O plemenech

O plemenech: Čuvač, nejlepší rodinný pes

31. ledna 2015 v 14:46 | Karol Dee
V nadpisu zaznívá velmi odvážné tvrzení vzhledem k tomu, kolik psích plemen dnes existuje. Navíc málokterý pes dnes plní jiné poslání než dělat nám radost a být nám společníkem. Slovenský čuvač má však vlastnosti, které z něj dělají ideálního psa žijícího u rodinného domu, kde hlídá svou milovanou rodinu. Jak je tedy možné, že většina lidí ani netuší, jak vypadá? A to nám ho vyšlechtili doslova za humny.

O plemenech: Pitbul, agresivní rváč nebo roztomilý lidumil?

27. června 2014 v 14:59 | Karol Dee
Americký pitbulteriér je plemeno s velmi špatnou pověstí. Mnoha z vás se při vyslovení jeho jména vybaví svalnatý pes s ostnatým obojkem kolem krku, který na první pohled budí hrůzu. Bojechtivý rváč, který zardousí vše, co se pohne. Nebezpečné zvíře, na jehož chov by člověk měl mít dokonce zbrojní pas. Ano, podle mnohých, kteří o psech neví zhola nic, patří pitbul mezi tzv. bojová plemena. Chcete vědět, co je na tom pravdy? Možná budete překvapeni.


O plemenech: Lovecký pes faraonů

27. října 2013 v 17:59 | Karol Dee
Dnes bych vám ráda představila psa, který mě na první pohled uchválil svým osobitým aristokratickým vzhledem. Dokážu si samu sebe živě představit za nějakých deset, dvacet let, kdy budu stále mladá, navíc krásná a úspěšná. Po mém boku bude ladně našlapovat nádherný, štíhlý pes, ztělesnění elegance. Po mém boku bude saluki.

O plemenech: Kříženci a voříšci

15. února 2013 v 19:51 | Karol Dee
Pejskaři i nepejskaři si často tyto dva pojmy pletou. Ten hlavní a nejpodstatnější rozdíl mezi nimi je, že kříženec je potomek dvou ras - například kříženec kokršpaněla s buldokem. Voříšek by se dal jednoduše popsat jako pouliční směska - rasu matky nebo otce už stěží určíte.

Samozřejmě se teď můžeme dohadovat, jestli potomek křížence a čisté rasy je ještě kříženec, nebo už je to voříšek. Nebo třeba potomek dvou kříženců - kříženec nebo voříšek? Tady už jsou to hrátky ze slovy a vzhledem k tomu, že jde o dělení dost neoficiální, myslím, že to ani není definováno :)


Tohle základní dělení totiž uplatňuje především v útulcích, kdy přijmou nového člena a nikdo o něm nic neví. Někdy se podle vhledu dá odhadnout, že jde o křížence, nebo je třeba známá matka - v takovém případě se o pejskovi bude mluvit jako o kříženci. Když ovšem uvidíte pejska, který má od každé rasy trochu, těžko mu sestavíte rodokmen - jde tedy o voříška.

Troufám si tvrdit, že tato dvě "plemena" jsou nejrozšířenější na světě. Přesto se často mají nejhůř - žijí na ulicích, přežívají ze zbytků nebo jejich pestrou směs nalezneme v útulku. Každý by si měl dobře rozmyslet, jestli si chce pořídit nějakého čistokrevného psa s rodokmenem dlouhým jako chodba v Buckinghamském paláci, nebo radši zajde do útulku a pomůže nějakému voříškovi.

O plemenech: Aron, kynologická třešnička

27. srpna 2012 v 16:49 | Karol Dee
Aronka jsem už naťukla v jednom článku, ale nezmínila jsem, o jaké plemeno se jedná. Bylo to z jednoduchého důvodu - jeho vzhledové i povahové rysy mě zaujaly natolik, že je prostě musím rozebrat zvlášť.
Mezi čtenáři jsou i pejskaři, kteří plemenům rozumí. Tak schválně, prohlédněte si Aronka a tipněte si, o jaké plemeno se jedná. Není to zrovna malý pes, ale ani žádný obr - v kohoutku měl takových 65 cm. Vaše sázky, prosím.

O plemenech: Naši čeští hafani

30. července 2012 v 16:54 | Karol Dee
Schválně, kdo z vás může říct, že dokáže vyjmenovat všechny české rasy?
Nápověda: já jich napočítala 7, z toho jednoho máme napůl se Slováky.

Pro mě nejzajímavější: československý vlčák a český strakatý pes. To kdybyste byli líní a nechtěli to číst celé.

Československý vlčák

Vlčák se taky říká německému ovčákovi, ale bacha, jsou to úplně jiná plemena. Ten československý se jmenuje vlčák proto, že je přímým potomkem vlka. No fakt, nekecám. To se jeden československý plukovník rozhodl, že zkříží německého ovčáka s eurasijským vlkem.
Mně osobně to přijde velmi zajímavé. Ze začátku se tito kříženci dali špatně vychovávat, ale postupem času, o několik generací později, kdy byli přikříženi další ovčáci, se to zlepšilo. Díky tomuto vlčímu základu získali velmi ceněné vlastnosti - velkou výdrž, lepší sluch a čich, noční vidění a orientační smysl, zkrátka věci nutné k přežití ve volné přírodě.
Čévéčka ráda žijí ve smečce, do které zahrnou i majitele. Dokonce jsem se dočetla, že pes a fena můžou utvořit celoživotní pár, dokonce se stává, že takový pes odmítá nakrýt jinou fenu. Někteří lidé by si z nich měli vzít příklad. Tento pes mě zaujal ze všech národních plemen nejvíc, oním typicky vlčím vzhledem a samostatnou, osobitou povahou. Ovšem výcvik není nic pro nezkušené, raz dva se může stát, že vám zvlčí :D

Soubor:Czechoslovakian Wolfdog pair.jpgobrázek: Wikimedia

O plemenech: Psi, které máme doma

16. července 2012 v 18:29 | Karol Dee
Druhý díl seriálu O plemenech. Tentokrát se zaměřím na dvě rasy, které znám opravdu dobře, jelikož jejich zástupce máme doma.

Hovawart

První věc, se kterou se setkáte, je, že každý to plemeno nejenže jinak píše, ale i jinak vyslovuje. Hovawart je pes německého původu. Němčinu nesnáším, tudíž nevím, jak by se to slovo mělo správně číst. Od mala doma vyslovujeme "hofavart", ale obecně se častěji setkávám s "hovavart". Jak říkám, s němčinou si netykám, přesto vím, že v překladu to má znamenat něco jako "strážce dvora", což toto plemeno dokonale vystihuje.O plemenech: Můj vysněný pes

6. července 2012 v 18:49 | Karol Dee
Nový projekt.
Je až zarážející, že takzvaný národ pejskařů ví o psech tak málo. Beru to jako výzvu/zodpovědnost, abych vás, nevědomé čtenáře, něčemu přiučila. A když už jsme u toho, přiučím se i já (protože ani zdaleka nejsem tak v obraze, jak se dělám). Možná by z toho šlo udělat meme, ale pochybuju, že by byl zájem. Zůstaňme proto u projektu čistě na tomto blogu.

Princip?
Následující. Čas od času jsem hodím jedno nebo více méně známých plemen psů, která by si jistě zasloužila vaši pozornost. Objeví se tu národní plemena, psi které máme doma, psi, kteří jsou něčím vyjímeční, ti kteří mě zaujali a tak dál. Naprosto chaoticky a jak mě to napadne. Ovšem budu se snažit o nějakou přijatelnou formu, žádné výpisky z Wiki (ovšem, nalijme si čistého vína, proč se s tetičkou trochu neporadit?)

Komondor

Prosím vás, přečtěte si to slovo pořádně, není to žádný kondor (to je myslím pták) nebo komodor (to je nějaká hodnost na moři, nebo to tak aspoň bylo v Pirátech z Karibiku). Protože KOMONDOR je - pro mě - naprosto fascinující rasa psa. Mám takové tušení, že tak devadesát procent z vás o něm nikdy neslyšelo. Ale možná jste ho viděli, nebo jeho menší kopii, puliho.

Je to pes tak absurdního a extravagantního vzhledu, že člověka zaujme na první pohled. Někdo jako já řekne třeba: ,,Panebože, ten je nádherný!" a nějaký méně chápavý vtipálek řekne třeba: ,,Panebože, obří mop a chodí!". Vtip je v tom, že má poněkud netypickou srst. Když je ještě štěně, vypadá roztomile huňatě. Po nějaké době (rok? nevím) mu začne plstnatět a provázkovatět. Tyhle provázky má pak po celém těle, padají mu do očí a vytvářejí přesně ten "mopovitý" efekt, který se mi strašně líbí. Trochu problém je v tom, že tahle srst vyžaduje odlišnou péči, dredy se musí ručně probírat a provázky tvarovat (stačí čas od času), na druhou stranu se nemusí - dokonce nesmí! - česat. A téměř nelíná.

File:Warlock2.jpg
 
 

Reklama