Elfie

Chumelí a my paseme ovečky

22. února 2015 v 20:10 | Karol Dee
Nepíšu sem o každé aktivitě, kterou se zvířaty dělám, ale některé jsou tak zajímavé, že stojí za to je vypíchnout. Upřímně, kdo z vás kdy pásl ovce? A navíc za hustého sněžení. Sama sobě se někdy divím, co to vůbec dělám.


Náš pes trpí schizofrenií

6. února 2015 v 19:30 | Karol Dee
...a je to opravdu zážitek.

V jednu chvíli odtažitá a nervózní, v druhou veselá a hravá. Tento druh schizofrenie a psychózy ovšem u naší Elfie není nic nového. Dostavuje se pravidelně po každém hárání a nazývá se falešná březost.

Absolvovali jsme proces uchovnění

8. ledna 2015 v 17:29 | Karol Dee
A nebylo to vůbec jednoduché. Neuvěřitelně mě fascinuje, jaká byrokratická bublina se dokáže utvořit kolem jednoho jediného psa. Kolik papírů je třeba vyplnit a kolik věcí musíme absolvovat, přičemž psovi je to v lepším případě úplně jedno, v horším trpí při cestování a veterinárních vyšetřeních. A radši ani nechtějte vědět, kolik celá bonitace a založení chovatelské stanice stojí.

Jak úspěšně podvádět na výstavě

8. prosince 2014 v 20:09 | Karol Dee
Článek o tom, co se dá čekat od psí výstavy, jsem na blogu již uveřejnila. Nicméně tento článek bude trochu o něčem jiném - o výstavě z pohledu účastníka. Lidé mají občas představu, že na psí výstavy jezdí samí maniaci, kteří nemyslí na nic jiného než načesávání a pudrování psů. Není to pravda, jezdí tam i normální lidé. My například proto, že dobrá známka z výstavy je podmínkou pro uchovnění psa.

Při zkouškách nervy pracují

9. listopadu 2014 v 17:59 | Karol Dee
Jelikož se s Elfie už rok věnujeme nácviku poslušnosti, řekli jsme si, že by bylo vhodné naši snahu nějak zúročit. Domluvili jsme se s výcvikářem a o minulém, velmi studeném víkendu jsme vyrazili absolvovat zkoušky ZOP - základní ovladatelnost psa. Dosud jsme byli pouze na pasteveckých zkouškách a bylo to úplně jiné kafe.


Elfie splnila zkoušky vloh (i když by žádné mít neměla)

14. září 2014 v 17:29 | Karol Dee
Po ovčáckém víkendu nám bylo doporučeno udělat si s Elfie zkoušky ZVOP (zkouška vloh ovčáckých psů). Byla to naše první společná zkouška. Do budoucna se chystáme absolvovat některé ze zkoušek poslušnosti, když jí to tak hezky jde. Pasení je ale úplně jiná disciplína a já jakožto úplný začátečník jsem si místy připadala jako v Jiříkově vidění.

Ovce je kámoš, ne žrádlo.

25. srpna 2014 v 17:59 | Karol Dee
Minulý týden jsme s Elfie a šesti dalšími čuvači absolvovali čtyřdenní výcvik pasení. Pro mě i mého psa to všechno byla nová zkušenost. S žádným psem jsem nejezdila na srazy plemen a už vůbec ne na kurzy pastevectví. Vlastně by mě v životě nenapadlo, že se mi někdy něco takového přihodí. Že půjdu s holí v ruce, za mnou stádo ovcí a za nimi ovčácký pes.

Psí tábor aneb jak čuvač všem vytřel zrak

10. srpna 2014 v 18:29 | Karol Dee
Pokud máte doma psího parťáka a nikdy jste ho nevzali na žádné psí soustředění, děláte velkou chybu. Náš psí tábor trval týden a prověřil nejen výdrž a poslušnost psa, ale hlavně a především to, jak dokážeme fungovat jako tým. Doma se jen tak nedostanete do situace, kdy pod nátlakem plníte dosud nevyzkoušené úkoly. Obě jsme tak s Elfie poznaly spoustu nových věcí a odnášíme si hned několik úžasných zážitků.

Co už všechno zvládá

10. dubna 2014 v 17:59 | Karol Dee
Článek by se také mohl jmenovat "co se za rok naučila", jenže problém je v tom, že následující cviky jsem Elfie začala učit někdy v posledních dvou, možná třech týdnech. Tomu odpovídá i jejich občas trochu nespolehlivé provedení, které ale průběžně pilujeme a zdokonalujeme. Samozřejmě jsou tu věci, které už dávno umí - cviky základní poslušnosti, jako je ke mně, k noze, sedni, lehni, zůstaň a tak dále. Dokonce mám v tomto směru jisté kynologické ambice, hodlám s Elfie složit zkoušku ZOP (základní ovladatelnost psa). O tom ale jindy, teď se pojďme podívat na naši hitparádu triků, kterou budeme průběžně rozšiřovat.

Výskok na vyvýšenou plochu

Výcvik čuvače

24. listopadu 2013 v 20:01 | Karol Dee
Sotva jsme se nadáli a z roztomilé chlupaté kuličky se vyklubalo psisko o půl hlavy vyšší než většina retrívrů. Všem, kdo neznají slovenského čuvače a vyptávali se, jak bude velký, jsem tvrdila, že asi jako retrívr. Obávám se, že to budu muset přehodnotit, když uvážím, že Elfie má teprve půl roku a nevypadá, že hodlá přestat růst :D

Čím větší pes je, tím víc je třeba věnovat pozornost výcviku. Nechtěli jsme nic podcenit, proto už dva měsíce docházíme na lekce s výcvikářem. Většinou je s námi jeden nebo více psů, hrají si a my s nimi zkoušíme různé cviky, především ale přivolání.

 
 

Reklama