Úvahy

Povinné čipování je úplně k ničemu

30. června 2017 v 16:33 | Karol Dee
Všichni bojovníci za poctivý chov psů už strašně dlouho vyhlíží zákon, který by množírnám zatnul tipec. Množírnou a množitelem myslím každého, kdo produkuje plemena bez průkazu původu, tedy bez PP, a pak je prodává. (Proč je podle mě množení VŠECH psů bez PP nezodpovědné zvěrstvo si můžete přečíst například v článku Pohádka o bezpapírácích). Máme tu ty hnusné velkomnožírny, kde to jede jak na běžícím páse, pak střední množírny, kdy to dělají v domácích podmínkách, ale zcela vědomě, a potom drobné množitele, mezi které spadá klidně i půlka mých čtenářů, což jsou lidi, kteří si svého bezpapíráka namnoží proto, že mít štěňátka je hezké a dál jaksi nepřemýšlejí (pro vás, kdo mi snad chce říct, že fenka bez PP má taky právo mít štěňátka nebo něco v tom smyslu, tak vás znovu nabádám, přečtěte si článek, na který odkazuji výše.)

V tuto chvíli je v podstatě jakákoliv forma množení legální. Jediné, za co lze množírnu stíhat, jsou podmínky, v jakých zvířata žijí. Zákon však nestanovuje bůhví jaký komfort, pes musí mít žrádlo, vodu a střechu nad hlavou, možná jsou ještě uvedeny rozměry klece, to nevím. Vím ale, že množit je legální a to včetně křížení jedinců, z jejichž spojení nutně (genetika) vylezou postižená štěňata. Všechno se to může a je ze zákona legální. Na fotce máte "krásného" AUO bez PP za boží cenu 4500. Kupodivu se to slepé štěně neprodalo, tak skončilo v útulku. Pro úplnost dodávám, že taková štěňata vyjdou, když spojíte dva psy se zbarvením merle, což ví každý chovatel psů s PP, ale málokterý bez PP.


(Toto je jeden zcela autentický obrázek, který mi vyskočil na facebookové zdi. Podobných mám celou složku.)

Napiš to znovu: Může pes do postele?

28. ledna 2017 v 18:27 | Karol Dee
Znáte ten pocit, když narazíte na svůj starý článek a bijete se do hlavy, co jste to tehdy byli za pitomce? Články sem píšu od svých dvanácti let, takže si určitě dovedete představit, jaké skvosty tento blog uchovává. Největší koniny průběžně mažu, tedy hned poté, co se mi podaří vyhrabat z hluboké a temné jámy studu, kam se propadám po objevení všelijakých perel. Jsou však i články, které člověka přivedou k zamyšlení a troše sebereflexe. Jeden takový článek jsem se dnes rozhodla napsat znova. Dovedu si představit, že bych tím mohla inspirovat i další blogery, ostatně nápadů na články není nikdy dost. :)

Téma, kterému se dnes budu věnovat, je přítomnost psiska v posteli. Původní článek nesl název Může pes do postele? a krátce a výstižně shrnoval můj tehdejší názor, že ne, nehodí se to. Jestli si ho chcete přečíst, vskutku to moc času nezabere. Jestli se vám nechce, nevadí, shrnu vám to. V článku poukazuji v podstatě na to, že pes by měl mít stanovené hranice a nemělo by se mu ve všem ustupovat, což se týká především psů malých. Pak tam jsou poznámky v tom smyslu, že malí prckové bývají hříšně nevychovaní a že se zapomíná, že pes je stále ještě šelma. Článek jsem publikovala před více jak čtyřmi lety (ve věku patnácti let) a za tu dobu se mé názory změnily v mnohém. Rovněž mě překvapuje, jak krátký článek jsem byla schopná publikovat. :D Jak to tedy je? Má význam psím kukadlům konstatně odolávat a posílat přísavku do jeho pelechu nebo se jedná o přežitek zatvrzelých kynologů staré školy?

Moderní výcvikové metody: proč pozitivka nefunguje

18. června 2016 v 11:40 | Karol Dee
Toto je můj amatérský překlad článku německé autorky Niny Dany nazvaný v angličtině Modern dog training methods: softies, science, shitstorms and ethic under review. Fotky jsem našla v rozhovoru s autorkou, kterému bohužel nerozumím, jelikož německy neumím.

Bezpapíroví psi jsou zlo

23. července 2014 v 20:08 | Karol Dee
Nikdo by neměl mít doma psa bez průkazu původu. A ten, kdo takové psy množí, by měl být zbaven svéprávnosti. Je to zlo. A je hrozné, jak jsou lidé neinformovaní. Jestli i vy se právě rozčilujete nad tím, co jsem to za tyrana, co nenávidí zvířata, nafoukance, co uznává jen zvířata s rodokmenem a ty, kteří ten "zbytečný cár papíru" nemají, považuje za největší zvířecí odpad, přečtětě si pozorně tento článek. Nebo jakoukoliv internetovou diskuzi.Vpravo vidíte Jack Russel teriéra tak, jak má vypadat. Vlevo vidíte psa bez PP, který je za čistokrevného Jack Russela vydáván. Jedná se o fenku Casey. Jak vidíte, má mnohem mohutnější stavbu těla a je i podstatně vyšší. Veterinu navštívila za svůj asi dvouletý život přibližně třicetkrát s tak širokou škálou problémů, že je ani nemá cenu vyjmenovávat. Její majitelka tvrdí, že už si nikdy psa bez průkazu původu nepořídí.


Proč jsou psi bez PP horší než ti s PP?
1. Jak můžete vidět na obrázku výše, když si pořizujete psa bez průkazu původu, nikdo vám nezaručí, co z něj vyroste. Znám ženu, která si koupila "labradora bez PP" a vyrostl jí z toho pitbul. To se ovšem netýká jen exteriéru. Když si člověk pořizuje určité plemeno, má od něj určitá očekávání. Dejme tomu, že máte rodinný dům a chcete hlídače. Pořídíte si tedy německého ovčáka a protože je na hlídání a ne na výstavy, koupíte levnějšího bez průkazu. Jenže to, co vám z něj roste, se sice ovčákovi podobá, ale místo aby hlídal, tak lidi mile uvítá.

Může pes do postele?

27. září 2012 v 17:04 | Karol Dee
Uvažovali jste někdy o tom, zda pes patří do postele? Pokud čtete můj blog častěji, je to dost možné, protože tuto anketní otázku dávám pod články poměrně často. Hlasovalo v ní už přes tisíc lidí a výsledky jsou dost zajímavé. Protože většina lidí si myslí, že pes do postele rozhodně patří. A mě by zajímalo, proč si to myslíte?

Já si to totiž nemyslím. Podle mě je pes šelma, i když domestikovaná, tak pořád šelma a podle toho by se s ním mělo i jednat. Samozřejmě, v dnešní době přešlechtěných psích slečinek mě za to můžete odsuzovat. Vždyť ten pejsánek je tak roztomilý, proč se s ním nepomazlit? A on rád spí v posteli, vždycky se mi stočí k nohám a takhle spolu spíme...


 
 

Reklama