Elfie

Setkání se štěňaty

9. listopadu 2016 v 16:20 | Karol Dee
Rok se s rokem sešel a můj první odchov překonal metu dospělosti. Taky vám to nepřijde tak dávno, co měla Elfie štěňata? Pevně věřím, že se tu najdou vytrvalí čtenáři, kteří články o chundelatých bílých kuličkách četli. A kdyby náhodou ne, uvedu vás do obrazu. V osmnácti jsem si založila chovatelskou stanici a rozhodla se, že pošlu geny naší fenky slovenského čuvače dál. V tomto bodě musím podotknout, že to není nejlepší fena pod sluncem, že má vzhledové vady a odchylky od standardu a že o tom vím. (Nicméně povahově je to dobrá fena. Poslušná, učenlivá, vyrovnaná. Za všechny nedostatky můžu já, tedy výchova.). Slovenský čuvač je však málo rozšířené plemeno a tak nemůže být člověk příliš vybíravý, pokud chce, aby přicházely na svět další generace. Hlavním cílem chovatelské práce je eliminovat veškeré nedostatky a odchovávat perfektní štěňata, která odpovídají standardu. A když to chcete jako já dělat zodpovědně a naplno, musíte se logicky seznámit s výsledky. Proto postupně objíždím všechna štěňata, povídám si s majiteli a zjišťuji, jaká jsou ve vzhledu a povaze. A samozřejmě nesmí chybět fotodokumentace.

Po tříletém výcviku mi Elfie čte myšlenky

25. dubna 2016 v 17:17 | Karol Dee
Výcvik psa je týmová práce. To si mnoho lidí při pořízení psího parťáka ani neuvědomuje. Myslí si, že je to o tom, aby se pes naučil nějaké povely a ty pak bude plnit. Jenže ono to ani zdaleka není jen o učení psa povelům. Spíš je to o spolupráci, o tom, jak dovedete svého psa chápat, jak dokážete fungovat jako tým. Jak rozumíte řeči jeho těla a naopak, jak on rozumí tomu, co po něm chcete. Pes se samozřejmě dokáže naučit význam některých slov (sedni, lehni, panáček a tak dále). Mnohem více však pes reaguje na intonaci, gesta, řeč těla i kontext, jinými slovy, reaguje na vás jako na páníčka. Tentýž pes může jednoho člověka poslouchat jako hodinky a na dalšího úplně kašlat. Ne, výcvik psa není jen o povelech. Je i o respektu, důvěře a vzájemném porozumění.


Elfie se stala nejlépe pasoucím čuvačem v ČR

19. března 2016 v 11:14 | Karol Dee
Na začátku září jsme se s Elfíkem zúčastnily našeho druhého ovčácko-pasteveckého víkendu s čuvači, kde se nás ostatní čuvačáři snažili nalomit, ať s nimi jedeme na první mistrovství slovenských čuvačů v pasení. Upřímně jsem si nemyslela, že bychom skutečně měly šanci vyhrát, navíc se celá akce konala dost daleko od nás - nakonec mě ale přemluvili a tak jsme s Elfíkem vyrazili na konci října přes půl republiky za ovečkami. Jelikož to byla vůbec první událost tohoto druhu u čuvačů - pasení se věnuje jen pár nadšenců a mezi ostatní se to dostává velmi pomalu - tak účast byla dost mizerná. V naší kategorii pokročilejších, tedy těch, kteří už někdy pásli, nás startovalo pět. A Elfie nám (ano, i mně) vytřela zrak.


Bílé chundelaté kuličky everywhere

19. srpna 2015 v 18:29 | Karol Dee
Čtyři týdny uplynuly jako voda a já ani nestačila dát vědět. Bílé potvory se těší výbornému zdraví a jediní, o koho byste si měli dělat starosti, jsou jejich ošetřovatelé. Bestiím už rostou zuby, máma jich má po krk a návštěvy nám pravidelně slintají po už tak dost zatížené dlažbě. Navzdory vší logice zájemců ubývá, místo aby přibývalo, a já mám před sebou vizi sedmi obřích bílých vyžírek, kterých se už nikdy nezbavíme. Nechcete aspoň jednoho?

Porod

22. července 2015 v 16:59 | Karol Dee
Přišlo to téměř o týden dřív. Naštěstí se Elfie trefila do prvního dne mého volna v práci a tak jsem mohla být u toho. Byl to první porod pro mě i pro fenu, rodiče na dovolené a jediný další pomocník byl můj přítel, který měl naštěstí volno taky. Měli jsme vše načteno, připraveno auto i číslo na veterináře, kdyby se něco pokazilo, no a pak už jsme se jen modlili, aby všechno probíhalo hladce.

Panička zkazila Elfíkovi zkoušku

26. dubna 2015 v 20:41 | Karol Dee
V sobotu jsme se vypravili na naši vůbec první zkoušku v obedienci (OB-Z, tedy pro začátečníky). Samozřejmě Elfie si přesně vybrala tuto událost jako nejlepší okamžik pro začátek hárání, tudíž jsme měli po dobu konání zkoušek zákaz vstupu do areálu a byli jsme až na konci programu. Nevadilo by mi nechat psa v autě a jít se podívat, jak to vůbec má vypadat, kdyby zrovna nenastal nejteplejší a nejslunečnější jarní den. Takže jsme dorazili opravdu až ke konci akce.

Absolvovali jsme proces uchovnění

8. ledna 2015 v 17:29 | Karol Dee
A nebylo to vůbec jednoduché. Neuvěřitelně mě fascinuje, jaká byrokratická bublina se dokáže utvořit kolem jednoho jediného psa. Kolik papírů je třeba vyplnit a kolik věcí musíme absolvovat, přičemž psovi je to v lepším případě úplně jedno, v horším trpí při cestování a veterinárních vyšetřeních. A radši ani nechtějte vědět, kolik celá bonitace a založení chovatelské stanice stojí.

Při zkouškách nervy pracují

9. listopadu 2014 v 17:59 | Karol Dee
Jelikož se s Elfie už rok věnujeme nácviku poslušnosti, řekli jsme si, že by bylo vhodné naši snahu nějak zúročit. Domluvili jsme se s výcvikářem a o minulém, velmi studeném víkendu jsme vyrazili absolvovat zkoušky ZOP - základní ovladatelnost psa. Dosud jsme byli pouze na pasteveckých zkouškách a bylo to úplně jiné kafe.


Elfie splnila zkoušky vloh (i když by žádné mít neměla)

14. září 2014 v 17:29 | Karol Dee
Po ovčáckém víkendu nám bylo doporučeno udělat si s Elfie zkoušky ZVOP (zkouška vloh ovčáckých psů). Byla to naše první společná zkouška. Do budoucna se chystáme absolvovat některé ze zkoušek poslušnosti, když jí to tak hezky jde. Pasení je ale úplně jiná disciplína a já jakožto úplný začátečník jsem si místy připadala jako v Jiříkově vidění.

Ovce je kámoš, ne žrádlo.

25. srpna 2014 v 17:59 | Karol Dee
Minulý týden jsme s Elfie a šesti dalšími čuvači absolvovali čtyřdenní výcvik pasení. Pro mě i mého psa to všechno byla nová zkušenost. S žádným psem jsem nejezdila na srazy plemen a už vůbec ne na kurzy pastevectví. Vlastně by mě v životě nenapadlo, že se mi někdy něco takového přihodí. Že půjdu s holí v ruce, za mnou stádo ovcí a za nimi ovčácký pes.

 
 

Reklama