Elfie

Setkání se štěňaty

9. listopadu 2016 v 16:20 | Karol Dee
Rok se s rokem sešel a můj první odchov překonal metu dospělosti. Taky vám to nepřijde tak dávno, co měla Elfie štěňata? Pevně věřím, že se tu najdou vytrvalí čtenáři, kteří články o chundelatých bílých kuličkách četli. A kdyby náhodou ne, uvedu vás do obrazu. V osmnácti jsem si založila chovatelskou stanici a rozhodla se, že pošlu geny naší fenky slovenského čuvače dál. V tomto bodě musím podotknout, že to není nejlepší fena pod sluncem, že má vzhledové vady a odchylky od standardu a že o tom vím. (Nicméně povahově je to dobrá fena. Poslušná, učenlivá, vyrovnaná. Za všechny nedostatky můžu já, tedy výchova.). Slovenský čuvač je však málo rozšířené plemeno a tak nemůže být člověk příliš vybíravý, pokud chce, aby přicházely na svět další generace. Hlavním cílem chovatelské práce je eliminovat veškeré nedostatky a odchovávat perfektní štěňata, která odpovídají standardu. A když to chcete jako já dělat zodpovědně a naplno, musíte se logicky seznámit s výsledky. Proto postupně objíždím všechna štěňata, povídám si s majiteli a zjišťuji, jaká jsou ve vzhledu a povaze. A samozřejmě nesmí chybět fotodokumentace.

Závěr patří mistrům

2. listopadu 2016 v 17:17 | Karol Dee
Podzim života i podzim naší kariéry, tak by se dal titulovat poslední měsíc. Myslím tím kariéru s Elfie. Má složené nějaké ty zkoušky poslušnosti, které jsme se věnovaly především první dva roky jejío života. Dospěla jsem s ní do fáze, kdy mě poslouchala přesně tak, jak jsem si přála, možná ne podle zkušebních řádů, ale zato perfektně splní všechno, co je v reálném životě užitečné. O něco později jsme objevily pasení ovcí, o čemž se můžete ostatně dočíst někde v hlubších sférách mého blogu. Projevila neskutečný talent (jak moc přirozenosti v sobě má, to jsem si samozřejmě uvědomila až posléze, kdy jsem se v tom naučila trochu chodit). Tímto směrem jsme se nějakou dobu rozvíjely, občas jsme si chodily zapást, ale poslední dobou už na to nebyl čas. Pak jsem se přestěhovala a už na to nebyl čas vůbec. Říkala jsem si, že tu naši "kariéru" uzavřu letošní sezónou, přičemž vrcholem bude naše druhé mistrovství. Dopadlo to přesně tak, jak se dalo čekat, když několik měsíců se psem nic neděláte a potom si ho na dva dny půjčíte s tím, že jdete rovnou závodit. Bavil se pes, bavilo se publikum, já se moc nebavila. Příjemné počtení přeju.

Po tříletém výcviku mi Elfie čte myšlenky

25. dubna 2016 v 17:17 | Karol Dee
Výcvik psa je týmová práce. To si mnoho lidí při pořízení psího parťáka ani neuvědomuje. Myslí si, že je to o tom, aby se pes naučil nějaké povely a ty pak bude plnit. Jenže ono to ani zdaleka není jen o učení psa povelům. Spíš je to o spolupráci, o tom, jak dovedete svého psa chápat, jak dokážete fungovat jako tým. Jak rozumíte řeči jeho těla a naopak, jak on rozumí tomu, co po něm chcete. Pes se samozřejmě dokáže naučit význam některých slov (sedni, lehni, panáček a tak dále). Mnohem více však pes reaguje na intonaci, gesta, řeč těla i kontext, jinými slovy, reaguje na vás jako na páníčka. Tentýž pes může jednoho člověka poslouchat jako hodinky a na dalšího úplně kašlat. Ne, výcvik psa není jen o povelech. Je i o respektu, důvěře a vzájemném porozumění.


Elfie se stala nejlépe pasoucím čuvačem v ČR

19. března 2016 v 11:14 | Karol Dee
Na začátku září jsme se s Elfíkem zúčastnily našeho druhého ovčácko-pasteveckého víkendu s čuvači, kde se nás ostatní čuvačáři snažili nalomit, ať s nimi jedeme na první mistrovství slovenských čuvačů v pasení. Upřímně jsem si nemyslela, že bychom skutečně měly šanci vyhrát, navíc se celá akce konala dost daleko od nás - nakonec mě ale přemluvili a tak jsme s Elfíkem vyrazili na konci října přes půl republiky za ovečkami. Jelikož to byla vůbec první událost tohoto druhu u čuvačů - pasení se věnuje jen pár nadšenců a mezi ostatní se to dostává velmi pomalu - tak účast byla dost mizerná. V naší kategorii pokročilejších, tedy těch, kteří už někdy pásli, nás startovalo pět. A Elfie nám (ano, i mně) vytřela zrak.


Fena nám po štěňatech opadala jako stromeček

15. února 2016 v 22:40 | Karol Dee
Chlupy jsou daní za mateřství. Aspoň mě to napadlo, když jsem Elfie pozorovala asi měsíc poté, co se za posledním štěnětem zaklapla branka. No jo, s tím se počítá. Dost možná jste i vy slyšeli, že fenu mláďata doslova vysávají a úbytek živin se pak nejvýrazněji projeví na srsti. Když jsem naše pelichající kuřátko pozorovala, bylo mi jí líto. Tolik k tomu argumentu lidí, kteří množí psy proto, že "fena by aspoň jednou za život měla mít štěňata". Je to nesmysl, lidi, opravdu. Něco si o tom najděte. Nevidím moc superlativ, kromě jediného, přínosu do chovu. A to se týká jen psů s průkazem původu. Pro všechny ostatní fenečky je zabřeznutí, porod a odchov štěňat zbytečnou námahou a také zdravotním rizikem. Zvlášť, pokud do celého podniku majitel není ochotný investovat - čas ani peníze.


Bílé chundelaté kuličky everywhere

19. srpna 2015 v 18:29 | Karol Dee
Čtyři týdny uplynuly jako voda a já ani nestačila dát vědět. Bílé potvory se těší výbornému zdraví a jediní, o koho byste si měli dělat starosti, jsou jejich ošetřovatelé. Bestiím už rostou zuby, máma jich má po krk a návštěvy nám pravidelně slintají po už tak dost zatížené dlažbě. Navzdory vší logice zájemců ubývá, místo aby přibývalo, a já mám před sebou vizi sedmi obřích bílých vyžírek, kterých se už nikdy nezbavíme. Nechcete aspoň jednoho?

Porod

22. července 2015 v 16:59 | Karol Dee
Přišlo to téměř o týden dřív. Naštěstí se Elfie trefila do prvního dne mého volna v práci a tak jsem mohla být u toho. Byl to první porod pro mě i pro fenu, rodiče na dovolené a jediný další pomocník byl můj přítel, který měl naštěstí volno taky. Měli jsme vše načteno, připraveno auto i číslo na veterináře, kdyby se něco pokazilo, no a pak už jsme se jen modlili, aby všechno probíhalo hladce.

Chovatelská stanice slovenských čuvačů očekává štěňata v červenci 2015

25. května 2015 v 21:12 | Karol Dee
Dovedete si představit, jak humorné vznikají situace, když jdete krýt dva psy, kteří mají oba před sebou svou premiéru, nevíte o krytí vůbec nic a úplně stejně je na tom majitel druhého psa? Naštěstí máme první krytí úspěšně za sebou a nyní vám můžu s hrdostí oznámit, že chovatelská stanice z Rodu Elfů očekává vrh A, který by se měl narodit na konci července.

Panička zkazila Elfíkovi zkoušku

26. dubna 2015 v 20:41 | Karol Dee
V sobotu jsme se vypravili na naši vůbec první zkoušku v obedienci (OB-Z, tedy pro začátečníky). Samozřejmě Elfie si přesně vybrala tuto událost jako nejlepší okamžik pro začátek hárání, tudíž jsme měli po dobu konání zkoušek zákaz vstupu do areálu a byli jsme až na konci programu. Nevadilo by mi nechat psa v autě a jít se podívat, jak to vůbec má vypadat, kdyby zrovna nenastal nejteplejší a nejslunečnější jarní den. Takže jsme dorazili opravdu až ke konci akce.

Vybírat ženicha není vůbec snadné

14. března 2015 v 15:29 | Karol Dee
Štěňata rostou tak strašně rychle. Než se člověk rozkouká, jsou naší fence dva roky. Absolvovali jsme výcvik a dvě zkoušky, vyzkoušeli jsme pár psích sportů, odnesli jsme si titul s výstavy, absolvovali uchovnění a nyní nastal čas porozhlédnout se po ženichovi. Samotnou mě překvapilo, jak náročné je vybrat správného partnera.

 
 

Reklama