneci

31. března 2012 v 18:22 | Karol Dee
Po osmi měsících jsem si vzpoměla na jeden projekt, který jsem začala. Pochybuju, že si na něj někdo vzpomene, takže připomenu princip: vy se ptáte, co vás zajímá o některých zvířatech, která doma chovám. Mnohdy to bývají dost zajímavé dotazy, takže bych propříště ráda podnítila vaši originalitu ;) A teď už k věci:

1. MAKY.OREL se ptá:
My si trochu omylem (u nás to tak chodí) pořídili achatiny a oblovky. Zkrátka někde se to přemnožilo, někdo to přinesl a už máme zvíře navíc... Ovšem i přesto, že je to vlastně takové "plevelné zvíře" a hermafrodit k tomu, tak se nám vůbec nemnoží. No né, že bych si stěžovala, ale je mi to divné. Máš nějaký nápad čím to je?
Odpovídám:
Tak v tomto případě můžu jen odhadovat. Mám pocit, že Bublinka má stejný problém, ne? Buď nejsou pro rozmnožování vhodné podmínky, ale to si nemyslím (jak sama říkáš, šneci jsou jedni z těch, kteří přežijí spoustu věcí). Jediné vysvětlení, které mě napadá, je, že se prostě jedná o výjimku. Nebo ještě neusoudili, že je správný čas. Nezbývá, než čekat.

2. Kája se ptá:
Jak velcí takoví obří šneci jsou a čím se živí?
Odpovídám:
Ty nejrozšířenější druhy achatin (fulica a reticulata) dorůstají maximálně 20ti centimetrů. Záleží na oblasti a taky na prostředí. Reticulaty (to, co mám já) měří v zajetí většinou kolem 15 cm. Papkají převážně ovoce a zeleninu, ale i některé listy, třeba pampeliškové, někdy pozobou trávu...a když jim chci dopřát, udělám jim nějakou ovocnou kašičku s piškoty :D

3. Janisshska se ptá:
Co obří šneci jedí?
A kolik toho za den sní?

Odpovídám:
Co jedí už bylo řečeno v dotazu č.2, ovšem druhá část dotazu už je zajímavější :D no, mohlo by se zdát, že toho sežerou hodně (jedna z achatin se "na příjmení" jmenuje žravá, konkrétně oblovka žravá neboli achatina fulica). Já si ale myslím, že to zas tak hrozné není :) V zimním období sežere tak co dva nebo tři dny pár koleček okurky a kus čínského zelí a potom zase pár dní nejí...v létě je aktivnější, ale to zase jí hodně trávy, takže to tolik nemonitoruji...vždycky je pustím na pastvu :D

Boříme mýty - potkan

14. července 2011 v 17:59 | Karol Dee
A jsem tu s prvním dílem nového seriálu.
Jsem moc vděčná lidem, kteří poslali svůj dotaz. Pojďme se tedy podívat na zoubek potkánkům, tvorům milovaným i nenáviděným.

1. Moniska se ptá:
Je pravda, že potkan půlku dne prospí?

Odpovídám:
Sice jsem to neměřila, ale myslím, že ano :) Spí skoro pořád, ale když ho někdo probudí a chce si hrát, vydrží pěknou chvilku řádit a třeba po dvou hodinách zase usne.

2. Kōri-sama se ptá
Jak dlouhého života se dožívá potkan?

Odpovídám:
Bohužel nežije tak dlouho, jak by se dlao čekat - dožívá se zhruba stejného věku jako mnohem menší křečci, okolo dvou až tří let.

Pojďme bořit mýty

27. června 2011 v 18:00 | Karoll
Poslední dobou mám chuť dělat změny. Nový design, nové projekty a rubriky. Zatím nevím, kolik toho stihnu, pár věcí už mám rozpracovaných. Něpříklad bych chtěla obnovit rubriku "seznamte se". Ale o tom ještě napíšu, možná.

Každopádně bych chtěla více pracovat s vámi, čtenáři. Proto tento projekt, "Boříme mýty". V podstatě to bude odpovědna na dotazy. Měla by vycházet každý týden nebo dva, podle účasti.
Ptát se můžete na cokoliv, co souvisí s tématem. Tématem bude vždy nějaké zvíře, nejčastěji jedno z těch, které chovám. Lidé totiž mají v hlavách spoustu předsudků a mýtů a ty bych chtěla vyvrátit. Uvedu příklad:

Návštěvník se ptá:
Jsou hadi slizcí?

Já odpovídám:
To je nesmysl. Hadí šupiny jsou na dotek velmi suché. Lidé si to pletou s jinými zvířaty, která jsou slizská a mají šupiny, např. ryby.

Do komentářů pište dotazy na zvíře:

Potkan


Ale nemusí to být nutně dotazy. Můžete se začít rozohňovat nad tím, jak jsou hnusní nebo co si o nich myslíte. A pokud něco z toho bude mýtus, přidám to k dotazům.
 
 

Reklama